ראש ארגון הטרור החזית העממית אחמד סעאדאת, שהורשע בתכנון רצח השר רחבעם זאבי (גנדי) הי"ד, התראיין בסוף השבוע האחרון לעיתון המצרי 'אלמצרי אליום', וזאת בניגוד גמור לנהלים – כך פרסם לראשונה יוני בן מנחם באתר 'המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה'.

אחמד סעדאת, מנכ"ל החזית העממית לשחרור פלסטין

 

בראיון מקיף מתוך כלא 'רימון', שציטוטים ממנו פורסמו בכל הרשתות החברתיות בעולם הערבי, תקף סעאדאת את ישראל, הרשות הפלסטינית ואת ארה"ב. "צעדות השיבה העיבו על חגיגות העברת השגרירות האמריקאית לירושלים והביכו את ישראל וארה"ב בזירה הבינלאומית", אמר וקרא לארגוני הטרור של פת"ח וחמאס לסיים את המחלוקות ביניהם ולפעול נגד 'עסקת המאה' של טראמפ. הוא הוסיף ואמר כי "הסכם אוסלו הפך לגופה מתה למרות שיש כאלו הסבורים שהתיאום בין ישראל לרשות הוא קדוש".

רחבעם זאבי. צילום: פלאש 90

 

נהלי שב"ס קובעים כי מחבלים כלואים לא יכולים להעניק ראיונות לגופי תקשורת – אלא באישור מיוחד. בתגובה לפרסום, משב"ס נמסר כי "בתאריך 20/10/18 פורסמה כתבה בכלי תקשורת פלסטינים, בה, לכאורה, התראיין האסיר אחמד סעאדאת. מבירור שנעשה עם האסיר הוא הכחיש כי התראיין מתוך כותלי בית הכלא ואף חתם על הצהרה שאין לו כל קשר לראיון שפורסם בכלי התקשורת. הובהר לאסיר שהיה ויתברר כי יש לו קשר כל שהוא לראיון, הוא ייענש במלוא חומרת הדין, כולל הפרדתו".

כזכור, השר רחבעם זאבי נרצח ב־17 באוקטובר 2001 במלון 'היאט' בירושלים, על ידי שלושה מתנקשים מארגון החזית העממית לשחרור פלסטין. מתכנן הרצח היה מזכ"ל הארגון, אחמד סעדאת, זאת כנקמה על חיסולו של אבו עלי מוסטפא, המזכ"ל הקודם של הארגון. סעדאת מרצה בכלא הישראלי עונש מאסר של 30 שנה, החל משנת 2008.

נציין כמו כן כי בשנת 2016 נפגש יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ עודה בכלא עם סעאדאת ובשנת 2017 קיבלה רעייתו של רוצח השר זאבי הי"ד תעודה אקדמית בשמו בטקס שהתקיים ברשות הפלסטינית בחסות אבו-מאזן.

לינור בר-אל

לינור בר-אל