דו"ח חדש של אגף המחקר בתנועת 'אם תרצו' חושף: למעלה ממחצית מארגוני החברה האזרחית המקבלים את מירב מימונם מישויות מדיניות זרות לא עמדו בחובת הגילוי הקבועה לגביהם בחוק. כך התפרסם ב'ישראל היום'.

על פי הדו"ח, חלק מהארגונים, ביניהם 'שלום עכשיו' ו'בצלם', לא פירטו את כמות התרומות שקיבלו בכלל, בעוד ארגונים אחרים פירטו בצורה חלקית בלבד את הכספים שהגיעו אליהן מממשלות זרות.

לא עומדים בחובת הגילוי ככתוב בחוק? שלום עכשיו. צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

 

מהמחקר, שבחן את הדיווח בין השנים 2017-2015, עולה כי 38% בלבד מהארגונים פרסמו את סך התרומות המלא שקיבלו ממדינות ומקרנות זרות כפי שמחייב בחוק. כזכור, חוק השקיפות אושר בקריאה שנייה ושלישית בכנסת ביולי 2016 ונועד לחשוף את היקפן העצום של תרומות מצד ממשלות וישויות מדינתיות זרות לארגוני תעמולה פוליטיים בישראל.

לפי החוק, כל ארגון שעיקר מימונו מגיע מישויות מדיניות זרות חייב לדווח על כך לרשם העמותות ואף לציין זאת בפרסומיו הרשמיים ובאתר האינטרנט שלו.

עוד ארגון שלא מגלה כמה כסף הוא מקבל מישויות מדיניות זרות. מנכ"ל "בצלם", חגי אלעד. צילום: רויטרס

 

בעקבות ממצאי הדו"ח פנה האגף המשפטי של 'אם תרצו' לרשם העמותות, בדרישה לפתוח בחקירה נגד אותם ארגונים בעקבות חשד לעבירות לכאורה על חוק השקיפות. מתן פלג, יו"ר תנועת 'אם תרצו' שמובילה את המאבק במעורבות ממשלתית זרה בענייניה הפנימיים של מדינת ישראל, אמר כי "תופעה שבה ממשלות זרות מממנות ארגוני תעמולה נגד חיילי צה"ל, וארגונים הפועלים להגנה משפטית על מחבלים בבית משפט, תוך עידוד לחץ בינלאומי על ישראל – היא תופעת אנטי דמוקרטית מיסודה".

מתן פלג, יו"ר תנועת 'אם תרצו'. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

ב'שלום עכשיו' דחו את הטענות ומסרו ל'ישראל היום': "אנו פועלים כחוק ובשקיפות מלאה. לא נתייחס ברצינות ל'תחקיר' מטעם תנועה בעלת סממנים פשיסטיים, שאינה חושפת בעצמה את מקורות המימון שלה מסיבות ידועות".

עם זאת, מתגובת רשם העמותות במשרד המשפטים עולה כי הארגונים עברו לכאורה על החוק: "בכוונתנו לבדוק את האמור, ובמידת הצורך לשקול נקיטה בצעדים", נמסר מרשם העמותות ל'ישראל היום', "החוק המחייב עמותות שעיקר ממונן מישות מדינית זרה להגיש דיווח על כך לרשם, נכנס לתוקף בשנת 2018.

במסגרת הטמעת החוק, בדק רשם העמותות בדצמבר 2018, לאחר שעבר התאריך להגשת דיווחים, את עמידת העמותות הרלוונטיות בחובת הדיווח על פי החוק. במסגרת זו הוגשו דיווחים נוספים בהתאם לחוק, וכן התבקשו הבהרות. בנוגע לעמותת 'שלום עכשיו', טרם הוגשו דיווחים בנוגע לשנת 2017, וממילא לא הוגש הדיווח לעניין עיקר התרומות, ככל שעל פי דיווחי 2017 היה צורך בהגשתם. לגבי עמותת 'בצלם', הדיווח טרם הוגש".

 

 

אלון מליק

אלון מליק