השר בנט. צילום: ישראל סלם, לע"מ

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בישיבת שרי הליכוד לבקשת הדחייה של ההצבעה על פסקת ההתגברות: "הדרך הנכונה להעביר את פסקת ההתגברות היא באמצעות גיוס כל מרכיבי הקואליציה. רצינו לדחות בשבוע כדי להשיג הסכמה ולהביא את החוק בתמיכת הקואליציה כולה".

לאחר שבמפלגת הבית היהודי דחו את בקשת הדחייה של נתניהו, יו"ר המפלגה שר החינוך נפתלי בנט אמר בראיון ל'ישראל היום' כי "פסקת ההתגברות היא החוק החשוב ביותר מזה 25 שנה", והוסיף כי "מאז המהפכה החוקתית של אהרון ברק, בג"ץ הפך עצמו למושל־העל. רק השבוע הוא דן בשיטות הפעולה של צלפי צה"ל מול עזה, ולאחרונה הוא דן האם ראש הממשלה רשאי להדליק משואה. זה אבסורד".

"הגיע הזמן שהממשלה תחזור למשול, והשופטים יחזרו לשפוט. רק באמצעות חוק זה נוכל להוציא את המסתננים הבלתי חוקיים. שאר ההסכמים מול האו"ם ומול מדינות שונות מתפוררים במהירות ולא ניתן לסמוך עליהם", כך בנט.

היום (א׳) תובא פסקת ההתגברות להצבעה בועדת השרים לחקיקה. בשבוע שעבר פנה רה"מ לשרים בנט ושקד בבקשה לדחות את הדיון בנושא. יצוין כי זו הפעם הרביעית בה מבקש נתניהו דחייה בנושא ההתגברות, על פי הפירוט הבא:

– ביום ד׳, 11 באפריל, סירב רה"מ לאפשר הצבעה על החוק בועדת השרים לחקיקה בטענה כי רוצה לקדם את המתווה הבריטי.

– ביום א׳, 15 באפריל, ביקש נתניהו לא להצביע על החוק כדי לקיים דיון ביום שלמחרת בהשתתפות היועמ"ש.

– ביום ב׳, 23 באפריל, ביקש רה"מ דחייה נוספת של שבוע על מנת להיפגש עם נשיאת בית המשפט העליון. בפועל ההצבעה נדחתה בשבועיים נוספים.

– ביום ה׳ האחרון, 03 במאי, פנו אנשי רה"מ לבקש דחייה נוספת.

ראש הממשלה בנימין נתניהו. צילום: פלאש 90

 

לאחר שהשר בנט נענה לכל הפניות הקודמות מטעמו של רה"מ, הפעם הוא החליט לגשת להצבעה מיידית מחשש כי הדיון יידחה פעמים נוספות בשל עניינים נוספים הצפויים במהלך החודש (העברת השגרירות, הסכם הגרעין האיראני וכו׳), מה שיתקע את קידום החוק. היום יובא החוק להצבעה ולהערכת גורמים בבית היהודי גם יעבור.

השר כחלון לא יגיע הבוקר לישיבת הממשלה. גורמים בכולנו טוענים שנתניהו אפילו יותר מכחלון לא מעוניין בפסקת ההתגברות, אבל לא ייתן שהאשמה תיפול עליו. "מה שיחליטו ביבי ובנט מקובל עלינו", אמרו בכולנו.

אתמול (שבת) פורסם כי גורמים בליכוד מעריכים כי ראש הממשלה בנימין נתניהולא יטיל וטו על קיום ההצבעה בנושא פסקת ההתגברות. בליכוד אמרו כי "ראש הממשלה הרי מקדם את החוק בעצמו וביקש דחייה של שבוע בהצבעה רק כדי לרתום את כל חברי הקואליציה ובכך להביא את החוק בתמיכה מלאה של הממשלה".

כמו כן, בליכוד רמזו כי במהלכיו, שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט הוא שפוגע בקידום החוק: "נראה שהיחיד שפוגע בסיכוי להעביר את החוק הוא מי שלא יכול לשלוט בדחף לקבל כותרת ולעשות עוד סיבוב פוליטי".

שר האוצר משה כחלון בישיבת הסיעה, מרץ 2018. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

כזכור, ביום חמישי האחרון פנה נתניהו לשרים בנט ואיילת שקד בבקשה לדחות את הדיון בפסקת ההתגברות בשבוע נוסף, זאת לאחר שכבר ביקש דחייה לדיון הראשון – על מנת להיפגש גם עם נשיאת בית המשפט השופטת אסתר חיות.

"‏פסקת ההתגברות נדרשת למשילות הממשלה ולשמירת האמון בבית המשפט. ‏היא גם אמצעי חיוני למלחמה בטרור ולהוצאת המסתננים הבלתי חוקיים מישראל. ‏הגיע הזמן להכריע", כתב השר בנט. "‏לכן ביום ראשון הקרוב אנו נעלה את חוק ההתגברות להצבעה, ונצפה לתמיכת ראש הממשלה כפי שהתחייב בחתימתו וכפי שהבטיח לציבור הישראלי", הודיע.

השר בנט הגיב גם לדרישת נתניהו בעמוד הטוויטר שלו וכתב כי הוא לא מתכוון להיעתר לבקשת נתניהו וכי ההצבעה תעלה כמתוכנן: "פסקת ההתגברות נדרשת למשילות הממשלה ולשמירת האמון בבית המשפט. היא גם אמצעי חיוני למלחמה בטרור ולהוצאת המסתננים הבלתי חוקיים מישראל. הגיע הזמן להכריע. לכן ביום ראשון הקרוב אנו נעלה את חוק ההתגברות להצבעה, ונצפה לתמיכת ראש הממשלה כפי שהתחייב בחתימתו וכפי שהבטיח לציבור הישראלי".

בלב המחלוקת סביב פסקת ההתגברות נמצא בעבר שר האוצר משה כחלון, שהביע התנגדות להעברת פסקת התגברות "רחבה", שתעסוק בחוקי נוספים מלבד החוק למניעת הסתננות – אשר נפסל בבג"ץ בשלושה נסחים שונים. פסקת ההתגברות אמורה לאפשר לכנסת לאשרר חוקים מחדש, גם אם ביהמ"ש העליון פסל אותם.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20