כשהמנדטים יורדים, הנגמ"שים רועמים: כשקמה מפלגת 'הימין החדש' הבינו כולם שמדובר במקפצה זמנית של בנט ושקד שפוזלים לראשות הממשלה, ומבינים שהדרך לשם לא תתקצר אם יישארו במפלגה סקטוריאלית דוגמת 'הבית היהודי'. ב'ליכוד' הם לא יכולים להשתלב, בטח כל זמן שנתניהו שם, ולכן הקימו מפלגת ימין לא ברורה וכנראה גם זמנית מאוד.

כמו כל מפלגת אווירה חדשה, גם הם גייסו כמה כוכבים, אלונה ברקת למשל, ועוד כמה אחרים. הם הבטיחו לא לפגוע בקהל המצביעים של הבית היהודי שאותו נטשו, אבל בכל פעם שיש ירידה בסקרים אנחנו שומעים את הניסיונות שלהם בכל זאת להגדיל את כר התמיכה שלהם בציונות הדתית.

השרה שקד, אלונה ברקת והשקד בנט. צילום: תומר נויברג

 

הבוקר התעוררו בנט ושקד לסקר שמנבא להם שישה מנדטים בלבד. מכאן, יודעים השניים, המדרון חלקלק לעבר אחוז החסימה. נתניהו מבין שכדי להישאר ראש המפלגה הגדולה ביותר הוא חייב להחזיר קולות נודדים. בין היתר של מצביעי ימין שהלכו אחרי בנט ושקד. דבריו של ראש הממשלה ביום חמישי על הצורך במפלגה גדולה שתמנע הקמת ממשלת שמאל חילחלו כנראה, לפחות חלקית. ליברמן, בנט וגם כחלון הם הראשונים לשלם את המחיר.

בנט צפה בסקר הבוקר והבין שהוא חייב לחזור לשיח הציבורי – בכל מחיר. אין כמו איומי סרק על כך שנתניהו יחלק את ירושלים כדי לעורר את מצביעי הימין, הישן והחדש. לפני תחילתה של ישיבת הממשלה בנט התייצב מול המצלמות והצהיר שעסקת השלום של טראמפ כבר מוכנה, והיא כוללת את חלוקת ירושלים. לדבריו, ולא ברור על מה הם מבוססים, נתניהו מתואם עם הנשיא האמריקני ואחרי הבחירות נתניהו יקים קואליציה עם לפיד וגנץ ויקדם את תוכנית השלום.

אם זה עבר לנתניהו בבחירות של 1996 עם "פרס יחלק את ירושלים", אז למה זה לא יעבוד עכשיו?

אז זהו, שהציבור לא מטומטם. הסיכוי לממשלת אחדות קטן, והסיכוי שהפלסטינים יסכימו לקבל את המתווך האמריקני הנוכחי לא קיים בכלל, בטח כל זמן שאבו מאזן יושב במוקטאעה.

אבל בנט משתמש בטכניקות ההפחדה של נתניהו וחושב שגם הפעם זה יצליח. במקרה הזה – לא נראה לי שמישהו קונה את התיאוריה הזאת של בנט, וגם בליכוד מיהרו להגיב ב"קשקוש מוחלט" לדברים האלה, שכאמור מבוססים על בדיות ובעיקר על רצון לקבל זרקור ציבורי-תקשורתי למפלגת לווין שנחלשת בסקרים, בטח כשכולם מדברים על שתי מפלגות גדולות ראש בראש.

מיהרו להגיב ב"קשקוש מוחלט". נתניהו בישיבת סיעת הליכוד בכנסת. ארכיון. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

בקרוב: ירי בנגמ"ש גם בשמאל

לא רק בנט חושש, אלא גם כחלון שפתאום נזכר שהוא ימין. הקמפיין כולו השתנה, ופונה כעת לקהל המצביעים הימני-לאומי ולא על עניינים כלכליים-חברתיים. ליברמן פונה לימין החילוני ומזהיר שבלי 'ישראל ביתנו' החרדים ישתלטו על ממשלת הימין הבאה. ובקיצור, כולם מחפשים נישות שישאירו אותם רלוונטיים.

מצד שמאל של המפה, לא רחוק היום שאבי גבאי יתחיל לשלוף על 'כחול לבן' מאותה הסיבה בדיוק שבנט בחר לתקוף בתוך הנגמ"ש הימני דווקא את מי שעומד בראש הגוש.

זאת ועוד: במפלגות הימין הקטנות, להוציא 'הבית היהודי' המאוחד, ממתינים בקוצר רוח לפירסום החלטות היועמ"ש בתיקי נתניהו. בנט, ליברמן וכחלון מצפים להתחזק במנדט או שניים על חשבון 'הליכוד'. הם רק לא מבינים, או לפחות לא רוצים להודות בזה – ש'ליכוד' מוחלש שווה ממשלת מרכז-שמאל בראשות גנץ ולפיד.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20