שר החינוך ויו"ר 'הבית היהודי' נפתלי בנט עלה לנאום מיד לאחר ראש הממשלה נתניהו בוועידת השלטון המקומי בתל אביב. מצד אחד, בחר השר בנט לסנגר על רה"מ ואמר: "כחבר בשתי ממשלות נתניהו, אני מאמין לו, אני יכול להעיד שראש הממשלה מנהל את ענייני המדינה באופן ראוי ותקין ואין לי ספק שלעולם לא יפגע בביטחון ישראל למען מטרה זרה כפי שנרמז לאחרונה".

"אולם לראש ממשלה בישראל ישנה משימה נוספת, והיא לשמש דוגמא אישית לציבור הישראלי בכלל, ולנוער הישראלי בפרט", אמר מן הצד השני. "ראש הממשלה אינו אמור להיות מושלם או לחיות בסגפנות, אך הוא צריך להיות מישהו שאומרים עליו: 'ככה צריך לנהוג'. בבה"ד 1 מצוטט פסוק מהתנ"ך: 'ממני תראו וכן תעשו'. לצערי, קבלת מתנות בהיקף כה רחב לאורך כל כך הרבה זמן איננה עומדת בציפייה זו של אזרחי ישראל. מנהיג מדינת היהודים פשוט לא צריך לקבל מתנות כאלה ממיליארדרים. ככה לא מחנכים דור צעיר לערכים וככה לא חונכנו אנחנו".

רה"מ נתניהו בוועידת השלטון המקומי. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

 

לבסוף אמר בנט, כי "עם זאת, אנו מדינת חוק, ולראש הממשלה נתניהו עומדת חזקת החפות. לאור זאת, קיבלתי החלטה להמתין עד להכרעת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. אני סומך על יושרם ועל עמידותם של היועץ וצוותו. לגבי הפן הערכי, יחליט הציבור ביום הבוחר".

"מדינת ישראל איננה מדינה מושחתת, וגם לא הפכה לכזו במחי מהדורת חדשות. אנחנו נמשיך לעשות למען אזרחי ישראל בניהול ענייני המדינה, עשייה שאינה תלויה באדם זה או אחר. כי אין לנו ארץ אחרת", חתם את נאומו.

שקד: "לכל אדם וגם לראש ממשלה עומדת חזקת החפות"

אחריו עלתה לנאום חברתו למפלגה שרת המשפטים איילת שקד ואמרה כי "צריך להפסיק עם המשפטים ברשתות החברתיות ובתקשורת. לאדם, גם אם הוא חשוד וגם אם הוא נאשם, עומדת לו חזקת החפות. זו אחת הזכויות הבסיסיות בדמוקרטיה".

נאום שקד

לדבריה, "יש ערך שנשחק במדינה וזה חזקת החפות. לכל אדם וגם לראש ממשלה עומדת חזקת החפות. במדינת ישראל, יש אדם אחד שקובע האם יוגש כתב אישום נגד ראש ממשלה – היועץ המשפטי לממשלה. אינני שותפה למתקפות שהופנו כלפי המשטרה בשעות האחרונות. לצד זה חשוב להדגיש: המשטרה לא ממליצה. היא מסכמת את החקירה ואומרת האם יש תשתית ראייתית לביצוע עברות. בכך מסתכם תפקידה.

"אדם אחד מחליט האם להגיש כתב אישום נגד ראש ממשלה וזה היועץ. העובדה שהוא היה סנגור, תובע , שופט ומזכיר ממשלה מקנה לו ניסיון וראייה רחבה. צריך להיזהר לא לעשות פליליזציה של ההליך הפוליטי. היועץ ישמע את בכירי הפרקליטות ויחליט. אני מכירה היטב את אביחי מנדלבליט ואת פרקליט המדינה שי ניצן ואת ראשי הפרקליטות. הם אנשים ישרים והגונים. אני סומכת עליהם שיקבלו את החלטה המקצועית נקיה מכל רבב".

נאום נתניהו