ביום רביעי הקרוב ימריא שר החינוך וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, נפתלי בנט, לביקור רשמי בפולין, זאת בעקבות אירועי 'החוק הפולני' שאושר בסנאט ואוסר להביע אמירה שיש בה מעין רמיזה לכך שלפולנים הייתה אחריות לזוועות השואה תהווה עבירה פלילית. במהלך ביקורו ינאם השר בנט בפני סטודנטים פולנים וכן ייפגש עם סגן ראש הממשלה ושר המדע וההשכלה הגבוהה בפולין, מר יארוסלב גובין. השר בנט יביע בפני השר הפולני את עמדת מדינת ישראל ביחס לחוק הפולני ולאחר מכן ימשיכו השניים לפגישת עבודה בה ידונו בנושאים מקצועיים שוטפים.

שר החינוך נפתלי בנט, דצמבר 2017. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בהמשך הביקור יבקר בנט באנדרטת "מרד ורשה" המנציחה את התקוממות המחתרת הפולנית נגד הצבא הנאצי במהלך מלחמת העולם השנייה. עוד יבקר השר באנדרטת "הסבל היהודי" (האנדרטה לזכר מרד גטו ורשה) אשר מוצבת במרכז הגטו היהודי העתיק בעיר ורשה ולאחר מכן ייפגש עם ניצולי שואה וחסידי אומות עולם המתגוררים בפולין. השר יחתום את ביקורו במפגש עם סגן ראש ממשלת פולין, יו"ר הפרלמנט הפולני וחברי פרלמנט שונים.

לקראת הנסיעה, אומר השר בנט כי הוא "אני נחוש לומר בבירור את שההיסטוריה כבר הוכיחה – לעם הפולני הייתה מעורבות מוכחת ברצח יהודים בשואה". לדבריו, "באתי לומר את האמת במקום בו התרחשה האמת והיא איננה תלויה בחוק זה או אחר. אני מאמין שיש לפתור את המחלוקת עם הממשל הפולני בשיח והידברות על פני חילופי אמירות בתקשורת, על כן אסע להיפגש עם סטודנטים צעירים בפולין ועם הנהגת המדינה. המסר חד וברור: העבר אינו ניתן לשכתוב, את העתיד נכתוב יחד".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20