שר החינוך, נפתלי בנט, הודיע הבוקר (א') כי ביום ראשון הבא תובא פסקת ההתגברות לאישור ועדת השרים לחקיקה, בראשות שרת המשפטים, טרם פתיחת מושב הקיץ של הכנסת. הנוסח שיובא בפני הועדה הוא הפסקה המורחבת, לפיה יידרש רוב של 61 ח"כים כדי לאשר מחדש חוק שנפסל על ידי בג"ץ.

ראש הממשלה נתניהו והשר בנט במליאת הכנסת, מרץ 2018. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

לדבריו, זהו נתיב אמצע בין יכולת מוחלטת של בג"ץ לפסול חוקים (המצב הקיים), לבין מניעה מוחלטת מבג"ץ לפסול חוקים (המודל הבריטי). "מדינת ישראל עומדת בפני הזדמנות היסטורית: לחוקק את פסקת ההתגברות ולחולל רפורמה במאבק במחבלים ובהוצאת המסתננים הבלתי חוקיים, אך לא פחות מכך בריסון כוחו המופרז של בית המשפט בישראל".

השר בנט הסביר כי "זאת הסיבה שהודעתי לפני מספר שבועות לראש הממשלה שיש לקדם את החוק, אך לצערי, לא רק שהחוק שהצענו לא עלה לדיון, אלא שגם שום חוק אחר לא עלה במקומו. לאחר שנים של סחבת, דיונים וועדות, הגיע הזמן לבצע. אנו מצפים שכל חברי חברי הממשלה יתמכו בחוק המאוזן – הגיע הזמן לעבור ממילים למעשים".

"ריסון כוחו המופרז של בית המשפט בישראל". בית המשפט העליון. צילום: הלל מאיר, TPS

 

בדיונים על פסקת ההתגברות, ישנם מספר מודלים אשר נדונים בוועדת השרים. השר לוין, בשליחות נתניהו, הציע את "המודל הבריטי", הקובע כי הכנסת תוכל לאשר חוק שייפסל ע"י בג"ץ ללא אפשרות לביקורת שיפוטית חוזרת. לכך, עד כה, הביע שר האוצר כחלון התנגדות. בשל כך, השר בנט ושרת המשפטים שקד קוראו להעביר חוק מצומצם, לפיו הכנסת תוכל לשוב ולחוקק את אותו חוק מחדש, ככל הנראה ברוב של 61 חברי כנסת כשבג"ץ לא יוכל לפסול אותו שוב. אולם לאחר מכן הודיע בנט: "אנחנו נתמוך בכל גרסה שרה"מ יבחר, העיקר להתחיל כבר לפעול להוצאת המסתננים הבלתי חוקיים מישראל".

"מצפים שתקודם הצעת החוק אשר תביא לפתרון מהיר ומלא לדרום תל אביב"

בעקבות הודעתו של השר בנט, אומרים במטה מאבק תושבי דרום תל אביב כי "מדובר בצעד מבורך ונצרך לטיפול בסוגיות שונות ובהן סוגיית דרום תל אביב וגירוש המסתננים". לדבריהם, "אנו מברכים את השר בנט על הודעתו זו ומצפים שיחד עם ראש הממשלה נתניהו והשר כחלון – תקודם הצעת החוק אשר תביא לפתרון מהיר ומלא לדרום תל אביב הכולל גם את שיקום השכונות".

"פתרון מהיר ומלא לדרום ת"א". מסתננים ברחובות נווה שאנן, דרום ת"א. צילום: סוזנה שאנן, פלאש 90
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20