בני בן זקן. צילום: בית"ר ירושלים
בני בן זקן. צילום: בית"ר ירושלים

 

אם מישהו רוצה סיבה נוספת לנאיביות של בני בן זקן ולחוסר הידיעה מצידו לאן הוא הגיע, צריך לקרוא היטב את המשפט הבא שהוא אמר היום (ה') במסיבת העיתונאים, לקראת המשחק ביום ראשון נגד מ.ס. אשדוד: "אף אחד מהשחקנים לא פנה אליי באופן אישי עם איזושהי טענה". המאמן הצעיר מקרית שמונה לא מבין כי שחקני הכדורגל אף פעם לא באים בטענות למאמן. הכדורגלן הישראלי אינו נוהג לשוחח עם המאמן ולשטוח בפניו בארבע עיניים את הבעיות או הטענות שיש לו. בן זקן היה שחקן. הוא אמור להכיר את המשחק המכוער של השחקנים בחדר ההלבשה. העובדה ש"אף שחקן" לא פנה אליו בטענה כלשהי נגדו לא אומרת שאין לשחקנים טענות.

התקשורת אוהבת לנפח סיפורים, לפעמים היא גם ממציאה, אבל לפחות הסיפורים המתפרסמים בתקשורת נגד המאמן בן זקן יוצאים מחדר ההלבשה בבית וגן. השחקנים מותחים ביקורת נוקבת נגד המאמן שלהם, הם מעדכנים ומספרים לעיתונאים על האימונים הירודים ברמתם, על היעדר אימונים טקטיים, הם דואגים לספר על מאמן אפור, נטול שיטה, סגנון וכריזמה. אותם שחקנים המגיעים לעתים למסיבות העיתונאים ומדקלמים עד כמה הם נהנים להתאמן תחת בן זקן ומגוננים עליו מהביקורות בתקשורת הם גם אלה שרגע אחרי העלייה לרכב והיציאה ממתחם האימונים בבית וגן ממהרים לעדכן את העיתונאים איפה בן זקן טעה, עד כמה אלי טביב מנהל אותו ולמה הקבוצה לא משחקת טוב.

תמשיך לרוץ בצמרת? צילום: בית"ר ירושלים
מגנים עליו כלפי חוץ, מלכלכים מאחורי הקלעים. שחקני בית"ר. צילום: בית"ר ירושלים

 

בעקבות הביקורת שנמתחה עליו גם אחרי המשחק נגד מכבי תל אביב, בן זקן ניסה להסביר ולתקן את הדברים שאמר בסיום המשחק: "אני מסכים שהמחצית הראשונה שלנו מול מכבי תל אביב הייתה ממש גרועה. נראינו לא טוב והאחריות היא עלינו ובעיקר עליי. לא ניקח יותר מדי גם מהמחצית השנייה. נכון שיש דברים שאפשר לעשות טוב יותר. בסך הכול יש קרקע פוריה ואני משוכנע שאם ננצח הכל ייראה טוב יותר".

בן זקן סופג ביקורת נוקבת מדי יום. במסיבת העיתונאים הוא מתח לראשונה ביקורת על התקשורת. "אף אחד לא משפיל אותי", אמר המאמן והוסיף: "צריך לדעת להתמודד עם ביקורות שחלקן נכונות. אני מאמין שאנחנו יכולים וצריכים לשחק יותר טוב. יש גם הרבה דברים טובים, הקבוצה קרובה למקום הראשון. אני מסכים עם זה שצריך להיראות טוב יותר, האווירה טובה מאוד באימונים, יש עבודת צוות והדברים מתנפחים בתקשורת ומאבדים מהמציאות".

אלי טביב. צילום: יונתן סינדל/פלאש90
ומה חלקו של המנהל המקצועי? אלי טביב. צילום: יונתן סינדל/פלאש90

 

בית״ר ירושלים אינה משחקת כדורגל איכותי, אין טביעת אצבע של מאמן, אין משחק מסודר ואין כדורגל שגורם לאוהדים להגיע למשחקים בהמוניהם למעט המשחקים נגד הקבוצות הגדולות. בן זקן ניסה להעלים את המציאות, הוא הלך בדרך שלו, הוא ניסה לתמרן בין תפיסת העולם שלו לבין זו של הבעלים, הוא מתקשה למצוא את המסלול הנכון כדי שכולם יהיו מרוצים – הבעלים, האוהדים והשחקנים. בן זקן אמר עוד במסיבת העיתונאים כי 20 שנה הוא היה בהפועל קרית שמונה והיה מרוצה. הגיע הזמן שבן זקן יבין לאן הוא הגיע. בית״ר ירושלים היא לא קרית שמונה. "אני אומר תודה שלפחות מבחינת התוצאה אנחנו נמצאים בעמדה אופטימית״, הודה המאמן.

אבל אי אפשר רק לבקר את בן זקן ולא לומר מילה טובה לזכותו. השחקנים מבקרים אותו בתקשורת, בעילום שם, כמובן, הבעלים מאוכזב ממנו ומחזיק זכויות הניהול נוזף בו בארבע עיניים בפגישה שנייה תוך חודש, האוהדים מקללים וקוראים לו להתפטר והתקשורת ממשיכה לבקר אותו. ובמציאות העגומה והמשפילה כל כך מבחינת בן זקן, הוא החליט לפרגן לעצמו. הנה המסר שהוא שלח לכולם במסיבת העיתונאים. ״בית"ר ירושלים לא הייתה הרבה זמן במרחק נגיעה מהמקום הראשון אחרי 14 מחזורים". צודק.

בני בן זקן. צילום: ליאת אבשלומי/בית"ר ירושלים
עד מתי על הספסל בטדי? בני בן זקן. צילום: ליאת אבשלומי/בית"ר ירושלים

 

אפשר וצריך לבקר את היכולת החלשה של בית״ר ירושלים, אפשר וצריך לבקר את ההרכבים וניהול המשחקים של בן זקן. אבל אי אפשר להתעלם משלוש עובדות חשובות, עובדות שרבים מעדיפים להתעלם מהן, גם לא אלי טביב, אלי אוחנה והאוהדים. והעובדות? חלקן מוכרות. בית״ר ירושלים החתימה מאמן חסר ניסיון, חסר יצירתיות עם תפיסת עולם הפוכה מזו של המועדון. אי אפשר לבקש ממאמן חסר ניסיון ויכולות, לפחות בתקופה הנוכחית של הקריירה שלו, להתאים לרמות של אחד המועדונים הגדולים שיש בכדורגל הישראלי. בנוסף,  כמעט בלתי אפשרי למאמן לעבוד עם ידיים כבולות תחת בעלים שמעורב בכל החלטה מקצועית. בן זקן חשב שנקודות וצמרת זה הדבר היחידי שהוא צריך להביא לאוהדים. הוא טעה. הוא חשב שאוהדי בית״ר ירושלים דומים לאוהדים בקרית שמונה.

המאמן הבטיח לתת לאוהדים את מה שהם אוהבים, אוחנה מאמין שהשיחה שקיים אתמול עם המאמן תעזור. הבעיה היא שבעוד כמה ימים בן זקן לא יהיה מוכשר ומנוסה יותר, את תפיסת העולם שלו יהיה קשה לו לשנות והשחקנים תמיד ימשיכו לבקר ולהפיל את האשמה רק על המאמן למרות שגם הם חלק מהבעיה של בן זקן שסופג אש בתקשורת. המשחק באשדוד יהיה גורלי עבור המאמן, השאלה הגדולה היא איפה האחריות של המנהל המקצועי, הבעלים שנותן הוראות מלמעלה, כשרוצה מחייך וכשרוצה מבקר.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20