בכירי המערכת הפוליטית הביעו צער על פטירתו של הסנאטור הרפובליקני ג'ון מקיין, שהיה מגדולי ידידיה של מדינת ישראל.

"בצער רב קיבלתי את הבשורה על מותו של ג'ון מקיין", מסר רה"מ בנימין נתניהו. "פטריוט אמריקני גדול וידיד אמת של ישראל. תמיד אוקיר בלבי את הידידות האיתנה שלו כלפי עם ישראל וכלפיי באופן אישי. תמיכתו העקבית בישראל נבעה מאמונתו בערכי הדמוקרטיה והחופש. מדינת ישראל מצדיעה לג'ון מקיין".

ג'ון מקיין. צילום: פלאש 90

"אנו חולקים היום כבוד אחרון לסנטור ג׳ון מקיין ונפרדים מאדם ומנהיג בעל ערכים איתנים, מגן ולוחם למען עמו וידיד אמת של מדינת ישראל", מסר הנשיא ריבלין. "אנו שולחים את תנחומינו הכנים מלב דואב על לכתו למשפחתו ולעם האמריקאי כולו".

שר הביטחון אביגדור ליברמן כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "הסנאטור ג'ון מקיין שמת הלילה היה מגדולי ידידינו. גיבור אמריקני שלחם בוויאטנם ואף נפל בשבי". עוד הוסיף ליברמן כי "באחד המפגשים האחרונים שלנו בוושינגטון, הראה לי תמונה מתקופתו בשבי ואמר: 'למרות הסבל הנורא מעולם לא פיקפקתי במחוייבות שלי לערכים של חופש וצדק”. מקיין ייחסר לכולנו, מאוד. יהי זכרו ברוך".

שר הביטחון ליברמן. צילום: אלכס קולומויסקי

שר החינוך נפתלי בנט ספד אף הוא למקיין ואמר כי "ג'ון מקיין היה פטריוט אמריקאי גדול וידיד גדול של מדינת ישראל. הוא תמך ואהב את המדינה היהודית, ולעולם לא נשכח אותו. שינוח על משכבו בשלום".

שרת המשפטים איילת שקד מסרה: "ג'ון מקיין היה אחד מידידיה הגדולים של ישראל. גיבור אמריקאי, שסירב להשתחרר משוביו במלחמת ויטנאם טרם שחרורם של לוחמים אחרים. אהב את ארצו בכל מאודו והכיר את אתגריה של מדינת ישראל. לאורך 36 שנות שירותו הציבורי בבית הנבחרים ובסנאט, ממשלות ישראל ידעו תמיד שיש להן שם חבר. יהי זכרו ברוך".

גם באופוזיציה ספדו למקיין. יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי מסר: "סנטור ג׳ון מקיין ז׳ל. איש ענק שגדולתו החלה דווקא באחד מרגעי השפל של ארה׳ב. מלחמת ויאטנאם. בעידן של פוליטיקת ריאליטי הוא נותר איש ציבור. יהי זכרו ברוך".

אבי גבאי. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20