במערכת הפוליטית יש לא מעט גורמים שמשוכנעים שמאחורי הקלעים נרקם "דיל" בין ראש הממשלה ל'אגודת ישראל': על פי ההסכמות ביניהם, הממשלה תעביר בחודש ינואר את חוק הגיוס, כפי שדורש בג"ץ, החרדים יתנגדו בתוקף, יתפטרו ויפרקו את הקואליציה. המשמעות: בחירות בחודש מאי.

בסביבתו של ראש הממשלה מתגבשת ההבנה כי נתניהו רוצה להקדים את הבחירות. המלצות המשטרה בעניין תיק 4,000 ויישור הקו האוטומטי מצד הפרקליטות המחישו לו שהחבל מתהדק ושעדיף ללכת לקלפיות לפני סיום התיק. לפחות לפי ההבטחות של ראשי מערכת המשפט, מדובר בעניין של כשלושה חודשים עד שיסתיימו על הדיונים ויתקבלו החלטות.

כלומר, בחירות במועדן, קרי בנובמבר, רעות מאוד לנתניהו. חודש מאי עדיף בהרבה: הבוחרים יגיעו לקלפיות אחרי טקסי יום הזכרון והעצמאות, שבהם נתניהו הממלכתי והמאחד מופיע בכל האירועים המרכזיים. זה גם יקרה אחרי שתל אביב תארח את האירוויזיון והלב הלאומי יפעם בגאווה.

התסריט: משבר מלאכותי

אז מה עושים? מתסרטים משבר מלאכותי. הליכוד יתעקש להעביר את החוק הזה, והוא יעבור בזכות תמיכה מבחוץ של ליברמן ולפיד שהתחייבו להצביע בעדו. בכך, הליכוד יציג עמדה אחידה וברורה מול החרדים, לפחות למראית עין, וזה ימנע זליגה של קולות חילוניים ללפיד. החרדים מצידם יתפטרו ויתבטאו נגד החוק בתקיפות מה שיחזק את בסיס התמיכה שלהם, אם כי בחדרי חדרים הם מודים שהחוק הזה הוא הרע במיעוטו.

אחרי הבחירות, אם הסקרים משקפים נאמנה את רצון הבוחר, נתניהו ושותפיו מאגודת ישראל ומש"ס ייפגשו שוב סביב  אותו שולחן ממשלה. נתניהו מצידו ישאף לכל הפחות לשחזר את הצלחת הליכוד בבחירות הקודמות. פחות מ 30 מנדטים ייחשבו כישלון. הוא מאמין שאמירה כזאת של רבבות ישראליים בחגיגה דמוקרטית בוודאי תגרום ליועץ המשפטי לממשלה לחשוב שוב ושוב האם להגיש כתב אישום נגד ראש ממשלה בגלל כמה כותרות מחמיאות באתר אינטרנט לא משפיע במיוחד.

אמסלם: "אם המשטרה והפרקליטות ידיחו את נתניהו, אנשים לא יסכימו לקבל את מי שייבחר"

בינתיים, אומר הבוקר (א') ‏יו"ר הקואליצה,‎ ח"כ דודי אמסלם, באשר לחוק הגיוס כי "הדד-ליין שלנו הוא ה-15 בינואר. היות שאנחנו מגיעים למועד, אני מבין שנעביר את החוק כפי שהוא. יאיר לפיד גנב דעת ומשקר. הוא מתפרנס משנאת חרדים, הוא לא רוצה שהם יתגייסו ולכן עושה הכול כדי להכשיל את החוק".

"מתבצעת הפיכה בישראל". ח"כ דודי אמסלם. צילום: פלאש 90

 

אמסלם הוסיף כי הוא "סבור שמתבצעת הפיכה בישראל. רוב הציבור היהודי במדינה מבין שמשהו לא בסדר קורה כאן. נניח שהמשטרה והפרקליטות ידיחו את נתניהו, יהיה שבר עצום בציבור ואנשים לא יסכימו לקבל את מי שייבחר".

יש עתיד: "כניעת רה"מ – אמנותנו"

ב'יש עתיד' הוציאו הבוקר הודעה בתגובה לדברי יו"ר הקואליציה דודו אמסלם ואמרו כי "כל מה שדרשנו הוא שלא ישנו את חוק הגיוס ושנתניהו יתחייב שאין כוונה לעשות מהחוק ישראבלוף ולפצות את העסקנים החרדים בכסף בדלת האחורית". לדבריהם, "אנחנו מבינים מהפאניקה של אמסלם שזה כנראה קשה מאוד לנתניהו כי כניעתו אמנותנו".

"פיצוי העסקנים החרדים בכסף בדלת האחורית". יו"ר 'יש עתיד' יאיר לפיד. צילום: גילי יערי – פלאש 90

 

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20