רק הבוקר (ד') התבשרנו כי אחרי שלושה חודשים צה"ל הצליח לעשות סוף לסאגת הריסת בית המחבל שרצח את לוחם דובדבן סמ"ר רונן לוברסקי. כעת מתברר כי כמה ארגוני שמאל המגדירים עצמם כארגוני זכויות אדם – מסייעים לטרור.

הרס בית המחבל שרצח את שמרלינג הי"ד. צילום: דובר צה"ל

במערכת הביטחון אומרים באופן ברור כי הריסת בתי מחבלים הוא כלי הרתעתי וכי ככל שהבית נהרס קרוב ליום הפיגוע, כך ההרתעה יותר משפיעה. ארגוני זכויות אדם רבים מסייעים למשפחות המחבלים ביום שאחרי הפיגוע.

כך נראים הנתונים של ארגון השמאל הקיצוני "המוקד להגנת הפרט":

עד ליום ה- 28.8.2018 נהרסו על ידי מערכת הביטחון 45 בתים – כליל או חלקית: 15 בתים בשומרון, 24 בתים ביהודה ו- 6 בתים בירושלים המזרחית. עד היום נאטמו 9 בתים – כליל או חלקית, 102 בתים נמדדו על ידי הצבא מבלי שהוּצא צו לאטימה או הריסה.

לפי פעילות הארגון, עד היום בוטלו 8 צווי הריסה או אטימה: 1 בעקבות השגה לצבא ו- 7 בעקבות עתירה לבג"צ.

במערכת הביטחון מודים כי התנהלות הארגונים הללו פוגעת באופן ישיר ביכולת של מערכת הביטחון להרתיע בשטח. "משפחה של מחבל יודעת שרגע אחרי שהבן שלהם ביצע פיגוע יבואו ארגונים כאלו ויגישו סיוע משפטי", מסביר גורם ביטחוני. "אין ספק שיש השלכות לסיוע מהסוג הזה".

כוחות צה"ל הורסים בית של מחבל. ארכיון. צילום: דובר צה"ל

מי שממן בין היתר את הארגון היא הקרן לישראל חדשה. לא מעט נכתב על התנהלות הקרן והדרך שלה לממן סיוע משפטי נגד מדינת ישראל וצה"ל בפרט. מהצד השני, ארגוני ימין שמנסים לסייע בעיקר בפן התקשורתי והמשפטי.

שי גליק מנכ"ל עמותת בצלמו: "מצער שהקרן החדשה לישראל בוחרת באמצעות המוקד להגנת הפרט, ארגון שממומן על ידיה, להגן על משפחת המחבל ולייצג אותם משפטית. אנחנו מנגד נמשיך להיאבק למען הרס בתי מחבלים ומאבק בטרור כי גם לאזרחי ישראל מגיעות זכויות אדם".

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון