מבחינה פיזיולוגית, תקופת ההתבגרות מוגדרת מגיל 11 עד 18 ומקובל לחלק אותה לגילאי טרום-התגברות של 11-13, גילאי ההתגברות של 13-16 וגילאי ההתבגרות המאוחרת של 16-18. על אף שמדובר בהגדרות נזילות, הורים לילדים צריכים להביא בחשבון את השלכות תקופת ההתבגרות ואת מה שנדרש מהם בכל הנוגע להתאמת חדר השינה לצרכים החדשים.

חדר שינה שמעניק לבני נוער תחושת ביטחון קריטי להתפתחות התקינה שלהם. בגיל ההתבגרות הילדים מפתחים שליטה עצמית, עוברים שינוי קוגניטיבי, רגשי וחברתי וגם מרגישים שההורים והמשפחה לא מבינים אותם. אם ההורים רוצים לעזור, הדבר היחיד שהם יכולים לעשות בהקשר הזה הוא להפוך את חדר הילדים לחדר מותאם לנוער.

כך תדעו שהחדר ילדותי

למזלם של ההורים, רוב הילדים כבר ידאגו להביע בפניהם מורת רוח לגבי העיצוב של החדר ומה שחסר להם בו. אל תתפלאו לשמוע מהילדים על החשיבות של מיטה וחצי וקחו בחשבון שלגיטימי לגמרי שהם ירצו להחליף גם את הריהוט. במקביל, נסו לשמור על ראש פתוח ולעקוב אחר סימנים לכך שמדובר בחדר מעט ילדותי.

חדר שיש בו תמונות של הילד מגיל שנה, ציורים של דמויות דיסני על הקירות ופינת צעצועים פחות יתאים לצרכים החדשים של הנער המתבגר. לעומת זאת, חדר שנתפס על ידי הילד כמרחב פתוח שמשאיר לו מקום לביטוי עצמי יעשה את העבודה. בנוסף, בגיל ההתבגרות הילדים שלכם ירצו להסתגר עם חברים או בני זוג והם מצפים שתהיה להם את האפשרות לנעול את הדלת.

באיזה גיל מחליפים את העיצוב?

האמת היא שאין אזעקה עולה ויורדת ברגע שבו הילד הופך לנער. התהליך במציאות הוא הדרגתי, איטי ועקבי ולכן גם החלפת העיצוב לא נעשית ביום אחד. גם זה יתרון עבורכם כהורים מבולבלים, כי כל מה שנדרש מכם הוא רק להישאר עם אצבע על הדופק.

מומלץ כאמור להתחיל עם החלפת המיטה כאשר הדגם הישן כבר לא מספיק למידות הגוף של הילד. בהמשך, אפשר להכניס לחדר פתרונות אחסון ולשלב בתוכו עמדת עבודה למחשב וללימודים. בין לבין, רצוי להישאר קשובים לצרכים של הילד מבחינת נקודות חשמל, גופי תאורה, תריסים וחלונות. כל אלו אולי נראים לכם כמו דברים קטנים, אך בגיל ההתבגרות יש להם משמעות עצומה.

כלל המפתח הוא לערב את הילד בתהליך קבלת ההחלטות ולתת לו להוביל. אתם עדיין רשאים לקבוע גבולות גזרה ברורים, אך חשוב יותר שתראו את ההיבט החיובי של השינוי ותשתמשו בעיצוב של חדר השינה ככלי שיעזור לילדים שלכם באחת התקופות הכי מאתגרות שהם יעברו.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20