בלעדי: בכיר בארגון השמאל הקיצוני 'שוברים שתיקה' מתבטא בצורה גזענית כלפי ערבים מוסלמים וכלפי יהודים ממוצא מזרחי. מתנדב בארגון 'עד כאן' שהסתנן לשורות 'שוברים שתיקה' הקליט את פעיליו במשך תקופה ארוכה.

באחת ההקלטות שהגיעה לידינו, נשמעת שיחה שהתנהלה בדצמבר 2015 בין חברי הארגון על ערביי ישראל ויהודים ממוצא מזרחי המתגוררים בארץ. ריח כבד של גזענות עולה מהשיחה הזאת, שהתקיימה במשרדים של ארגון שחורת על דגלו עקרונות של שוויון בין בני אדם ומלחמה באפליה ודואג להתייצב לצד עמדות הפלסטינים נגד צה"ל.

הדובר המרכזי בשיחה הזאת הוא לא אחר מאשר עידו אבן פז, רכז הפעילות החינוכית של הארגון. "מי האנשים הכי אלימים בארץ?", תהה אבן פז במהלך השיחה והשיב לעצמו: "ערבים מוסלמים וערבים יהודים. פייס איט כאילו". על השאלה איך ניתן לזהות ערבי מוסלמי, השיב שהוא נראה כמו "ערבי יהודי – אותו חרא". בכיר הארגון אף התעקש כי הוא "חותם על זה סטטיסטית".

מתוך "הפטריוטים", א-ה בשעה 22:00

תמליל השיחה

אישה לא מזוהה: "לעבור צד ברחוב כשרואים ערבי? מה אתה מפחד שיאנסו אותך?"

גבר לא מזוהה: "שידקרו אותי"

אבן פז: "איך רואים ערבים? הם נראים כמוך, רק בלי שפם"

גבר לא מזוהה: "אני לא ערבי מוסלמי אבל. ערבי יהודי"

אבן פז: "ערבי יהודי. אותו חרא"

אבן פז: "מי האנשים הכי אלימים בארץ? ערבים מוסלמים וערבים יהודים. פייס איט כאילו"

אישה לא מזוהה: "עידו, תשמור את זה להרצאות שלך"

אבן פז: "אני חותם על זה סטטיסטית גם דרך אגב"

גבר לא מזוהה: "כן ברור"

אישה לא מזוהה: "לא, אתה לא יכול, כי אתה לא יכול להגדיר אלימות. תגדיר אלימות במובן אחר. ברור שמי שנמצא יותר בכלא זה הם"

גבר לא מזוהה: "זה משהו תרבותי. ערבים זה תרבות"

אישה לא מזוהה: "צריך להגדיר אלימות. אלימות פיזית נגיד, יש מצב כנראה אתה צודק"

אבן פז: "ברור זה ידוע. לא משנה, גם הציונים שלהם פחות טובים בבי"ס. זה גם סטטיסטיקה"

פז בתגובה: "לטעון שזו גזענות זה כמו לטעון שאין כיבוש"

מעדו אבן פז נמסר בתגובה לפרסום: "בשיחות פרטיות אני מדבר בשפה משוחררת ולא פורמלית כדי להסביר טענה מוכרת – בישראל יש פחד מערבים ויש הסללה. לטעון שזו גזענות זה כמו לטעון שאין כיבוש ושאין אפליה בישראל".

"ואגב", הוסיף פז, "לערוץ 20 אכפת מהסללה של מזרחים כמו שאכפת לו מגזענות נגד פלסטינים".

מ'שוברים שתיקה' נמסר בתגובה: "הקלטות נסתרות של שיחות פרטיות וציניות בין אנשים – לא ראויות לפרסום ולכן גם לא לתגובה.

"הופתעתי לראות בוגרי השומר הצעיר לא נותנים לי להוציא מילה"

זוהי לא הפעם היחידה בה אבן פז מעורר זעם. בחודש יולי האחרון פוצצה הרצאתו מטעם הארגון בקיבוץ מזרע, אחריה הלין על התנהגות חברי הקיבוץ שלא אפשרו לו להעביר את ההרצאה הרגילה שלו. "אחרי שעשיתי עשרות, אם לא מאות הרצאות בכל רחבי הארץ, קיבוצים, מושבים, חוגי בית, תנועות נוער, בתי ספר, מכינות קדם צבאיות ועוד ועוד, אני מוכרח להגיד, לצערי הרב ולהפתעתי, שזאת הייתה ההרצאה הכי קשה והכי גרועה שהייתה לי בחיים", כתב אבן-פז בעמוד הפייסבוק שלו בתגובה.

לדבריו, "במשך כל ההרצאה, מההתחלה שלה עד סופה, כולל החלק של השאלות, המשתתפים לא הפסיקו להפריע ולצעוק ולהתלהם. הם לא נתנו לסיים משפטים והוציאו אותי מפוקוס שוב ושוב. ממש כמו אחרוני הבריונים, שמעולם לא למדו איך אמורה להתנהל תרבות דיון. היחס אלי היה כמו מכשפה שעושים לה משפט שדה שנייה לפני ששורפים אותה על המוקד וכבר כולם יודעים שהיא אשמה עוד לפני שהספיקה להוציא מלה מהפה".

שוברים שתיקה. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90
שוברים שתיקה. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

אבן-פז סיפר על היחס לו זוכים פעילי ארגון השמאל הקיצוני, ואמר כי "לצערי כבר קיבלתי את העובדה שמתנגדי כיבוש בארץ לא הולכים לקבל חיים קלים", אך הופתע לראות "קבוצה גדולה של אנשים בוגרים שגדלו בקיבוץ של השומר הצעיר לא נותנים לי להוציא מלה ולא מפסיקים להפריע במשך הרצאה שלמה, כזה עוד לא היה לי בחיים".

גם לחברי הקיבוץ שתמכו בקיום ההרצאה לאבן-פז הייתה ביקורת, למרות שניסו להשתיק את המתפרעים: "היה נראה מהצד שיותר חשוב להם שלום הבית והחברות עם המתלהמים הבריונים מאשר לנסות להעיף אותם לאחר שהבינו שהם לא באמת באו להקשיב או לשאול שאלות, אלא באו פשוט להשתיק אותי ולמנוע ממני לדבר, וזה אסימון שנפל לי רק היום".

"הם באו מורעלים במידע קונספירטיבי ושקרי על הארגון ואמרו שאנחנו ממומנים על ידי ארגונים אנטישמיים שרוצים בהשמדתה של ישראל, שולחים תמונות ומספרים אישיים של חיילים בעולם כדי שישפטו אותם בבית הדין הבינלאומי, זה האשמות מופרעות לגמרי ומה שהכי עצוב זה שיש מלא אנשים שאשכרה מאמינים לזה. אז ברור שאחרי זה אפילו אלו שבאו להקשיב בשקט יעדיפו להגן על החברים הבריונים שלהם מאשר לשמור על תרבות דיון בסיסית, הרי עומד מולם אויב אמתי שלא ברור איך בכלל אני מדבר אתם ולא נמצא בכלא או תלוי איפשהו".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20