הסערה סביב חוק הלאום: בתום דיון שהתקיים הערב, הוחלט כי בימים הקרובים תגובש הצעת חוק ממשלתית. אם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לא יאשר אותה, תקודם במקומה הצעת החוק הפרטית של ח"כ אבי דיכטר (הליכוד) במושב הקרוב. בניגוד לפרסומים, כרגע לא הושגה החלטה לגבי הסעיף בו הוצע לשנות את השפה הערבית משפה רשמית ל"בעלת מעמד מיוחד", אך חברי הוועדה מוכנים לוותר עליו.

לחזק את האחיזה בירושלים. צילום: פלאש 90
להכריז על ירושלים כבירת ישראל. צילום: פלאש 90

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהצר על כך שמפלגות 'יש עתיד' ו'המחנה הציוני' הצביעו נגד חוק היסוד 'ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי', הגדיר אותו כ"חוק שיעגן חוקית את מעמדה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית". "מי שמתגוללים על חוק הלאום – מנסים לטשטש את הזהות שלנו", אמר אמש (א') רה"מ בכנס לזכרו של אורי אליצור ז"ל. בישיבת הליכוד לפני כשבועיים, הורה רה"מ ליו"ר הקואליציה דוד ביטן לזרז את חקיקתו. החוק מבקש לעגן את קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית בחוק יסוד ולהכריז על ירושלים כבירת ישראל.

הצעת החוק באה להגדיר בחוקי היסוד של המדינה את ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, ולהבהיר כי לעם היהודי יש בה זכות ייחודית להגדרה עצמית לאומית. לדברי ח"כ דיכטר, "11 חוקי יסוד יש בישראל, ואף לא אחד מהם עוסק בזהותה והגדרתה הלאומית של המדינה. מטרתו של החוק הינה 'להגן על מעמדה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, באופן שהוא מעגן בחוקי-יסוד את ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

יעבור הפעם? ח"כ דיכטר. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
יעבור הפעם? יוזם החוק, ח"כ אבי דיכטר. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

את הצעת חוק הלאום הראשונה יזם ח"כ דיכטר כבר לפני 4 שנים. במטרה להרחיב את הבסיס הקונצנזואלי סביב הצעת החוק לאור הסערה הציבורית סביבה, נערכו בה שינויים והתאמות תוך שמירה על זכויות המיעוטים, חופש הדת וההגנה על המקומות הקדושים לכל הדתות.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20