שר הבריאות יעקב ליצמן. צילום: פלאש 90
שר הבריאות יעקב ליצמן. צילום: פלאש 90

שר הבריאות המתפטר יעקב ליצמן ישתתף היום (א') בפעם האחרונה בישיבת הממשלה. הניסיונות לפני כניסת השבת ואחריה לשכנע את ליצמן לחזור בו מהתפטרותו עלו בתוהו והרי גם כך ההחלטה אינה בידו, אלא בידי רבו, האדמו"ר מגור.

בינתיים ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יחזיק בתיק הבריאות, כאשר בסביבתו משוכנעים שליצמן עוד יחזור לתפקידו ואולי כבר בעוד כמה שבועות. עד אז, מקווים כולם, יסיימו עובדי הרכבת את עבודות התשתית הנחוצות להם.

כדי לשים סוף למשבר ואולי גם לרצות את יתר השותפים החרדים מהקואליציה, יקדמו היום שרי הממשלה חקיקה שתחמיר את הקריטריונים למתן אישורי עבודה בשבת. עם ההישג הזה יוכלו ללכת לציבור המצביעים שלהם ובעיקר לתקשורת המגזרית דרעי וגפני, אולי גם ליצמן, ולהציג זאת כהישג פרלמנטרי.

"הוכחנו שאנחנו עומדים על עקרונות"

"מיליון בוחרי ליכוד לא יסלחו לשרים ישראל כ"ץ וחיים כץ על הפרת הסטטוס קוו בשבת", אמר ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) לרשת ב'. "אין הסבר לטירוף הזה שדווקא ממשלת ליכוד – דתיים תרחיב את העבודות בשבת, חוץ מניסיון של שרי התחבורה והרווחה לגרום להפלת הממשלה".

בליכוד לעומת זאת דווקא יש מי שמרוצים מהתנהלות העניינים שהגיעה לשיא ביום שישי עם התפטרות ליצמן. גורם במפלגה אמר לערוץ 20: "הוכחנו ליתר השותפות שלנו שאנחנו עומדים על העקרונות שלנו גם במחיר של התפטרות שר או הליכה לבחירות. הליכוד לא יכול להרשות לעצמו למנוע עבודות חיוניות בשבת ולגרום לפקקי ענק ולעיכובים משמעותיים בהתפתחות מסלולי הרכבת. כולם יבינו שנתניהו וביטן עומדים על שלהם ומי שזה לא מתאים לו מוזמן ללכת".

ליצמן אמנם מתפטר, אולם כל אנשי אמונו ישארו במשרד הבריאות והוא למעשה ישלוט על הנעשה במשרד בשלט רחוק. אם בתוך פרק זמן קצר ליצמן לא יחזור בו מהתפטרותו צפויים חברי האופוזיציה לעתור לבג"צ ולדרוש שר במשרה מלאה לתיק הבריאות, כפי שנקבע כבר בעבר. אם יהדות התורה לא תהיה מעוניינת, יוצע התיק הזה ליו"ר הקואליציה דוד ביטן כצ'ופר על תמיכתו הבלתי מעורערת בראש הממשלה.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20