ראש הממשלה נתניהו משיב לשאלות הכנסת בנוגע לחקירות

אמנם החקירות נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עוד לא הבשילו לידי כתב אישום, אבל זה לא מונע לבכירי הליכוד לתכנן את היום שאחרי עידן נתניהו.

כלפי חוץ, כולם – גם השרים שנחשבים למקורבים לראש הממשלה – אינם מדברים על היום שאחרי. כולם בורחים מהתקשורת, משתדלים לא להיתפס בעודם ממתינים לנפילת המלך. שרי הליכוד יודעים היטב שמתפקדי המפלגה לא סולחים לפוליטיקאים שנתפסים כחתרנים, בעיקר לא לאלו שמסייעים להפלת ראש ממשלה מכהן.

בשיחות סגורות ההערכות מדברות על כך שמהחקירות האלו נתניהו לא יצא בשלום ובעל כורחו ייאלץ לפנות את הבמה. ״אין סיכוי שנתניהו ישעה את עצמו או יתפטר מרצונו. שום לחץ תקשורתי או ציבורי לא יגרום לו ללכת מרצונו, נתניהו ישעה עצמו או יתפטר רק אם היועץ המשפטי לממשלה יחליט", אומר בכיר במפלגת השלטון בשיחה עם ערוץ 20.

כץ שטייניץ ארדן אוהד צוויגנברג
כץ, שטייניץ וארדן. עומדים על הקווים ומחכים לפעול. צילום: אוהד צוויגנברג

נכון לעכשיו, שלושה בכירים בליכוד עומדים על קו הזינוק, מחכים שהיועמ"ש מנדלבליט יורה לנתניהו להודיע על נבצרות: שר התחבורה ישראל כץ, השר לביטחון פנים גלעד ארדן ויו״ר הכנסת יולי אדלשטיין. למרות ההופעות הפומביות הרבות בעת האחרונה, השר לשעבר גדעון סער לא מתכוון להתמודד על ראשות הליכוד בתקופה הקרובה.

בינתיים באילת

שרים וחברי כנסת רבים מהליכוד נמצאים בליכודיאדה באילת, יחד עם ראשי ערים וקבלני הקולות הגדולים. ״אם ביבי היה מצמיד מכשירי הקלטה לכל השרים שלו, לרבים מהם היה ממתין שליח עם מכתב פיטורים בשדה התעופה מיד עם הנחיתה מאילת. לכל אחד מהמועמדים יש כבר מטה בחירות בראש. הם יודעים בדיוק איזה צוות יעבוד איתם והם ממתינים רק להחלטת היועץ המשפטי לממשלה״, סיפר אחד מאנשי השטח החזקים בליכוד.

ח"כ דוד ביטן בליכודיאדה. צילום: נעם רבקין, פלאש 90
ח"כ דוד ביטן בליכודיאדה. צילום: נעם רבקין, פלאש 90

אחד האנשים הכי מחוזרים ליום שאחרי נתניהו חיים ביבס, ראש העיר מודיעין, המשמש גם כיו״ר השלטון המקומי. באילת ביבס מתהלך כמו חתן, שכולם רוצים להיות בקרבתו. ״כל אחד מהמועמדים יודע שאם חיים ביבס איתו, הסיכויים שלו לנצח גדלים בצורה משמעותית. לביבס יש את היכולת להביא איתו הרבה ראשי ערים ומדובר בהמון מתפקדים בליכוד״, אומר אחד מראשי הערים הוותיקים בליכוד.

שאלתי בימים האחרונים את ישראל כץ האם הוא רואה עצמו כיורשו של ראש הממשלה נתניהו כאחד הבכירים בליכוד ומי שנחשב לאיש השטח החזק ביותר במפלגה, כץ חייך וענה: ״אני מחזק את ראש הממשלה וכולנו מאחלים לו להמשיך להוביל אותנו״.

בנט רוצה בחירות, כחלון מעדיף לשמור על הממשלה

לא רק בכירים בליכוד נערכים ליום שאחרי עידן נתניהו, גם ראשי המפלגות מקיימים שיחות רבות ביניהם מה לעשות אם נתניהו ייאלץ להשעות עצמו או להתפטר. נפתלי בנט, יו״ר הבית היהודי, מדגיש בכל הזדמנות כי לא יהיה שותף לממשלה חלופית ללא נתניהו. בנט כביכול נותן גיבוי לראש הממשלה ומשדר לימין כי הוא לא יפיל את הממשלה, אבל מתכוון שהוא רוצה בחירות. הסקרים מראים שהבית היהודי בעלייה מתמדת, בנט יודע שכל מועמד שיהיה לליכוד שלא קוראים לו בנימין נתניהו רק יגדיל את מספר המנדטים של הבית היהודי.

המפתחות אצלו. כחלון.צילום: פלאש 90
המפתחות אצלו. כחלון.צילום: פלאש 90

כץ, ארדן ואדלשטיין יודעים שהמפתח נמצא אצל שר האוצר משה כחלון. יו״ר מפלגת כולנו נחוש שלא להוליך את עם ישראל לבחירות גם אם נתניהו ייאלץ להתפטר. הוא מנהל מגעים בלתי פוסקים עם ראשי המפלגות בכנסת והוא מתואם לחלוטין עם יו"ר ש"ס אריה דרעי ועם יעקב ליצמן מיהדות התורה.

״משה כחלון לא מתכוון לרצות אף אחד, בטח לא את התקשורת. אם נתניהו ייאלץ להתפטר, צריך לאפשר לליכוד לקיים פריימריס מהירים ולבחור מחליף״, אומר גורם המקורב לכחלון. כחלון, דרעי וליצמן לא יסכימו באופן אוטומטי לקבל כל אחד. במקרה שנתניהו יחליט למנות מ״מ שיהפוך למינוי קבוע, ראשי המפלגות מאיימים להתנגד וללכת לבחירות.

״לאף אחד אין אינטרס ללכת לבחירות מלבד נפתלי בנט ויאיר לפיד. כולם יכולים לאיים, כולם לעשות קולות שהם יילכו לבחירות אבל האינטרס של כולם זה לשמור על הכנסת הנוכחית. לכולם יש אינטרס משותף לגרום לשחיקה אצל לפיד בשנה-שנתיים הקרובות. כחלון רוצה לשמור על עשרת המנדטים שלו והכוח העצום שהוא מחזיק בממשלה, דרעי חושש שאלי ישי יכנס לכנסת בבחירות הבאות, בוז׳י הרצוג חושש שיש עתיד תפרק את המחנה הציוני״, מסביר אחד השרים הבכירים.

הרצוג לא מתכוון להישאר באופוזיציה

ויש גם מי שפועל מאחורי הקלעים להקמת ממשלה חדשה. בוז׳י הרצוג, יו״ר המחנה הציוני מחזיק סחורה חמה לכנסת הנוכחית: 24 ח"כים. הוא מנהל שיחות עם כל ראשי המפלגות במטרה להקים ממשלה חלופית אחרי נתניהו. הרצוג מוכן להיכנס לכל ממשלה בתנאי אחד: הבית היהודי חייב להישאר בחוץ.

״אני לא רואה עצמי מועמד לראשות הממשלה ואיני נוטל חלק בכך הרעיונות או התכניות הללו״, הבהיר כחלון להרצוג ולכל מי שניסה לקדם רעיון כזה. שר האוצר נותן גיבוי מלא לראש הממשלה אבל במקרה שייאלץ לסמן מועמד עדיף מבחינתו, כחלון היה רוצה לראות את ישראל כץ מחליף את נתניהו. גורם משמעותי נוסף שמצדד בשר התחבורה כץ הוא אריה דרעי.

ישראל כץ. יכול לתפור חליפות? צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
ישראל כץ. יכול לתפור חליפות? צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ומה חושב יו״ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן? לפני כמה חודשים זה היה נשמע הזוי, אבל הדבר הכי אידיאלי היום עבור שר הביטחון הוא ממשלה בראשות נתניהו. ליברמן מאושר מתפקידו כשר הביטחון. הוא אמנם לא זנח את חלומו להיות ראש ממשלה והוא עדיין מתכנן לכבוש את הליכוד, אך יפעל לעשות זאת רק אחרי עידן נתניהו.

במציאות הנוכחית, טוב לליברמן שנתניהו יישאר ראש ממשלה והוא שר ביטחון, ליברמן רץ למרחקים ארוכים, הוא לא חלק מהליכוד היום ואינו יכול להתמודד על ראשות התנועה אם ייתקיימו פריימריס בליכוד ובעיקר אין לו יכולת לכבוש את השטח בתקופה קצרה. ישראל כץ וגלעד ארדן לא סובלים מעודף אהבה, אבל לשניהם יש מכנה משותף, שניהם לא מתלהבים מנתניהו ושניהם לא רוצים את ליברמן בליכוד ואין להם בעיה להקים ממשלה בלי ישראל ביתנו.

"אין כלום כי לא היה כלום"

מפכ״ל המשטרה, רוני אלשיך, אמר השבוע במסיבת עיתונאים, כי המשטרה אמורה לסיים תוך שבועות את החקירה נגד ראש הממשלה. מי שאהב בעיקר לשמוע את הבשורה של המפכ״ל הוא הרצוג. בעוד חצי שנה ייערכו הבחירות על ראשות מפלגת העבודה. אם הרצוג מגיע לוועידת המפלגה הצעה לכניסה לממשלה ללא נתניהו, הוא יוכל לשכנע את המתפקדים לדחות את הבחירות לראשות המפלגה.

הרצוג. הכל, רק לא בנט. צילום:: תומר נוברג, פלאש 90
הרצוג. הכל, רק לא בנט. צילום:: תומר נוברג, פלאש 90

במצב כזה, הועידה תאשר ברוב גדול את דחיית הבחירות והרצוג יהנה גם מהישארותו יו״ר המפלגה וגם מתפקידו כשר החוץ. למרות שרבים מחברי הכנסת יעשו קולות רקע של התנגדות לכניסה לממשלה, לפחות 22 חברי כנסת יהיו חלק מהקואליציה החדשה.

בינתיים כולם בוחשים. צמרת הליכוד חוגגת בליכודיאדה תחת הסיסמא: ״אין כלום כי לא היה כלום״. השאלה הגדולה היא עם מי מבכירי הליכוד יסגור חשבון נתניהו, אם באמת בסוף לא יהיה כלום.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20