ישראל (רודולף) קסטנר. צילום: לע"מ

כעס בימין על הנצחת קסטנר: בטקס הממלכתי לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה בכנסת, יונצח ד"ר ישראל קסטנר. בעקבות כך, הפיצו היום צעירי הליכוד הסתייגות מההנצחה: "פועלו להצלת רוצחים נאצים וביניהם רוצח ההמונים קורט בכר מחבל התליה, ומעשיו השנויים במחלוקת בעת שילוח מאות אלפי יהודי הונגריה לארובות אושוויץ לא נשכחו גם בחלוף שנים כה רבות", מסרו בליכוד.

במפלגת השלטון הוסיפו:"ראוי היה שכנסת ישראל תמצא מקום וזמן להנצחתם של לוחמי אצ"י כמו פאבל פרנקל, יוסף גלזמן, מירה גניוניסקי, דוד וודובינסקי ונרצחים וניצולים נוספים שפעלו למען העם היהודי בשערי הגיהנום – אולם השתייכו לצד הלא נכון של המפה הפוליטית ולכן כמעט ולא הונצחו ושמם ופועלם נפקד מספרי ההיסטוריה".

אחת ממדליקות נרות הזיכרון בכנסת היא בתו של קסטנר ואמה של ח"כ מרב מיכאלי, סוזי. בטקסט שנכתב לטקס נאמר: "ד"ר ישראל קסטנר – רז'ה – היה משפטן, עיתונאי ופעיל ציוני מרכזי בבודפשט. הוא היה ממקימי וועדת העזרה וההצלה הציונית שסייעה בכל דרך לפליטות ופליטים יהודים שהגיעו ממדינות שכנות. כשהנאצים כבשו את הונגריה, הוא הועמד בראש צוות משא ומתן מול אדולף אייכמן, שהציע לוותר על השמדת יהודי הונגריה תמורת סיוע מבנות הברית. העסקה לא יצאה אל הפועל, אבל קסטנר, בתושייה ובאומץ, הצליח לנצל את המשא ומתן ובאמצעות קשרים ושוחד לקצינים נאצים הוציא לפועל מבצעי הצלה רבים והציל את חייהם של עשרות אלפי יהודיות ויהודים. קסטנר עלה לישראל בשנת 1947, היה דובר משרד התמ"ת ועיתונאי עד שנרצח על רקע פוליטי. לפי הערכות מחקריות, חיים היום למעלה מחצי מיליון צאצאות וצאצאים של ניצולי קסטנר, רבים ורבות מהם בישראל".

ח"כ מיכאלי, נכדתו של קסטנר, סיפרה: "הייתי אמורה לנסוע לארצות הברית ודחיתי את הנסיעה כדי להיות בטקס. זה מאוד משמח ומרגש. זה עוד צעד בדרך להכרה במפעל ההצלה העצום של ד"ר קסטנר, שהוא סבא שלי. עד היום מדינת ישראל לא עשתה מעולם מעשה להנציח אותו, אלא בעיקר הניצולים – שפעלו לקרוא גינה על שמו בחיפה ולהצבת שלט זיכרון מול ביתו בתל אביב, במקום שבו נרצח. אני נרגשת מאוד לקראת הטקס בכנסת".

אייכמן אמר: "קסטנר העניק לי את השקט בהונגריה"

קסטנר נודע בשל תביעת דיבה שהגיש נגד עיתונאי בשם מלכיאל גרינוולד, לאחר שזה הפיץ עלונים בהם כתב כי קסטנר שיתף פעולה עם הנאצים. במשפט שחולל מהומה, קבע השופט בנימין הלוי כי "קסטנר מכר את נשמתו לשטן". לפי ההאשמות נגדו, הוא קיבל הצעה מאדולף אייכמן להציל את יהדות הונגריה בתמורה להעברת משאבים ואמצעי לחימה לגרמניה. קסטנר לא העביר את ההצעה הלאה וסייע להשתיק אותה. אייכמן עצמו אמר בראיון לאחר המשפט, נרצח בידי שלושה מתנקשים. בהמשך המדינה ערערה על פסק הדין החריף, והוא זוכה.

אייכמן. צילום: לע"מ

 

אייכמן עצמו אמר על קסטנר בראיון לשבועון "לייף" כי זה "העניק לי את השקט בהונגריה, והביא לכך שלא חוויתי ורשה הונגרית (מרד – ע"ל). הוא עשה לי עבודה שלמה. הוא נתן לי את כל היהודים מבלי שנורתה ירייה אחת, בלי הפגנות, ומבלי שהייתי צריך לתת אדם אחד לעזרת המשטרה ההונגרית. הוא הנעים לי את החודשים בבודפשט וחסך לי צרות ומועקות. היה לו חופש תנועה מלא. הוא גרם לכך שהס (מפקד אושוויץ – ע"ל) בא להתחנן כדי להמעיט במשלוחים. קסטנר עשה לי את השהות במטה לעבודה משרדית נעימה. לאיש אמונים כזה, הכרת התודה שלי היתה מתן חופש תנועה מלא… נעשינו חברים… זה היה עסק טוב בשבילי, מחיר של 20-15 אלף יהודים תמורת סדר במחנות".