על רקע הגעתו לאזור של השליח האמריקאי המיוחד ג'ייסון גרינבלט בכירים ברשות הפלסטינים אמרו ל'ישראל היום' כי: "ברשות הפלסטינית איבדו אמון באמריקנים כמתווכים אוביקטיבים". כך דיווח היום (חמישי) כתב העיתון דניאל סיריוטי. עוד צוטטו בכתבה בכירים האומרים כי ״תהליך השלום על בסיס חזון שתי המדינות אינו קיים עוד".

השליח האמריקאי למזרח התיכון. ג'ייסון גרינבלט
 ג'ייסון גרינבלט – לא אובייקטיבי? 

גרינבלט הגיע השבוע לישראל במטרה לנסות להפיג את המתיחות הביטחונית בין ישראל והפלסטינים סביב המשבר האחרון בהר הבית. כמו כן, על פי הדיווח ב'ישראל היום', צפוי צוותו של גרינבלט לערוך מפגשים עם גורמים בישראל וברשות במטרה לבחון את האפשרות לחידוש המשא ומתן המדיני.

 יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. צילום: פלאש 90
יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. צילום: פלאש 90

בכיר נוסף המצוטט בכתבה התייחס גם הוא לייאוש בקרב הדרגים הרמים ברשות הפלסטינית ואמר כי: "וושינגטון לא יכולה לשמש מתווך אובייקטיבי. הממשל מוטה לחלוטין לטובת ישראל". גורם אחר אמר כי "האמריקנים ידרשו לערוב לכך שהם מתווכים אובייקטיבים ושהם דבקים בחזון שתי המדינות, כרגע זה לא המצב ולכך לא נסכים".

 

אתמול דיווחה סוכנות הידיעות 'מען' כי יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לא מתכוון לחדש את התיאום הביטחוני מול ישראל אלא אם זו תמלא אחר שורה של תנאים, בין התנאים שמציבים הפלסטינים: ריבונות מלאה לרש"פ בשטחי A ואי קיום פעילות צבאית ישראלית באזורים אלו, הגנה חוקית ובין לאומית למתקני הרש"פ, חופש תנועה לפלסטינים ללא כל הגבלות, שליטה פלסטינית במעברים ובגשר הירדן לצד הישראלים והירדנים. עוד דרשו הפלסטינים כי צה"ל לא יעזר במסתערבים ולא "יחטוף" חברי פרלמנט בכירים או יעצור קטינים.

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20