לאחר הערעורים שהגישו המדינה ובעלי IDB לשעבר נוחי דנקנר על עונש המאסר שנגזר עליו, בית המשפט העליון החליט הבוקר (ד') דווקא להחמיר את עונשו וגזר עליו שלוש שנות מאסר, זאת לאחר שנידון לשנתיים מאסר בפועל עם הרשעתו בתיק בגין הרצת מניות החברה. ערעור פרקליטות המדינה התקבל, אולם ערעורו שלו נדחה.

"דומיו עדיין קיימים". דנקנר. צילום: פלאש 90

 

עיקר כתב האישום החמור, שהוגש נגדו כבר ב-2014, מייחס לדנקנר הרצת מניות בהנפקה שבוצעה ב-2012 ובה גויסו מהציבור 321 מיליון שקל, יחד עם חברו, איש שוק ההון איתי שטרום, וחברת 'IDB אחזקות'. גם עונשו של שטרום הוחמר משנת מאסר אחת לשנתיים.

דנקנר: "שעה קשה"

"אני מופתע ומאוכזב מההחלטה", הגיב איש העסקים שצפוי להתחיל לרצות את עונשו ב-2 באוקטובר. "בשעה קשה זו אני שואב כוח ממשפחתי, חברי, ואהבתי למדינה. אני מאחל לעם ישראל שנה טובה כתיבה וחתימה טובה".

השופטים: "התערבות מלאכותית בכוחות השוק באמצעות מעשי תרמית"

ההחלטה ניתנה על ידי הרכב השופטים שדן בערורים וכלל את ניל הנדל, דוד מינץ וג'ורג' קרא. ההרכב קבע כי "התערבות מלאכותית בכוחות השוק באמצעות מעשי תרמית פוגעת באמון הציבור ומגבירה את החשדנות כי מחירי ניירות הערך הנסחרים אינם מבטאים נכוחה את הפעילות הכלכלית בחברה ובשוק".

לדברי השופטים, "שוק הון מעין זה, לא רק שאינו מגשים את תכליתו בהקצאה יעילה של מקורות במשק, אלא עשוי להרתיע משקיעים פוטנציאליים מלקחת בו חלק. האיסור על תרמית בניירות ערך נועד אפוא למנוע את הפגיעה בערכים אלה ובאבני היסוד עליהן מושתת שוק ההון".

דנקנר בבית המשפט באפריל. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

הפרקליטות: "האפשרות לפנות למסלול העברייני נושאת אפקט מפתה"

בפרקליטות מסרו בתגובה כי "בית המשפט העליון העניק היום חיזוק משמעותי לחשיבות תקינות המסחר ולשמירה על שוק ההון הישראלי, בו מושקעים כספי הציבור כולו". עוד נמסר, כי "במקרה זה, בעל שליטה בחברת האחזקות הגדולה במשק באותו זמן, ביד אחת פנה והזמין את הציבור להשקיע מאות מיליונים במניות החברה, וביד השנייה, מאחורי הקלעים ובהסתר, חולל מהלך מרמתי שנועד לצייר תמונת מסחר אטרקטיבית למשקיעים. העבירות בהן הורשעו שני הנאשמים הן חמורות ביותר – מניפולציה בהיקף עצום ודיווח תרמיתי אגב הנפקה לציבור".

לדברי הפרקליטות, "העבירות בוצעו מתוך משבר אליו נקלעה החברה, וביהמ"ש הבהיר כי דווקא בנסיבות בהן האפשרות לפנות למסלול העברייני נושאת אפקט מפתה, חשיבות ההרתעה מתעצמת. בית המשפט העליון אימץ את עמדת הפרקליטות וקבע כי רף הענישה בעבירות אלו מחייב ענישה מחמירה ומכבידה של שנות מאסר בפועל. ההחלטה היום מבהירה  חד משמעית לכל פעילי שוק ההון – בעלי שליטה ומשקיעים – בשוק ההון יש לנקוט ביושר, בשקיפות ובהגינות".

בעקבות טענות שעלו על כך שפסק הדין הגיע לאוזניי דנקנר ושטרום רק לאחר הפרסום בתקשורת, מסרו במערכת בתי המשפט כי הגורם לכך הוא "תקלה שארעה בהעברת פסק-הדין" והוסיפו: "אנו מצרים על התקלה ועל עוגמת הנפש שנגרמה לצדדים עקב כך, והלקחים יופקו בהתאם".

"התקשורת טיפחה והפכה אותו לאלוהים"

"החלטתו של בית המשפט העליון היא איתות חד וברור לא רק לנוחי דנקנר עצמו, אלא לרשימה ארוכה של אשמים ששיתפו עם מעשיו הפגומים והנצלניים פעולה, גיבו אותו, והפכו אותו לגיבור", מיהרה יו"ר הועדה לביקורת המדינה, ח"כ שלי יחימוביץ', להגיב להחמרת העונש. לדבריה, "שרים וח"כים שרתו אותו, רגולטורים רופסים העלימו עין, ראשי בנקים שהזרמו לו כספים בלי בטחונות ראויים, תקשורת שברובה שימנה וטיפחה אותו והפכה אותו לאלוהים, משקיעים מוסדיים ששרפו את כספו של הציבור, ועוד".

עוד הוסיפה יחימוביץ', כי "יש לזכור כי נוחי דנקנר אמנם קרס והיום שב ונענש, אבל דומיו עדיין קיימים, עדיין זוכים למעטפת הגנה מושחתת על חשבון הציבור כולו, ומי שנאבק בהם הופך להיות יעד למתקפות מכוערות".

ירון דורון

ירון דורון

כתב מהדורת חדשות 20