יפגוש את מכבי חיפה. קובי רפואה. צילום: הפועל ת"א
קובי רפואה. צילום: הפועל ת"א

 

ישראל שמעוני, אב בית הדין המשמעתי של ההתאחדות לכדורגל, מכיר היטב את התנהלות הקבוצות. הוותק והניסיון העשיר שלו בבית הדין ובמגרשים, כצופה, גורם לו להבין מי מנציגי הקבוצות אומרים את האמת בבית הדין ומי אלה שמנסים להקטין נזקים גם במחיר של סיפורים בלי כיסוי. כמו בבית המשפט, גם שמעוני אוהב שהעומדים לדין אצלו באולם ידברו אמת. מי שמכיר את שמעוני יודע כי אלה שמספרים סיפורים סופגים עונשים גדולים יותר מאלה שאומרים את האמת ומודים כי טעו.

שני מקרים כאלה התרחשו היום בדיונים של אב בית הדין שמעוני. הראשון, מועדון הפועל תל אביב, השני, מאמן הקבוצה קובי רפואה. את המועדון העניש הדיין בשני משחקי רדיוס וקנס כספי של 20 אלף שקלים ובמשחק נוסף ללא קהל על תנאי עד לסיום העונה. המאמן רפואה הורחק משני משחקים נוספים.

המועדון והמאמן הועמדו לדין בעקבות אירועים שהתרחשו במשחק הגביע נגד מכבי חיפה במושבה. אוהדי הפועל הדליקו אבוקות שהושלכו לדשא יחד עם רימוני עשן. רפואה הועמד לדין אחרי שצולם במצלמות הטלוויזיה מעביר הוראות לספסל במהלך המשחק ומעביר את רשימת הבועטים מהנקודה הלבנה בדו קרב הפנדלים כאשר הוא ריצה עונש הרחקה. המאמן גם נקנס ב-5,000 שקלים וספג עונש הרחקה על תנאי מ-4 משחקים.

גרמו לעונש קבוצתם. אוהדי הפועל ת"א. צילום: הפועל ת"א
גרמו לעונש קבוצתם. אוהדי הפועל ת"א. צילום: הפועל ת"א

 

נציגי הפועל תל אביב בדיון ניסו לשכנע את שמעוני שהם פועלים רבות נגד האלימות ותופעת האבוקות. אב בית הדין לא האמין להם ושלח מסר ברור בהחלטתו כי המועדון אינו נלחם נגד האוהדים האלימים וכתב: "הנאשמת עומדת לדין בגין אירוע מאסיבי של התפרעות אוהדים. לפי דוח השיפוט הודלקו 12 אבוקות והושלכו לדשא שני רימוני עשן. קשה לי להבין כיצד כאשר מודלקות כל כך הרבה אבוקות לא עולה בידי הקבוצה לאתר ולהביא למעצר של חלק מהפורעים. אשר על כן חוששני כי מאמצי הקבוצה לא יקבלו משקל של ממש בעונש".

שמעוני היה מראשוני הדיינים בבית הדין שהעביר בעבר מסר לקבוצות כי אם הקבוצות ייאבקו באלימות ובגזענות ויוכיחו זאת במעשים ולא בדיבורים, בית הדין יקל בעונשים. שמעוני לא ראה ראיות שאכן המועדון נלחם נגד תופעת האבוקות ורימוני העשן ולא קנה את הסיפורים של נציגי הקבוצה על מלחמתם נגד האוהדים האלימים, מה שגרם לו להעניש בהתאם את הפועל תל אביב.

ומה בנוגע לקובי רפואה? דווקא המאמן שאוהב להשתולל על הקווים הבין את המסר של שמעוני והתייחס בהתאם. רפואה ידע שתקנון ההתאחדות אוסר על מאמן מורחק לנהל את המשחק. רפואה ידע שאסור לו להעביר הוראות לספסל, הוא ידע שמצלמים אותו וגם הגיב בהתאם. המאמן ציין בתגובה שלו לכתב האישום כי פעל מתוך לחץ גדול בו היה שרוי במשחק במטרה לנצח. העובדה שרפואה אמר את האמת ולא ניסה להתחכם עם הדיין, גרמה לשמעוני להקל בעונשו: "הנאשם לא כפר כי אכן העביר הנחיות לעניין זהות בועטי בעיטות ההכרעה אולם טען כי היה לו קשה לרסן את עצמו״, כתב שמעוני בהחלטה והוסיף: ״אשר על כן אני מרשיע את הנאשם בעבירה של אי קיום החלטת מוסד שיפוטי".

רפואה העביר הוראות מהיציע במשחק הגביע מול מכבי חיפה. צילום: הפועל ת"א
רפואה העביר הוראות מהיציע במשחק הגביע מול מכבי חיפה. צילום: הפועל ת"א

 

מצד אחד אפשר לבקר את רפואה על המעורבות בניהול המשחק למרות שהיה ברור לו שהוא יועמד לדין נוסף. מצד שני אפשר להעריך את המאמן שלא חיפש דרכים להעביר מסרים סמויים הרחק מעיני המצלמות כמו שעשו מאמנים רבים בעבר. אכן צדק רפואה שקשה ואולי בלתי אפשרי למאמן בעת משחק לשבת ביציע על תקן צופה, אבל השאלה שרפואה ייאלץ לשאול את עצמו בסיום שני משחקיה הקרובים של הפועל תל אביב היא, האם זה היה שווה?

תובע ההתאחדות לכדורגל, עו״ד ניר רשף, ואב בית הדין המשמעתי, ישראל שמעוני, ראויים למילה טובה שהם כבר לא נותנים למאמנים לעשות צחוק מהחלטות בית הדין. בעבר מאמנים ניהלו משחקים מהיציע, התעלמו וביזו את המוסד השיפוטי של ההתאחדות לכדורגל. הכי חשוב שקובי רפואה הבין את המסר ושעות אחדות אחרי העונש, קבוצתו כבר שיחקה במסגרת הליגה הלאומית נגד בני לוד כאשר הוא נמנע מלהתערב בניהול המשחק. או לפחות לא נתפס על ידי מצלמות הטלוויזיה.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20