ימין מפוצל – ניצחון לשמאל: בימים האחרונים ראש הממשלה טרוד בעיקר בעניין אחד: איחוד בין מפלגות הימין. הוא מציץ שמאלה ומוטרד.

מוטרד. יו"ר הליכוד ורה"מ בנימין נתניהו. צילום: פלאש 90

 

גנץ חובר ליעלון ולאורלי לוי, ציפי לבני פורשת כדי לא לאבד קולות קולות לגוש "רק לא ביבי", מפלגת העבודה מתחזקת, ועוד קיים סיכוי שגנץ ולפיד יחכו רגע לפני סגירת הרשימות ביום חמישי הקרוב כדי להציג איחוד, שיפתיע את נתניהו, ימנע ממנו לעשות צעד מקביל ואולי גם בדרך הזאת יכריעו את הבחירות ויעשו מהפך שלטוני.

ומה קורה בימין? זה התחיל עם בנט ושקד שפרשו לפתע מ'הבית היהודי', הקימו מפלגה חדשה שזהותה לא ממש ברורה, אספו עוד כמה כוכבים בדרך והשבוע אפילו גייסו לרשימה נציג מרבני 'צהר' ודרכו עוד יותר על הבית היהודי – שם עדיין אוספים את השברים מהליכתם של שני המנהיגים בלי הודעה מוקדמת.

השרים בנט ושקד במסיבת העיתונאים בה הודיעו על הקמת מפלגתם החדשה. צילום: יוסי זליגר – פלאש 90

 

'בבית היהודי' היו עסוקים בחודש שעבר בעיקר להתקוטט. אחרי שסוף סוף גובשו הסכמות מונה לתפקיד הרב רפי פרץ – אדם מוכשר, אבל נטול ניסיון פוליטי – והמגעים עם סמוטריץ׳ ו'האיחוד הלאומי' הבשילו שבועיים מאוחר מדי, ואחרי שהרבה קולות נדדו למקומות אחרים. נתניהו רוצה ש'הבית היהודי' המאוחד יצרף לשורותיו גם את אלי ישי מקורבו וגם את 'עוצמה' יהודית ששואבת לא מעט קולות בימין. פרץ את סמוטריץ' אמרו "תודה, אבל לא תודה". סיכוייה של 'עוצמה יהודית' לעבור את אחוז החסימה קלושים וזה אומר ששניים או שלושה מנדטים פשוט ייזרקו לפח.

וזה לא הסוף. גל הירש הקים גם הוא מפלגה שלא תתקרב אפילו לאחוז החסימה, גם הוא מחפש בית אבל בינתיים לא מוצא. אם ירוץ לבד – הימין יאבד עוד מכוחו. רגע, לא סיימנו. גם אורן חזן, שנכשל בפריימריז של 'הליכוד', החליט לנקום ולהקים מפלגת ימין חדשה. מן הסתם גם הוא לא ייכנס לכנסת הבאה, אבל שוב – קולות של הימין המובהק יתבזבזו לריק.

אם לא די בכך – גם מצבם של ליברמן וכחלון רעוע. המפלגות שלהם נמצאות סביב אחוז החסימה, הן חבולות ואיבדו מכוחן – בין היתר למפלגתו של גנץ. ש"ס, נכון לעכשיו, מתייצבת בסקרים אבל עלולה לאבד מכוחה ויש גם את מפלגת 'זהות' של משה פייגלין, שאומנם מתחזקת בסקרים האחרונים, אבל בספק אם תעבור את אחוז החסימה.

כחלון וליברמן. צילום: פלאש 90

 

כך נוצר מצב שרוב הציבור בישראל תומך בימין, אבל באפריל עלולה לקום כאן ממשלת מרכז-שמאל. למה? לא בגלל האטרקטיביות של גנץ ורשימתו הלא ברורה, אלא רק בגלל הפיצולים המדוברים בימין, שם פשוט מתעקשים לעשות הכל כדי להפסיד בבחירות.

בנט, שקד, פרץ, סמוטריץ, ליברמן, כחלון, פייגלין, בן גביר, ישי, דרעי, הירש וחזן שכחו גורם נוסף: היועץ המשפטי לממשלה, שמתעקש לפרסם את החלטותיו בתיקי נתניהו עוד החודש. לפי סקרים פנימיים של הליכוד, צעד כזה, בוודאי אם המילה "שוחד" תיכלל בו, יוריד ל'ליכוד' כ- 4 מנדטים. חלקם יישארו בגוש הימין, אחרים ינדדו ללפיד ולגנץ.

בני גנץ. צילום: יונתן זינדל – פלאש 90

 

את חשבון הנפש בימין ב-10 באפריל אפשר לחסוך ולמנוע. נותרו יומיים להניח את האגו בצד, מושג שהשתמשנו בו עד כה לתאר את מצב ראשי המפלגות במרכז ובשמאל. אלי ישי חייב למצוא בית פוליטי, 'עוצמה יהודית' יכולה וצריכה להשתלב ב'בית היהודי', 'הימין החדש' של בנט&שקד יכול לחבור ל'ליכוד', גם ככה מטרתם של השניים היא לחזור למפלגת השלטון ביום שאחרי נתניהו, גם ליברמן וכחלון צריכים לשאוף לאיחודים, ומישהו חייב לקלוט את גל הירש. טוב יעשה אורן חזן אם את הגימיק הזה של מפלגת 'צומת' הוא יניח בצד. זה היה משעשע אבל די. תלמד משהו מציפי לבני.

זה הזמן לאיחודים, ולא לפלגנות, ומנהיגי המפלגות האלה, ששכחו איך זה מרגיש להיות באופוזיציה, קרובים לשם יותר מתמיד. תמרורי האזהרה נמצאים בכל מקום, הנורות האדומות מהבהבות והדד ליין קרוב מתמיד.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20