נתניהו וביטן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
נתניהו וביטן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בישיבת שרי הליכוד אמר הבוקר (א') רה"מ בנימין נתניהו ביחס לדחיית ההצבעה על חוק ירושלים רבתי: "אנחנו בקשר עם האמריקאים. האמריקאים פנו אלינו וביקשו להבין את מהות החוק. כפי שפעלנו מולם בשיתוף פעולה עד עכשיו, כדאי לדבר איתם ולתאם מולם. אנחנו פועלים כדי לקדם ולפתח את ההתיישבות ולא כדי לקדם שיקולים אחרים".

על הטענות כי ההצבעות על חוקים נדחו בגלל חוק אחידות בקואליציה על הצבעת החוק הצרפתי אמר: "אני אומר כאן באופן ברור: אני לא מעוניין בשום חוק הנוגע בחקירות המתנהלות עכשיו שקשורות בי או שמתנהלות עכשיו ואינן קשורות בי".

מוקדם יותר הבהיר יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (הליכוד),  כי ההחלטה שלא להעלות את חוק ירושלים רבתי והחוק לביטול ההתנתקות בצפון השומרון להצבעה בישיבת ועדת השרים לחקיקה איננה נובעת ממשבר פוליטי, אלא משיקול מדיני. לדבריו, ההצבעות  צריכות להיות מתואמות מול הממשל האמריקני.

"שלא יתפלאו בליכוד שבכל יהודה ושומרון יש חמוצים"

יוזם חוק ירושלים רבתי, השר ישראל כ״ץ (הליכוד), השיב בשמו ובשם מגיש החוק, ח״כ יואב קיש (הליכוד), כי יש להעלות את חוק ירושלים רבתי להצבעה היום בוועדת השרים לחקיקה, כפי שסוכם. "זהו חוק היסטורי שיבטיח את הרוב היהודי בירושלים ויחזק את אחיזתנו בעיר.החוק אינו עוסק בסוגיות מדיניות וחשיבותו בוודאי עולה על כל חישוב פוליטי אלקטורלי של מגזר כזה או אחר- ולכן אין כל סיבה לדחותו", אמר השר.

"איני מכיר החלטה אחרת, ובכוונתנו לשוחח היום בנושא עם ראש הממשלה. הבטחת הרוב היהודי בירושלים היא משימה הסטורית ועל כולנו לפעול במשותף להגשמתה", הוסיף כ"ץ.

יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ שולי מועלם רפאלי, אמרה בעניין חוק ביטול ההתנתקות מצפון השומרון כי "כבר הושגה הסכמה מול הליכוד ומול נתניהו לאישור החוק לביטול ההתנתקות מצפון השומרון. זה צעד המאפשר לליכוד להתחיל בתיקון העוול שחולל לפני 12 שנים ולפתוח דף חדש מול ההתיישבות. אם ישנה התעקשות להפיל את החוק, שלא יתפלאו בליכוד שבכל יהודה ושומרון יש חמוצים".

ח"כ שולי מועלם רפאל. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
ח"כ שולי מועלם רפאל. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

כזכור, אמש אמר ביטן כי החוק הצרפתי העוסק באי חקירת ראש ממשלה מכהן יעלה היום להצבעת השרים. מנגד, שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) הביעה את התנגדותה בטענה שהמהלך שמקדם ביטן מפר את ההסכם בין המפלגות. "מדובר בחוק יסוד שלא יכול להתקדם ללא הסכמה. היה סיכום מפורש שהחוק לא יעלה בחודש הקרוב. לכן גם מחר החוק לא יעלה להצבעה", אמרו אתמול בבית היהודי.

בעקבות המתיחות בין מפלגות ה'בית היהודי' ו'ליכוד' סביב החוק הצרפתי, יו"ר הקואליציה העניש את הבית היהודי וסיכל את קידומן של הצעות חוק המשפט העברי וחוק חוות בודדים בנגב שהוגשו מטעמה, זאת מכיוון שסירבה לתמוך בהצעת החוק למניעת חקירת ראש ממשלה מכהן (החוק הצרפתי). במפלגת "כולנו" ניתן הצבעה מפלגתי בנוגע לחוק הצרפתי בניסיון לטרפדו.

ההנחה הייתה שסיכול הצעות חוק ירושלים רבתי וביטול ההתנתקות היא אקט ענישה פוליטי גם כן כלפי הבית היהודי. אולם כעת מסתמן כי הטעם הוא מדיני.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20