שופט בית המשפט העליון, נועם סולברג, הורה היום (ב') לממשלה להגיב תוך 10 ימים על העתירה שהגישה היום משפחת גולדין ליישום החלטות הקבינט המדיני-בטחוני. את העתירה הגישו בשם המשפחה פרופ׳ אביעד הכהן, עו״ד עודד סבוראי והקליניקות המשפטיות במכללת שערי משפט.

כזכור, אמש הוריו של קצין צה"ל, סגן הדר גולדין הי"ד המוחזק בידי חמאס, קיימו תדרוך עיתונאים בהשתתפות היועצים המשפטיים והודיעו על הכוונה לעתור לבג"צ ולדרוש מממשלת ישראל למלא אחר החלטות הקבינט מחודש ינואר 2017 על הפסקת החזרת גופות מחבלי חמאס, הכבדת התנאים ומניעת הביקורים לאסירי חמאס וצמצום בהכנסת תושבי הרצועה לישראל במקרים הומניטאריים.

משפחת גולדין במסיבת העיתונאים, אמש. צילום: פלאש 90
משפחת גולדין במסיבת העיתונאים, אמש. צילום: פלאש 90

פרופ' שמחה גולדין, אביו של הדר הי"ד, אמר כי "הגיע הזמן להפוך את היוצרות ולהפעיל לחץ בלתי פוסק על החמאס, עד אשר יוחזרו בנינו הביתה. לחץ שיגרום לחמאס להבין שהאחזקה בחיילי צה"ל היא לא נכס, אלא נטל. לחץ שיעביר מסר ברור לאיסמעיל הניה ויחיא סנואר שישראל משנה את הכללים והיא תגבה מחיר כבד על כל יום שחמאס מחזיק בידיו חיילים ישראלים".

ד"ר לאה גולדין, אימו של הדר הי"ד, ציינה שמהלך העתירה חשוב מאוד מבחינה בינלאומית. "אני מאמינה שמדובר בחוסר רצון ולא יכולת. ממשלת ישראל במקום להפעיל לחץ גדול על החמאס, כפי שהחליט הקבינט, עושה ההיפך, ומכניסה בכל יום מאות משאיות לרצועה, ומקבלת בנמל אשדוד אוניות טורקיות עמוסות במכולות מקטאר".

החזרת גופות מחבלים עלתה על הפרק בעקבות דרישת ארגון חמאס וארגוני שמאל קיצוניים לשחרר את גופות מחבלי הג'יהאד האיסלאמי שנהרגו בהשמדת מנהרת הטרור בגדר עזה בשבוע שעבר. ישראל סרבה להחזיר את הגופות ללא התקדמות בהשבת חללי צה"ל והאזרחים המוחזקים בשבי חמאס בעזה. ארגון עדאלה עתר נגד ההחלטה לבג"ץ.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התבטא היום בעניין החזקת גופות המחבלים ואמר כי "לממשלה יש שתי משימות גדולות – הראשונה להגן על הארץ והשנייה לבנות את הארץ. אנו עושים את שני הדברים גם יחד. להגן על הארץ, עם כלל פשוט – מי שמנסה לתקוף אותנו אנו תוקפים אותו, והשני – אנחנו לא נותנים מתנות חינם. נחזיר את בנינו הביתה, ואין מתנות חינם".

 

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון