עלאא זיוד שביצע את פיגוע הדריסה והדקירה בגן שמואל באוקטובר 2015. צילום: פלאש 90
עלאא זיוד שביצע את פיגוע הדריסה והדקירה בגן שמואל באוקטובר 2015. צילום: פלאש 90

בית המשפט העליון הוציא ביום חמישי צו ארעי לעיכוב שלילת אזרחותו של המחבל עלאא זיוד שביצע את פיגוע הדריסה והדקירה בגן שמואל באוקטובר 2015 ופצע 4 ישראלים. עוד נקבע כי תגובת המדינה תוגש תוך 30 יום, אלא אם יסכים שר הפנים לעיכוב שלילת האזרחות עד להכרעה בערעור.

כזכור, בחודש אוגוסט קיבל ביהמ"ש המחוזי בחיפה את בקשת שר הפנים, אריה דרעי, לביטול אזרחותו של זיוד שהורשע בארבע עבירות של ניסיון לרצח בפיגוע בצומת גן שמואל ונגזרו עליו 25 שנות מאסר. המחבל הוא בן לאם אזרחית ישראלית ולאב פלסטיני שמתגורר בכפר סילת אל חרתיה שבצפון השומרון. שופט המחוזי אברהם אליקים קבע שלילת האזרחות תיכנס לתוקף ב-31 באוקטובר. בתגובה עתרו ארגוני השמאל הקיצוני "עדאלה" ו"האגודה לזכויות אזרח בישראל" נגד ההחלטה.

בערעור טענו הארגונים כי פסק הדין של ביהמ"ש המחוזי הוא סלקטיבי, גזעני ומפלה לרעה את האזרחים הערבים. לדבריהם, למרות "העלייה בחומרות העבירות הביטחוניות שבהן מעורבים אזרחים יהודים, לעומת המעורבות המינורית של אזרחים ערבים בעבירות מסוג זה, מעולם לא נשקלה האפשרות לשלול את אזרחותם של יהודים המעורבים בעבירות ביטחוניות". בפסק הדין של המחוזי השיב השופט כי "מאחר וההרתעה בתיק זה מוקדה כלפי אוכלוסיית דור ב' לאיחוד משפחות, איני מוצא בסיס עובדתי ומשפטי להשוואה בינם לבין מפגעים יהודים".

עוד נטען כי השימוש בביטול האזרחות ככלי הרתעתי הנו לתכלית בלתי ראויה. המערערים הוסיפו כי השוואת חוות הדעת של השב"כ, שצידדה בביטול האזרחות, מופרכת בשל ההשוואה בין אזרחים ערבים לצאצאי מדינות מוסלמיות שגרים באירופה או לתושבי ירושלים המזרחית. לטענת המערערים, "חוות הדעת הוגשה תוך פגיעה בהליך ההוגן שלו זכאי זיוד, כאשר היא 'צצה' בעיצומו של ההליך המשפטי, שנה לאחר הגשת העתירה לביטול אזרחותו, מבלי שהובאה במועד בפני באי כוחו של זיוד או בפני היועץ המשפטי לממשלה, אשר אישר את הבקשה לשלילת האזרחות".

כאמור, בשלב זה השעה בית המשפט את ההחלטה לשלול את אזרחותו של המחבל בסוף החודש.

זירת פיגוע הדריסה והדקירה בגן שמואל באוקטובר 2015. צילום: פלאש 90
זירת פיגוע הדריסה והדקירה בגן שמואל באוקטובר 2015. צילום: פלאש 90
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20