בית המשפט הציג היום (ד') את הסדר הטיעון עם באסל גטאס, חבר הכנסת מהרשימה הערבית המשותפת שתועד מסייע למחבלים ורוצחים בכלא "קציעות". גטאס מואשם בהעברת מכתב, הכנסת והעברת ציוד קצה קט"ן, מתן אמצעים לביצוע מעשה טרור, מרמה והפרת אמונים.

 מתוך הפטריוטים, ימים א'-ה' בשעה 22:00

בסוף חודש מרץ גטאס יצטרך להגיש את התייחסותו לנושא, ב-9.4.2017 בשעה 15:30 ינתן גזר הדין הסופי. לפי הסדר הטיעון, חבר הכנסת ישב בכלא שנתיים לכל היותר.

הסדר הטיעון הוצג לאחר החלטת בית המשפט לדחות את עתירת תנועת "עוצמה יהודית" להוציא צו ביניים נגד ההסדר. ברוך מרזל, ממגישי העתירה, הגיב בזעם להחלטתו של השופט מזוז. מרזל אמר: "השופט לא אכזב את אנשי השמאל הקיצוני ואת ציפי לבני שמינתה אותו כשופט בעליון. גם בהיותו יועץ משפטי נהג מזוז בדין אחר כלפי ערבים ודין אחר כלפי מתנחלים, חרדים וכל מי שנאמן לארץ ישראל ותורת ישראל. מזוז הוא ההוכחה שצריך מהפכה בבית המשפט העליון".

ח"כ באסל גטאס מובא להארכת מעצר אתמול. צילום: קוקו/פול
ח"כ באסל גטאס. צילום: קוקו/פול

בנצי גופשטיין, עותר נוסף, מסר: "אין לי ספק שאם היה מדובר בהסדר טיעון שהקל עם מתנחל או רב השופט מזוז היה מתערב ומוציא צו ביניים ואולם כאשר מדובר באויב שהיה בכנסת  ישראל, הרחמים של השופט מתגלים. לא היה לי תקווה מהשופטים אך חשוב שעם ישראל יראה את הצביעות שלהם".

ד"ר מיכאל בן ארי אמר אתמול בשיחה עם ערוץ 20: "ההסדר הזה הוא רוח גבית לטרור, יריקה בפרצוף של המשפחות השכולות. בסאל גטאס צריך לשבת עשרות שנים בכלא כפי שהראיות מוכיחות, אין שום סיבה בעולם לעשות איתו הסדר. אני הייתי מקל אם הוא היה מסכים להתפנות לסוריה, עד אז, הוא צריך לשבת עשרות שנים בכלא".

ברוך מרזל
ברוך מרזל. " דין אחד לערבים, דין אחר לחרדים ומתנחלים. צריך מהפכה בבתי המשפט". צילום: פלאש 90

פרשת גטאס עלתה לראשונה בדצמבר 2016. בזמנו פורסם כי גטאס הבריח פלאפונים, פתקים מוצפנים ואביזרים נוספים למחבלים במסגרת ביקוריו בכלא "קציעות". התשתית לכתב האישום נגד גטאס מכילה תיעוד מצולם, עדויות שהצטברו נגדו וראיות נוספות.

מנגד, גטאס טען כי המעצר וההליך המשפטי נגדו משקף "גזענות" ו"רדיפה פוליטית". כמו כן, גטאס טען כי הביקורים שלו בבתי הכלא נעשו מטעם "פעילות למען זכויות האדם". גטאס אמר: "פעלתי בכל מסגרת שהייתי חבר בה במסגרת של מאבק פוליטי לא אלים זו דרכי מאז ומעולם. מאז היבחרי לכנסת ב-2013, התעסקתי בעניין האסירים הבטחוניים, אנחנו בסך הכל מבקרים אצל שומעים אותם מחליפים דעות ומנסים אחר כך לטפל בתלונות. בשנים הללו נחשפתי לעוול ולתנאים הבלתי אנושיים עד כדי התעללות בהם חיים האסירים. בניגוד לחוק הבינלאומי, אסירים אלו מנועים מביקורים חוץ מביקורי דרגה ראשונה. עשרות שנים לא רואים את בני משפחתם ומנועים מקשר טלפוני עם העולם החיצון. זוהי הדרישה החוזרת של האסירים".

 

אלעד שור

אלעד שור