ביה"ח אסף הרופא במתחם צריפין יקרא מעתה על שמו של יצחק שמיר, ראש ממשלת ישראל המנוח. בטקס שינוי השם שנערך היום (ג') השתתפו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יעקב ליצמן.

במהלך הביקור במקום ראש הממשלה סייר בתא הלחץ ע"ש איש העסקים סמי סגול ושיבח את העבודה של הרופאים במקום. "גיליתי שתא הלחץ הזה מסוגל להיטיב עם תאי המוח שלנו, ולטכנולוגיה חדשה של ד"ר פרופ' אפרתי, ואני חושב שהדבר הזה ראוי לבחינה וזה משקף את העובדה שיש פה חדשנות גדולה ועוצמה, והחדשנות הגדולה הזאת היא כמובן כוח רב למדינת ישראל והחברה בישראל והעתיד של מדינת ישראל. החדשנות הזאת היא עוצמתית מאוד, אבל היא יושבת על תשתית של שמרנות והדברים העיקריים שאינם משתנים בחיים, והם בסופו של דבר הסלע האיתן שעליו אנחנו יושבים", אמר נתניהו.

יצחק שמיר בנימין נתניהו פלאש 90
יצחק שמיר ובנימין נתניהו. צילום: פלאש 90

לדברי נתניהו, הנצחתו של יצחק שמיר מקבלת מקום של כבוד בהיסטוריה של העם היהודי. "אנחנו מנציחים היום מנהיג חשוב ורב פעלים שאף פעם לא שכח את העיקר. אני זכיתי לעבוד במחיצתו ולהתרשם מקרוב מהמסירות שלו לעם ישראל, למדינת ישראל וכמובן גם לארץ ישראל. אני חושב שההיסטוריה בפרספקטיבה נוטה חסד ליצחק שמיר, כי ככל חולף הזמן מאז שירד מכס ההנהגה הציבורית, וככל שעוברות השנים מאז נפרדנו ממנו, אני חושב שפועלו מקבל את המשקל הראוי בתולדות ישראל המתחדשת".

על חייו של יצחק שמיר נתניהו אמר: "שמיר היה לוחם חירות במלוא מובן המלה. הוא היה עד למצוקת היהודים בגולה שהגיעה לשיאה בשנות השואה, בה נספו בני משפחתו. אינני חושב שהטראומה האישית שלו הייתה, כפי נוטים לומר, הדבר היחיד או העיקרי שטלטל אותו. בוודאי הייתה לזה השפעה גדולה מאוד, אנחנו שמענו אותו מדבר על כך לא מעט, לפעמים בפרטיות, לפעמים, מעת לעת, כמעט אף פעם לא, אבל מעת לעת כשהדבר גלש גם לאירועים ציבוריים. אבל אני חושב שהוא הבין את המצב האיום שפקד את עמנו כשהוא היה נטול שום יכולת הגנה מול הכוחות שבאו להכחידו".

אסף הרופא, יצחק שמיר צילום Aharofeh ויקיפדיה
ביה"ח אסף הרופא. מעתה, יקרא ע"ש יצחק שמיר. צילום: Aharofeh, ויקיפדיה
"מנהיגים מסוגו של שמיר אינם נחים על זרי הדפנה כשתקוותם מתגשמת. לכן עבורו הקמת המדינה לא הייתה סוף פסוק, אלא רק תחילת הדרך. שמיר הבין שהמשמעות העמוקה של חירות ישראל היא היכולת המתמשכת לקחת את גורלנו בידינו, להדוף איומים וסכנות, לבסס ולפתח את המדינה מכל בחינה שהיא. וזה מה שהדריך אותו במוסד ובהמשך דרכו כנבחר ציבור שהצטרף, איך לא, לתנועת החירות".
בסיום דבריו, נתניהו אמר כי הנצחתו של יצחק שמיר בביה"ח בצריפין היא אות כבוד הדדי. הן לזכרו של יצחק שמיר והן לכבודו של המוסד הרפואי. "כאן בבית החולים אסף הרופא, כפי שאמרתי בתחילת דבריי, שיישא מהיום את שמו של יצחק שמיר, מתבצעת עבודה מעניינת מאוד. זהו מרכז רפואי איכותי, מוביל, שתמיד היה קרוב לליבם של בני משפחת שמיר. ואני בטוח שקביעת שמו של יצחק שמיר זכרונו לברכה בבית החולים הזה, יתרום לרווחתו של בית החולים, ובית החולים ימשיך לשקף את הערכים הנעלים בהם דבק יצחק שמיר בכל חייו: חירות, אהבת העם ושירות למען הכלל".

 

 

אלעד שור

אלעד שור