בקיץ האחרון, כאשר מרים פיירברג ראשת העיר נתניה ניסתה לשכנע את איש העסקים יצחק תשובה לקחת את ניהול המועדון המקומי מכבי נתניה, הבהיר תשובה כי הוא מוכן לתרום לקבוצה אבל בשום אופן לא להיות הבעלים או אפילו חלק מצוות הניהול. תשובה כבר ניהל את מכבי המקומית והבטיח למשפחתו כי לעולם לא יחזור להיות חלק ממועדון כדורגל בישראל.

מרים פיירברג חתומה על הצלת מכבי נתניה מקריסה כלכלית בעונה שעברה אחרי שאיש העסקים אלי שגב ירד מנכסיו ועזב את הארץ. היא נכנסה לעניינים, השקיעה כספים מהעירייה, גייסה מעל 10 מיליון שקלים מאנשי עסקים ומנעה פשיטת רגל של מועדון הפאר. אבל לראשת העיר יש גם חלק גדול בכישלון של המועדון העונה.

היא הובילה את נתניה לאחת הערים המובילות בישראל. אחד הדברים שסייעו להצלחתה של ראשת העיר להפוך את נתניה לעיר חזקה ואיכותית הוא היכולת למנות אנשים מתאימים לתפקידים מרכזיים בעירייה. וזו בדיוק הבעיה של מכבי נתניה. האנשים בתפקידים המרכזיים.

למכבי נתניה יש עבר מפואר. יש כוכבים גדולים, סמלים שהביאו כבוד גדול לעיר ולכדורגל הישראלי, יש בנתניה הרבה אנשים עם שילוב של הערכה גדולה מצד הציבור, עם עשייה גדולה גם בתחום הכדורגל עם יכולות ניהול. ויש גם כאלה עם שילוב של הופעה ייצוגית.

מראה אופייני בעונה של מכבי נתניה. (פייסבוק, מכבי נתניה)
מראה אופייני בעונה של מכבי נתניה. (פייסבוק, מכבי נתניה)

אך ההווה קודר. בשבוע שעבר התפטר יו״ר הקבוצה דורון אוסידון. יומיים אחריו התפטר מנחם קורצקי, המאמן השלישי שמינה אוסידון העונה. היו״ר המתפטר כינס מסיבת עיתונאים ויצא בהאשמות קשות נגד גורמים אנונימיים שאיימו עליו ועל אחיו. הוא אמר כי מועדון מכבי נתניה הוא "מועדון גדול עם אנשים קטנים". צודק.

המועדון המפואר מתפורר בניגוד לכל התחזיות שהיו עם עליית הקבוצה לליגת העל לפני שלוש שנים. לזכותה של ראשת העיר אפשר לזקוף את הקמת האצטדיון החדש לצד מתקן אימונים ראוי. לזכותה גם ייאמר שהיא באמת תומכת בקידום הכדורגל בעיר ונכונה לסייע לקבוצה גם ברגעים שאינם משברים וקשיים כספיים. אך את בעיית השורש היא לא פתרה: הניהול.

זה לא הכסף, טמבל

בתקשורת מנסים בשנה האחרונה לצייר תמונה שרק הבעיות הכספיות גרמו לנפילה של המועדון. שקר. ראשת העיר סגרה את הגרעון של מכבי נתניה, גייסה ספונסרים והביאה משקיעים. המצב הכלכלי של המועדון העונה טוב יותר ממועדונים רבים בליגת העל. מכבי נתניה גם תסיים את העונה במצב טוב למרות מצבה המקצועי. הבעיה של מכבי נתניה היתה ונשארה ניהולית.

לא ברור למה החליטה פיירברג למנות דווקא את דורון אוסידון לתפקיד הבכיר של יו״ר המועדון. לא ברור מי המליץ לה על אוסידון ועל סמך מה נתנה לו את המפתחות היקרות לניהול המועדון.

אחרי המשבר הקשה שפקד את הקבוצה עם הירידה ללאומית לפני ארבע עונות, הגיע אלי שגב שהעלה חזרה את הקבוצה לליגת העל. העליהום התקשורתי עליו היה מוגזם. שגב ירד מנכסיו והמשיך לסייע לקבוצה במטרה לכבד את ההבטחות שנתן למרות מצוקותיו הכספיות הגדולות והאמיתיות.

אחרי עידן שגב והמשבר השני שפקד את הקבוצה שנשארה בליגת העל למרות המשבר הכספי החמור, ראשת העיר היתה חייבת להצניח דמות ניהולית רצינית. מישהו שמהווה סמל בעיר, בקבוצה, או מישהו עם עבר עשיר אחד שמוערך בעיר ובעיקר מבין כדורגל. אחד שלא מושפע מהתקשורת, שאין לו דעות קדומות ולא מעורבב עם חמולה כזו או אחרת בעיר ובנתניה לא היו חסרים מועמדים.

פועלו של אוסידון בכדורגל היה מזוהה עם הפועל תל אביב בעידן אלי טביב וגם שם לא רשם הישגים גדולים ונטש את המועדון יחד עם כמה מאנשיו שניסו לפגוע בטביב עם התפטרותם.

מישהו צריך היה להיות אחראי לשיקום ההריסות הכלכליות, הניהולית, המקצועיות ולדעת להתמודד עם מועדון ששייך לעיר קשה עם אוהדים לא קלים ולרוב מפולגים ומשתייכים לחמולות שנות. מהר מאוד התגלה כי אוסידון אינו האיש למשימה.

מהרגע הראשון המינוי התקבל בקרב אוהדי הקבוצה בחשדנות ובצורה שלילית. הוא לא עשה הרבה כדי לתקן את הרושם.

הוא התלבט רבות במינוי מאמן לקבוצה וטעה עם המינוי של שלומי דורה. אוסידון חסר הניסיון בניהול מועדון כדורגל העדיף מאמן צעיר ולא הקשיב לאלה שהציעו לו להביא מאמן ותיק, בכיר, עם ניסיון רב אחד שלחץ האוהדים, התקשורת וגורמים כוחניים לא ישפיעו עליו.

בתגובת נגד קיצונית לצד השני, הלך אוסידון נגד הזרם ומהר מאוד נכנע ללחץ האוהדים ופיטר את דורה. גם במינוי המחליף הוא גרם נזקים לעצמו ולקבוצה כאשר מינה את גיא צרפתי למאמן זמני ואחרי מאבקים פנימיים רבים החליט לבסוף למנות את מנחם קורצקי. מאמן שהגיע להפועל פתח תקוה עם הבטחה להשאיר אותה בליגת העל וירד עימה ללאומית.

אוסידון אמר במסיבת העיתונאים בשבוע שעבר כי סביב מכבי נתניה יש אנשים קטנים. הוא צדק, אבל איפה הוא היה כל העונה? ראשת העיר נתנה לו לנהל את המועדון עם כל הסמכויות הכרוכות בזה ואם היו במועדון העונה אנשים קטנים למה השאיר אותם? ואם ידע שיש במועדון אנשים קטנים שמפריעים לו לנהל את הקבוצה וגורמים נזקים למה הוא לא קם והלך לפני זמן רב?

פיירברג. הכל תלוי בה (צילום: גילי יערי/פלאש 90)
פיירברג. הכל תלוי בה (צילום: גילי יערי/פלאש 90)

ירידה לצורך עלייה

מכבי נתניה צריכה יו״ר שהאוהדים מעריכים, אחד שיודע להתנהג בפשטות בלי גינונים של דיקטטור, בלי התנהלות של אחד שנותן לכולם תחושה שהוא יודע הכל ולא סופר אף אחד. עם האוהדים של מכבי נתניה צריך להתנהל אחרת. מצד אחד עם הרבה פשטות ואוזן קשבת ומצד שני עם יד חזקה והחלטות טובות ואמיצות בלי שיקולים זרים.

עכשיו אוסידון הלך. גם קורצקי. מכבי נתניה תשחק בעונה הבאה בליגה הלאומית אבל עכשיו רגע האמת של ראשת העיר. לנתניה יש אצטדיון מרשים, יש מתקן אימונים ברמה גבוהה, יש מחלקת נוער, יש עירייה תומכת כלכלית ובעיקר יש אלפי אוהדים. נתניה ירדה וחזרה אחרי עונה אחת לליגת העל, בני יהודה ירדה בעבר וחזרה אחרי עונה אחת לליגת העל, מ.ס. ראש דוד ירדה בעונה שעברה והעונה היא חוזרת לליגת העל.

שם המשחק הוא ניהול. נתניה יכולה לחזור לליגת העל בסיום העונה הבאה. יש לה את כל הכלים לזה.יש לה אפילו את הכלים להיות בצמרת הכדורגל הישראלי בעוד שנתיים שלוש. עכשיו הכול תלוי בפיירברג.

ההחלטה הגדולה ביותר שלה תהיה מי ינהל את המועדון. לא חייבים למנות מישהו היום בבוקר. גם לא חייבים למנות מאמן מייד. עומר פרץ עוזרו של קורצקי יכול להעביר אימונים ולסיים את העונה, אפשר גם להקפיץ את אחד המאמנים ממחלקות הנוער.

עכשיו צריך לקחת אויר, לקחת את הזמן ולבחור אדם ראוי לעמוד בראש המערכת הקשה, המורכבת והמסובכת שנקראת מכבי נתניה. מישהו שמסוגל לנהל, להחזיר את האמון של האוהדים במערכת ובקבוצה, למנות מאמן ותיק, מוערך, אחד שעבר משהו בקריירה שלו ולא עוד צעיר אופנתי.

הבחירה ביו״ר ובמאמן תקבע איפה תהיה מכבי נתניה בעוד שנה. מתקנים יש, אוהדים יש, כסף יש , תמיכה מצד העירייה יש. רק יו״ר ומאמן חסרים כדי להחזיר את מכבי נתניה לימים הגדולים של פעם.

פיירברג צריכה להתייעץ עם אנשי מקצוע אובייקטיביים. בלי אינטרסים, בלי מועדון חברים ועם הרבה הרבה מזל. אפשר להיפגש עם מועמדים רבים ואפשר לשמוע את כולם אבל להקשיב לחלק מהם כדי לקבל החלטה חכמה. החלטה אחת שתקבע את עתיד המועדון.

 

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20