נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. צילום: רויטרס

 

בשבוע הבא יתקיימו בארצות הברית בחירות אמצע הקדנציה של הנשיא טראמפ. במסגרת מערכת הבחירות יצביעו האמריקנים על למעלה מ-6,000 פוזיציות שונות במדינות השונות, אך הבחירות הגורליות ביותר – אליהן נשואות עיניי העולם הן הבחירות לקונגרס ולסנאט האמריקני.

הרכב בית הנבחרים של ארצות-הברית צפוי לקבוע כיצד תראה המשך כהונתו של טראמפ, ואף לקבוע במידה רבה כיצד יראו הבחירות לנשיאות ב-2020.

מה מונח על הכף?

ביום שלישי הקרוב יצביעו אזרחי ארה"ב על כל המושבים בקונגרס – 435, ועל 35 מתוך 100 המושבים בסנאט. בנוסף על אלו, יוצאים האזרחים להצביע על משרות מקומיות רבות, ביניהן על הרכבי הקונגרסים המקומיים ומשרות המושלים במדינות.

 

מערכת הבחירות הקרובה נתפסת בעיניי האמריקנים כמעין "משאל עם" על תפקודו של הנשיא טראמפ. כיום מחזיקים הרפובליקנים ברוב המושבים בקונגרס ובסנאט, מה שמאפשר לטראמפ מרחב פעולה רב בהוצאת המדיניות שלו לפועל. אם יצליחו הדמוקרטים ביום שלישי הקרוב לייצר רוב בקונגרס או בסנאט (או בשניהם) עלול הנשיא להיבלם במידה רבה, ואף להיות חשוף לחקירות ולניסיונות הדחה.

מהן התחזיות?

במפלגה הדמוקרטית מקווים כמובן ל"גל כחול". כלומר, תגובת נגד למדיניותו והתנהלותו של טראמפ, שתוציא את מתנגדיו בהמוניהם לקלפיות ותיטול מן הרפובליקנים את הרוב (בדומה למה שקרה לאובמה ב-2010). בפועל – מרבית הסקרים כעת חוזים לדמוקרטים "חצי גל". לפי רוב התחזיות הדמוקרטים יצליחו להשיג רוב בקונגרס, אך הסנאט יישאר רפובליקני.

 

האתר "538" המספק אנליזות של סקרי דעת קהל חוזה כעת כי ישנה הסתברות של 6 מתוך 7 שהרפובליקנים ישמרו על הרוב בסנאט. עם זאת, לפי אותו אתר ישנו סיכוי של 6 מתוך 7 שהדמוקרטים ישיגו רוב בקונגרס.

כמובן שבעידן שאחרי 2016, בארצות-הברית לא ממהרים לסמוך על הסקרים שלא הצליחו לחזות את עלייתו של טראמפ ולוקחים בחשבון שעד שלא יתקבלו תוצאות האמת הכל עדיין פתוח.

כיצד תראה המשך הקדנציה אם הרפובליקנים יאבדו את הרוב?

ראשית חשוב להבהיר שבמקרה כזה לא מדובר בהכרח במפלה אישית של טראמפ. למעשה, זוהי "מסורת" ארוכת שנים בארצות-הברית ליטול מהמפלגה השלטת את הרוב בבתי-הנבחרים. דפוס הבחירות הזה הוא כה נפוץ עד שרק בשני מקרים מאז מלחמת העולם השנייה לא הפסידה המפלגה בבית הלבן מקומות למפלגה המתחרה.

 

עם זאת, יתרת הקדנציה של הנשיא טראמפ צפויה להראות אחרת לגמרי. טראמפ זקוק לרוב בבתי הנבחרים כדי להשיג את התקציב הדרוש לו כדי לבנות חומה בגבול הדרומי, כדי להמשיך ברפורמת המסים שלו וכדי להמשיך ולמנות את אנשיו לתפקידים בכירים.

הנשיא מתגאה בכך שבמחצית הראשונה של הקדנציה הצליח לעמוד ברבות מהבטחות הבחירות שלו, והיה מעוניין להמשיך באותו המרץ עד לבחירות הבאות. אם יאבד את הרוב, אפילו רק באחד הבתים, התכניות שלו עלולות להשתנות.

כיצד תראה המשך הקדנציה אם הרפובליקנים ישמרו על הרוב?

אם הדמוקרטים לא יצליחו להשיג רוב באף אחד מן הבתים, תהיה זו מכה קשה שתלווה את המפלגה עד לבחירות הבאות לנשיאות. הדמוקרטים ספגו מהלומה עם התבוסה של הילארי קלינטון ב-2016 ממנה היה קשה להם להתאושש. בחירות האמצע אמורות להוות עבור הדמוקרטים מנוף לקראת פתיחת המירוץ הבא לנשיאות. מנגד, הצבעת אמון לנשיא טראמפ עלולה לטרוף את הקלפים.

פגישת נתניהו עם טראמפ בבית הלבן. צילום: לע"מ

כיצד התוצאות ישפיעו על ישראל?

ישראל נהנית בשנתיים האחרונות מגיבוי ואהדה עקביים מן הממשל האמריקני, ומסתמכת עליהם בכל הנוגע לאסטרטגיה מול איראן ומול הפלסטינים. עד כה, המדיניות של טראמפ היטיבה עם ישראל בזירה הבינלאומית. במידה וייחלש כוחו באופן משמעותי בבתי הנבחרים הדבר עלול להשפיע על המהלכים שלו גם בזירה הבינלאומית – מה שכמובן עלול להשפיע גם על ישראל.

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20