ז'איר בולסונארו. צילום: רויטרס


אזרחי ברזיל יצביעו היום (ראשון) בסיבוב הראשון בבחירות לנשיאות המדינה. 
סקרים רבים חוזים ניצחון בסיבוב הראשון (וייתכן שגם בשני) למועמד הימין ז'איר בולסונארו.

על רקע משבר כלכלי מתמשך, ועלייה חדה באבטלה ובמקרי הפשע והרצח, צבר המנהיג הימני שהבטיח להלחם ביד חזקה בפשיעה פופולריות רבה.

בולסונארו נחשב לפרו-ישראלי מובהק. בשנה שעברה ביקר בישראל ואף פגש כאן את יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. כחלק מהבטחות הבחירות שלו התחייב להעביר את השגרירות הברזילאית לירושלים, לסגור את נציגות הרשות הפלסטינית בארצו, והצהיר כי ביקורו הדיפלומטי הראשון מחוץ לברזיל – יהיה בארץ הקודש.

לצד האהדה הרבה לה זוכה בולסונארו, מתנגדיו מבקרים אותו בחריפות על התבטאויותיו הבוטות והאלימות, נגד נשים, להט"בים ונגד אוכלוסיית השחורים בברזיל. בולסונארו התבטא בעבר בעד השלטון הצבאי בברזיל, מה שגורם למתנגדיו הפוליטיים לחשוש מצעדים שעלולים להביא לפגיעה בדמוקרטיה.

בתחילת ספטמבר נדקר בולסונארו בבטנו על ידי פעיל שמאל, ועד לשבוע שעבר היה מאושפז בבית החולים. אשפוזו לא פגע בפופולריות שלו – ובמהלך התקופה הוא המשיך לזנק בסקרים.

מול בולסונרו מתמודד מועמד השמאל הסוציאליסטי – פרננדו חדד. חדד הוכרז כמועמד אחרי שבית המשפט בברזיל מנע סופית מהנשיא לשעבר לולה דה-סילבה המרצה עונש מאסר בגין עבירת שחיתות – מלהתמודד על התפקיד.

על מנת לנצח ולזכות במשרת הנשיאות על אחד המועמדים לזכות הערב ביותר מ-50% מקולות הבוחרים. מכיוון שתרחיש זה הינו בסבירות נמוכה מאוד, לפי התחזיות צפויים בולסונארו וחדד להיפגש בסיבוב השני והמכריע ב-27 באוקטובר. סקרים שהתפרסמו בימים האחרונים צופים לבולסונרו ניצחון גם בסיבוב השני.

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20