חבר הכנסת דוד ביטן, יו"ר הקואליציה, התראיין היום (א') לזאב קם ברדיו "גלי ישראל" והתייחס לתכנית הבניה בהתיישבות היהודית ביהודה ושומרון.

לפי דבריו של ביטן, הממשלה תבנה בקרוב אלפי יחידות דיור בשטחים המשוחררים ביו"ש. "אנחנו הולכים לבנות אלפי יחידות דיור ביהודה ושומרון בהסכמה עם הממשל האמריקאי", אמר ביטן.

ח"ב דוד ביטן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
יו"ר הקואליציה דוד ביטן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

תחילה, המגיש שאל איך הימין האידאולוגי מתמודד עם החלטת הממשל בארה"ב להגביל חלק מהבנייה ביו"ש, ביטן השיב: "לפני זה לא היה כלום, עכשיו נבנה אלפי יחידות דיור בכל מקום בהסכמה. לא משנה מה יהיה ההסכם עם טראמפ, בנט לא יכל לחיות איתו כי הבית היהודי רוצה בנייה בכל מקום תמיד בלי להתחשב בשום דבר".

יו"ר הקואליציה העניק גיבוי לראש הממשלה בנימין נתניהו. "התברר שההסכם שראש הממשלה הביא הוא כ"כ טוב שאפילו נפתלי בנט ואיילת שקד קיבלו אותו. עכשיו, פתאום מתחילים להגיע קולות להתחיל את הביצוע. לא עומדים עם סטופר לאף אחד, אי אפשר לבנות אלפי יחידות דיור ביומיים. הבעיה כרגע היא פוליטית. לאחר שיש הסכם טוב, תוקפים את נתניהו בגלל הביצוע, רה"מ הפתיע והביא הסכם מצוין. אפשר גם להגיד תודה, לא צריך כל הזמן ללכת למלחמה".

בשבוע שעבר פורסם כי ראש הממשלה נתניהו עדכן את הקבינט המדיני ביטחוני במדיניות החדשה, וזאת לאור בקשותיו של ממשל טראמפ שרואה צעד זה כהכרחי לקידום תהליך שלום.

נתניהו. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
ראש הממשלה בנימין נתניהו. "התברר שההסכם שראש הממשלה הביא הוא כ"כ טוב שאפילו נפתלי בנט ואיילת שקד קיבלו אותו". צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בשבוע שעבר השתתפו יועציו הבכירים של ראש הממשלה נתניהו בארבעה ימי שיחות בוושינגטון עם גרינבלט וצוותו, אך לא הצליחו להגיע להבנות. בהודעה משותפת שפרסמו הצדדים בסיום סבב השיחות נמסר כי ישראל מוכנה באופן עקרוני לריסון הבנייה ולהתחשב ברצונו של הנשיא טראמפ לקדם את תהליך השלום.

בימים האחרונים המשיכו המגעים בין הצדדים אך התקיימו בעיקר בטלפון מפני שגרינבלט טס בתחילת השבוע לעמאן כדי לקחת חלק בפסגת הליגה הערבית. במהלכה פגש את יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן כמו גם מספר שרי חוץ ערבים. הפגישות עסקו בכוונת הבית הלבן לחידוש המגעים עם הפלסטינים כחלק ממהלך רחב, בו ישתתפו מדינות ערב.

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס הכריז מול ועידת איפא"ק בתחילת השבוע כי הנשיא טראמפ והממשל בראשותו מחויבים להשגת שלום, והוסיף כי על אף שללא ספק יהיה צורך בפשרות, "הנשיא לעולם לא יתפשר על ביטחונה של מדינת ישראל".
אלעד שור

אלעד שור