יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן,בריאד אוקטובר 2017. צילום: רויטרס
יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן בריאד. אוקטובר 2017. צילום: רויטרס

 

גל מעצרים בסעודיה: יורש העצר מוחמד בן סלמאן הקים ועידה שמטרתה להלחם בשחיתות במדינה, מה שהוביל בתוך שעות אחדות למעצרם של 11 נסיכים, ארבעה שרים בהווה ועוד עשרות שרים לשעבר, כך פורסם בחדשות 2.

נכון לעכשיו לא פורסמו החשדות נגד עשרות הבכירים העצורים, אך לפי הדיווחים במדינה, הוועידה פתחה מחדש את החקירות של אסון ההצפה בג'דה ב-2009 ושל התפשטות וירוס ה-Mers בשנת 2012. לסלמאן הסמכות להוציא צווי מעצר וצווי עיכוב יציאה מסעודיה, כך לפי סוכנות הידיעות הממשלתית. רק לאחרונה החליף יורש העצר הסעודי את ראש המשמר הלאומי, מפקד חיל הים ובכירים נוספים וזאת מבלי לספק הסבר לפיטורים.

כזכור, בחודש שעבר העניק יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן ריאיון ל'גרדיאן' הבריטי ובו סיפק מספק התבטאויות יוצאות דופן לגבי כוונותיה של ארצות להיפתח לעולם ולמערב. בין היתר טען בן סלמאן כי במהלך 30 השנים האחרונות בחרה ארצו בדוקטרינה דתית קיצונית, כתגובה למהפכה האיראנית שמנהיגיה של סעודיה לא ידעו "כיצד להתמודד עמה". כעת מבקש יורש העצר להחזיר לארצו את "האסלאם המתון".

"אנחנו חברים ב- G20, אחת מהכלכלות הגדולות בעולם, ונמצאים בתווך בין שלוש יבשות", אמר הנסיך. "לשנות את סעודיה לטובה פירושו לעזור לאזור, ולשנות את העולם. זה מה שאנחנו מנסים לעשות. ואנחנו מקווים לקבל תמיכה מכולם".

"ב-30 השנים האחרונות לא היינו ערב הסעודית. ב-30 השנים האחרונות זה לא היה המזרח התיכון. אחרי המהפכה האיראנית ב- 1979, אנשים רצו להעתיק את המודל למדינות שונות, אחת מהן היא סעודיה. לא ידענו כיצד להתמודד. והבעיה התפשטה בכל העולם. עכשיו הזמן להיפטר מזה".

"אנחנו פשוט חוזרים לדרך שלנו – אסלאם מתון שפתוח לכל הדתות. 70% מהסעודים הנם בני פחות מ- 30, בכנות אנחנו לא נבזבז יותר מ-30 שנה מזמננו על מאבק בחשיבה קיצונית, אנחנו נהרוס אותה עכשיו ומיד".

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם