תכתובת ווטסאפ של תושבים המתגוררים בשכונות צהלה, גני צהלה, רמות צהלה והמשתלה בצפון תל אביב חושפת התארגנות שמטרתה להדיר מרחובותיהן אנשים ומשפחות המשתייכים למגזר החרדי. בצילומי מסך שהגיעו לידינו מתוך קבוצה שהוקמה בשם 'נעצור את כניסת חב"ד לצהלה', ניתן לראות מהי שיטת הפעולה שנקבעה כדי "לבלום את כוונת ההשתלטות". לא ברור מי אלה אותן משפחות חרדיות שמעוניינות כביכול לעבור להתגורר בשכונה.

תכתובת הווטסאפ

 

בתור התחלה, מבקשים התושבים הפעילים להעלות למודעות את תופעת "ההשתלטות". צעד נוסף הוא לפעול נגד מתווכים ובעלי נכסים שישכירו או ימכרו דירות למשפחות חרדיות ולהחרימם. "אנו פונים לכל המתווכים ומודיעים שלא נהיה לקוחותיהם במידה וישתפו פעולה בהשכרת דירות למשפחות הנ"ל שמעוניינות להשתלט על השכונה ולשנות את צביונה". כמו כן, מתכננים הפעילים להקים ועד פעולה עם נציגי השכונות כדי "לבלום את כוונת ההשתלטות".

מנהלי הקבוצה החליטו לא לאפשר "דיונים תיאורטיים או פילוסופיים" באשר לנכונות פעילותם והזמינו את מי שלא מסכים לצאת מהקבוצה. אכן, על פי פרסום של חברת 'החדשות', חלק מהמשתתפים נטש אותה בזעם. כעת, עם הדי הסערה, נסגרה הקבוצה לחלוטין, לא לפני שמנהליה הסבירו כי היא הוצגה בתקשורת "באופן מעוות", תוך הבלטת "ההודעות הפחות נעימות והיותר מתלהמות, שנכתבו כאן מתוך דאגה וסערת רגשות".

תישאר נקייה מחרדים? שכונת צהלה. צילום: גוגל מפות

 

"אתה רוצה שיתנו לבת שלך מכות?"

בשיחה שערכה חברת 'החדשות' עם אחד ממנהלי הקבוצה, ניסה להסביר את מניעיו. "אתה רוצה שיצעקו לבת שלך, ירדפו אחריה, יקרעו לה את החולצה ויתנו לה מכות בגלל שהיא הולכת עם גופייה?", תמה הפעיל האנטי-חרדי. כשנשאל האם תגובתו תהיה דומה באם יגיעו אזרחים ערבים להתגורר בשכונה, השיב בשלילה בטענה שאלה לא יבקשו לשנות את צביונה.

כתב חדשות עשר אף דיווח כי בין יתר ההודעות החוששות מכניסת חרדים לשכונה, נכתב בקבוצה כי "הסכנה היא שהם יעשו פעילות פדופילית במסווה של דת".

"מי שלא יקבל את אופי החיים של ת"א, לא יוכל להשתלב בעיר"

גבי דניאל, המתמודד למועצת העיר מטעם מפלגת 'איחוד בתל אביב', תקף הבוקר (ה') את הקריאה שלא להשכיר דירות לחרדים ואמר כי "הגיע הזמן להפסיק את הפלגנות, בואו נדבר על אחדות". לדבריו, "לכל אחד מותר לחיות בעיר שלנו, רק צריך לזכור כי בתל אביב ישנו אורך חיים של סובלנות חיים משותפים ומי שלא יקבל את אופי החיים של תל אביב, לא יוכל להשתלב בעיר". עוד הוסיף דניאל כי "מי שבא לגור כאן צריך לדעת מראש שבתל אביב חיים יחד, זה לצד זה ולא על חשבון זה".

אמיר איבגי

אמיר איבגי