סגן נשיא ארה"ב מייק פנס. צילום: רויטרס
סגן נשיא ארה"ב מייק פנס. צילום: רויטרס

סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, יבקר השבוע בכותל ללא ליווי נציג ישראלי רשמי, כך דווח הערב (ב') בחדשות כאן. את הביקור ילווה רב הכותל שמואל רבינוביץ' בלבד. עפ"י פרסום בחדשות עשר, פנס ביקש לשאת נאום פוליטי לכתבים אמריקנים באתר הקדוש, אך הרב רבינוביץ' דחה את בקשתו. כעת מחפשת הפמליה מקום סמוך לשאת בו דברים.

פנס צפוי לעשות את דרכו ממצרים לישראל ברביעי בערב ומיד לבקר בכותל המערבי. בסביבתו ביקשו לברר אם ניתן לקיים מסיבת עיתונאים ברחבת הכותל או במנהרות, אך הרב הבהיר כי מדובר במקום קדוש. גורם בכיר הסביר כי הרב הביע חשש בשיחות סגורות מפני מהומות שעלולות להתעורר בעקבות דברי סגן הנשיא במקום.

בבית הלבן הכחישו את פרסום הדברים: "מעולם לא תכננו מסיבת עיתונאים בכותל המערבי ולא הגשנו בקשה כזו. ייתכן שחל בלבול לאור העובדה שהמשלחת המקדימה שלנו התעניינה היכן יש מקום מתאים עבור סגן הנשיא לקיים תדרוך לכתבים שמלווים אותו לאחר הביקור בכותל. מעולם לא הייתה תכנית לקיים זאת באתר הקדוש".

 גם בקרן למורשת הכותל המערבי לא אישרו את הדיווח: "מתקיימים דיונים עם צוותו של סגן הנשיא לגבי מאפייני הביקור שלו בכותל ולא נתייחס בתקשורת לתכני דיונים אלה".

 ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) אמר כי אם הדברים נכונים על רה"מ להתערב. "בכל הכבוד לרב הכותל, ויש לי הרבה כזה, הוא לא אמור לקבל החלטות בנושאים כאלה ובסדר גודל כזה".

"רב הכותל שוב מתבלבל וחושב שהכותל הוא החצר האחורית שלו", אמרה בתגובה ח"כ רחל עזריה (כולנו). "לא יכול להיות שהרב יקבל לבד החלטות הנוגעות לרחבת הכותל, בטח ובטח שלא בנושאים הקשורים למדיניות החוץ של מדינת ישראל. אם רב הכותל לא מבין את זה לבד, נפעל להבהרת והגדרת מעמדו בחוק. בדיוק בימים אלה אני מקדמת הצעת חוק שנודע להסדיר את ניהול רחבת הכותל ואירוע בינלאומי זה מבהיר מחדש את דחיפות העניין".

כזכור בסוף השבוע צוטטו גורמים אמריקניים אומרים: "אנחנו לא יכולים להעלות בדמיוננו מצב כלשהו שבו הכותל המערבי לא יהיה חלק מישראל. אבל כפי שהנשיא אמר, הגבולות המדויקים של הריבונות הישראלית יהיו חלק מהסדר הקבע". עוד הוסיפו: "אנחנו מציינים שאיננו יכולים לדמיין מצב שבו ישראל תחתום על הסכם שלום שאינו כולל את הכותל המערבי".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20