נאום נתניהו בעצרת האו"ם בשנה שעברה. צילום: רויטרס

 

המשבר החמור עם רוסיה, והמציאות המשתנה בסוריה ילוו את ראש הממשלה גם במהלך ביקורו החשוב בניו יורק, בשיאו ינאם בעצרת המרכזית של האו"ם.

כבר היום פעל נתניהו בכמה מישורים כדי לצמצם נזקים מול רוסיה. חוץ מהשיחה עם הנשיא פוטין, הוא גם עדכן את האמריקנים. הם מצידם מיהרו לשלוח את ג'ון בולטון, היועץ לביטחון לאומי, כדי שיגנה את החלטת רוסיה להציב מערכות הגנה מסוג S-300 בשטח סוריה. את ההשלכות של הצעד הזה כולם מבינים.

הסוגיה המורכבת הזאת היא זרוע אחת בלבד של התמנון שנקרא איראן. הרי ברור לכולם, ובעיקר לישראל, שצמצום חופש הפעולה של צה"ל בשטח סוריה ידרבן את איראן להמשיך ולחמש את חיזבאללה, במקביל להתבססות כוחות צבא המהפכה בסוריה – שני נושאים שגורמים לחשש גדול בירושלים ולא בכדי.

נשיא איראן חסן רוחאני ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין. צילום: רויטרס

 

נאומו של נתניהו בעצרת המרכזית יקרה ביום חמישי בערב, כאשר השגריר דני דנון ואנשיו עושים מאמץ להקדים את השעה שבה יעלה נתניהו לפודיום. גם כדי להגיע לפריים טיים של הטלוויזיה בישראל וגם כדי לא לנאום אחרי כולם, כולל מחמוד עבאס.

נתניהו יתמקד גם השנה באיום האיראני על המזרח התיכון. מגובה בתמיכת ארצות הברית ובהחלטתה לסגת מהסכם המעצמות, ינסה ראש הממשלה לשכנע – בכלים שעומדים לרשותו – שמדינות נוספות צריכות להצטרף להחלטה האמריקנית.

סביר להניח שגם טראמפ בנאומו (מחר) יתייחס לצורך לפעול בתקיפות נגד איראן. על פי ההערכות, הנשיא גם ידבר על תוכנית השלום שהוא מנסה לקדם כבר חודשים ארוכים. גם נשיא איראן רוחאני ונשיא טורקיה ארדואן ינאמו בשלישי.

נתניהו צפוי להיפגש השבוע עם טראמפ, ועל פי דיווחים במצרים גם עם הנשיא א-סיסי.  עוד ייפגש עם נשיא צרפת, נשיא רואנדה, מזכ"ל האו"ם גוטרש ועם שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי.

מנהיגים רבים נוספים מעוניינים להיפגש עם נתניהו הפופולרי, והוא יצטרך לבחור מבין רשימת המבקשים.

רה"מ נתניהו והנשיא טראמפ בפגישתם בספטמבר שעבר. צילום ארכיון: אבי אוחיון, לע"מ

אגב, באו"ם גם יחשפו השבוע תרגום באיטלקית לתלמוד הבבלי, וגם יערכו מגוון פעילויות בניסיון להתמודד בתופעת האנטישמיות הגואה.

נתניהו מייחס חשיבות רבה לנאומו בעצרת המרכזית, כמו בכל שנה. גם הפעם הוא שקד על נאומו, התייעץ עם לא מעט גורמים בעיקר בסוגייה איזה מידע מודיעיני על איראן כדאי לחשוף בפני העולם.

המטרה שלו היא לא רק לקבל מחמאות על נאום מוצלח נוסף, אלא לחולל תחילתו של שינוי וזאת צפויה להיות משימה מאוד לא פשוטה, בטח מול מדינות אירופה.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20