בית המשפט העליון דחה אתמול (א') את עתירת תנועת "עוצמה יהודית" נגד הסדר טיעון עם באסל גטאס, חבר הכנסת מהרשימה הערבית המשותפת שהורשע בעבירות של מרמה והפרת אמונים, מתן אמצעים לביצוע מעשה טרור (על פי חוק המאבק בטרור) והכנסה של ציוד אלקטרוני לבית סוהר והעברתו והעברת מכתב האסור על פי פקודת בתי הסוהר.

 מתוך הפטריוטים, ימים א'-ה' בשעה 22:00

למרות שבית המשפט לא דן בעתירה כלל, שופטי בג"ץ מני מזוז, יורם דנציגר ועוזי פוגלמן קבעו בצעד חריג כי ראשי "עוצמה יהודית" צריכים לשלם לחבר הכנסת המורשע את הוצאות המשפט.

לטענת בתי המשפט, השופטים לא דנו בעתירה כיוון שהוגשה במועד מאוחר.

העותרים, ד"ר מיכאל בן ארי, ברוך מרזל, בנצי גופשטיין ועו"ד איתמר בן גביר הגיבו בזעם להחלטת בית המשפט. ד"ר מיכאל בן ארי אמר: "התשלום למחבל גטאס תואם לחוקי סדום, גם שם בית המשפט פסק שהקורבן צריך לשלם למי שתקף אותו. מזוז הציב את בית המשפט העליון כשליח של ארגוני טרור ובחזית נגד אזרחי ישראל".

מיכאל בן ארי ברוך מרזל פלאש 90
מיכאל בן ארי וברוך מרזל. "בית המשפט – שליח של ארגוני הטרור". צילום: פלאש 90

עו"ד איתמר בן גביר ציין את העובדה כי ארגוני שמאל קיצוני שהגישו עתירות במועד מאוחר אך לא חויבו לשלם את הוצאות המשפט של הנתבע. "כאשר מיכאל ספרד (ראש המחלקה המשפטית בארגון השמאל הקיצוני "יש דין") הגיש עתירות שנדחו בבג"ץ (זאת למרות שרוב עתירותיו התקבלו) מזוז וחבריו מעולם לא פסקו נגדו הוצאות".

"הטענה כי היה שיהוי בהגשת העתירה או שהעתירה היא נגד מעשה עשוי היא מופרכת שהרי העתירה הוגשה תוך ארבעה ימים מהמועד שנודע על הסדר הטיעון ובמובן זה מדובר בעתירה מהירה מאוד. בשלום עכשיו ויש דין הגישו עתירות גם חודשים רבים לאחר החלטות של הרשויות ואיש משופטי בג"ץ לא טען כי מדובר בשיהוי", אמר בן גביר.

כמו כן, בן גביר ציין כי בית המשפט בכלל והשופט מזוז בפרט הסכימו לדון בעתירות נגד הסדר הטיעון עם הנשיא לשעבר משה קצב, למרות שהעתירה הוגשה באיחור. "לפי אותה גישה לבג"ץ היה אסור לדון בהסדרי טיעון עם הנשיא קצב כי גם אז העתירות הוגשו לאחר שנחתם הסדר".

בנצי גופשטיין, יו"ר ארגון "להבה", אמר: "שוב נחשף הפרצוף האמיתי של בית המשפט העליון. מזוז הוא משרתם של אנשי השמאל והמחבלים, אין צדק ליהודים ולמתנחלים בבית המשפט הגבוה לצדק".

"ההסדר – יריקה בפרצוף של המשפחות השכולות"

העתירה נגד הסדר הטיעון הוגשה ע"י "עוצמה יהודית" בשבוע שעבר. בתוכן העתירה נאמר: "מדובר בפער בלתי סביר בין כתב האישום המקורי לכתב האישום המתוקן והפרקליטות הסכימה להשמיט את העבירות החמורות שיוחסו לגטאס בתיק שבו יש צילומים וראיות למכביר. מדובר בהסדר לא סביר ופוגע באינטרס הציבורי במיוחד לאחר שגטאס התראיין וסירב להביע חרטה ואף התגאה במעשיו".

לפני הגשת העתירה, ד"ר בן ארי אמר לערוץ 20: "אנחנו בעוצמה יהודית דורשים מביהמ"ש העליון לבטל לאלתר את ההסדר השערורייתי עם המחבל באסל גטאס. ההסדר הזה הוא רוח גבית לטרור, יריקה בפרצוף של המשפחות השכולות. בסאל גטאס צריך לשבת עשרות שנים בכלא כפי שהראיות מוכיחות, אין שום סיבה בעולם לעשות איתו הסדר. אני הייתי מקל אם הוא היה מסכים להתפנות לסוריה, עד אז, הוא צריך לשבת עשרות שנים בכלא".

בן ארי גטאס פלאש 90
ד"ר מיכאל בן ארי ובסאל גטאס. "יש מספיק ראיות כדי לא לקבל הסדר טיעון". צילום: פלאש 90

פרשת גטאס עלתה לראשונה בדצמבר 2016. בזמנו פורסם כי המחבל גטאס הבריח פלאפונים, פתקים מוצפנים ואביזרים נוספים למחבלים במסגרת ביקוריו בכלא "קציעות". התשתית לכתב האישום נגד גטאס מכילה תיעוד מצולם, עדויות שהצטברו נגדו וראיות נוספות.

מנגד, גטאס טען כי המעצר וההליך המשפטי נגדו משקף "גזענות" ו"רדיפה פוליטית". כמו כן, גטאס טען כי הביקורים שלו בבתי הכלא נעשו מטעם "פעילות למען זכויות האדם". גטאס אמר: "פעלתי בכל מסגרת שהייתי חבר בה במסגרת של מאבק פוליטי לא אלים זו דרכי מאז ומעולם. מאז היבחרי לכנסת ב-2013, התעסקתי בעניין האסירים הבטחוניים, אנחנו בסך הכל מבקרים אצל שומעים אותם מחליפים דעות ומנסים אחר כך לטפל בתלונות. בשנים הללו נחשפתי לעוול ולתנאים הבלתי אנושיים עד כדי התעללות בהם חיים האסירים. בניגוד לחוק הבינלאומי, אסירים אלו מנועים מביקורים חוץ מביקורי דרגה ראשונה. עשרות שנים לא רואים את בני משפחתם ומנועים מקשר טלפוני עם העולם החיצון. זוהי הדרישה החוזרת של האסירים".

 

 

אלעד שור

אלעד שור