החופש לפגע: כך קבע הבוקר (ד') בית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ, כאשר החליט לדחות את עתירת תנועת 'עוצמה יהודית' נגד המדיניות המפלה בעת הבידוק בשערי הר הבית.

מגנומטרים בכניסה להר הבית. צילום: פלאש 90

 

נשיאת העליון השופטת אסתר חיות, המשנה לנשיאה השופט חנן מלצר והשופט ניל הנדל דחו את העתירה שהגישו של ד"ר מיכאל בן ארי, ברוך מרזל, עו"ד איתמר בן גביר ויו"ר להבה בנצי גופשטיין, בטענה כי המצב שנוצר פוגע שלא כדין ובניגוד לעקרון השוויון במבקרים היהודים והתיירים הפוקדים את הר הבית לבין המוסלמים שהבידוק שלהם כלל אינו כולל שימוש במגנומטר.

כזכור, בחודש יולי 2017 חזרה בה הממשלה מכוונתה להציב מגנומטרים בשערי הר הבית והתירה את מכונת הבידוק רק בשער המוגרבים (שער הלל) ממנו עולים יהודים בלבד. בעתירה נטען כי "מדובר באפליה בין דם לדם וגזע לגזע, בפרט כאשר בחינת ההיסטוריה של הר הבית מלמדת שדווקא המוסלמים הם אלה שביצעו פיגועים וכעת דווקא היהודים נאלצים לעבור בידוק במכונה ואילו כניסת המוסלמים היא ללא כל בדיקה".

בא-כוח הפרקליטות, עו"ד ד"ר יובל רויטמן, טען כי למשטרה יש שיקול דעת רחב וכי מדובר בצורך ביטחוני. בעת הדיון, השיב עו"ד בן גביר כי באין-ספור החלטות, בג"ץ החליט להעדיף את עקרון השוויון על הצורך הביטחוני, וכי כאשר היה מדובר בערבים בנמל התעופה, בכבישים נפרדים ליהודים וערבים, בגדרות ומחסומים לצורך ביטחון – "השופטים ביטלו ההחלטות וקבעו כי עקרון השוויון הוא עקרון חוקתי מן המעלה הראשונה ופגיעה בשוויון היא הקשה מכולן".

חיות: "לא מצאנו עילה להתערב"

בפסק הדין אותו כתבה הנשיאה חיות, היא מאשרת היום כי אכן קיימת אפליה וכי "העותרים סבורים כי ההחלטה על הסרת המגנומטרים משמונת שערי הכניסה לסולמי יצרה פגיעה בשוויון בין מבקרים יהודים למבקרים מוסלמים במתח. אכן קיים שוני באמצעי הבידוק אך לאחר ששמענו הסברים מפורטים מאת גורמי המשטרה והביטחון שוכנענו כי יש לכך הצדקה. עוד קובעת הנשיאה חיות כי "יש לזכור כי זכות התפילה והפולחן של המתפללים היהודים הנכנסים דרך שער המוגרבים אינה נפגעת ואף העותרים לא טענו לכך, שכן הסדרי הבידוק השונים אינם מונעים מיהודים את עצם הכניסה למקום".

הנשיאה חיות. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

לדבריה, "שוכנענו כי ההבחנה בדרכי הבידוק, יש לה הצדקה לשמירת הביטחון והבטחת הסדר של המבקרים במתחם, לפיכך אנו סבורים כי על אף השוני באמצעי הבידוק, בשערים השונים, שיקול הדעת הופעל על ידי המשטרה ולא מצאנו עילה להתערב בו".

"אם היה מדובר בערבים שהופלו לרעה – שופטי העליון היו יוצאים עם פי'גמה להוציא צווים"

יו"ר 'עוצמה יהודית', ד"ר בן ארי, תקף בחריפות את ההחלטה ואמר כי אם היה מדובר בערבים שהופלו לרעה – שופטי בית המשפט העליון היו יוצאים עם פי'גמה להוציא צווים. האפלייה בין ערבים ליהודים לא רק נערכת בשטחי הר הבית אלא גם בבית המשפט העליון ומצער מאוד ששופטים שמטיפים כל בוקר וערב על חשיבות עקרון השוויון לוקים בעצמם ומקבלים החלטות הנוגעות בגזענות ומבדילים בין יהודים לערבים".

לדברי עו"ד איתמר בן גביר, "מדובר ביום שחור לדמוקרטיה הישראלית, בית המשפט העליון מנציח את האפליה ומבלי להתבלבל נותן לה צידוקים. בעשרות פסקי דין יצאו השופטים חיות, מלצר והנדל נגד אפליה ומצער מאוד שדווקא כאשר מדובר במתפללים יהודים בית המשפט לא מונע אפלייתם ופוגע בהם.

בתוך כך ח"כ נורית קורן (הליכוד) הגיבה לדברים. קורן כתבה היום (ד') בחשבון הטוויטר שלה: "הנשיאה חיות מעדיפה את עקרון השוויון על הצורך הביטחוני כל עוד מדובר בציבור הערבי". עוד הוסיפה: "כשמדובר ביהודים המתלוננים על אפליה בהר הבית, היא אינה מוצאת עילה להתערב, חרף פסיקתה כי אכן קיימת אפליה. כנראה שהיא עדיין לא מבינה עד כמה אמון הציבור במערכת המשפט נמצא בשפל".

 

 

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20