בג"ץ נענה לבקשת המדינה להאריך את מועד פקיעת חוק הגיוס. בבקשה שהוגשה בחודש שעבר ביקשה המדינה ארכה בת 7 חודשים, הערב (ג') אישר ביהמ"ש ארכה בת 4 חודשים בלבד.

הנחל החרדי. צילום: יעקב נעומי, פלאש 90

"לאחר ששקלנו בדבר החלטנו להיענות לבקשה בחלקה ולדחות את מועד בטלותו של פרק ג'1 לחוק שירות בטחון כך שייכנס לתוקף ב-2 בדצמבר 2018 תחת המועד שנקבע בפסק הדין", כתבו השופטים.

עפ"י הערכות במערכת הפוליטית, חוסר ההסכמות בנושא נפיץ זה יוביל לכך שהבחירות יוקדמו ויתקיימו לכל המאוחר בחודש מרץ 2019. כזכור, סגן שר הבריאות יעקב ליצמן איים בהתפטרות אם יעבור הנוסח לו מתנגדות הסיעות החרדיות.

אין זו הדחייה הראשונה שמקבלת המדינה מבג"ץ. לפני כשנה אושרה דחייה עד לאמצע חודש ספטמבר 2018, אך הפעם המדינה ביקשה ארכה נוספת בניסיון לסיים את הליכי החקיקה עד תום מושב החורף לאחר שטרם התגבשו הסכמות בקואליציה.

המדינה הסבירה כי היעדר חקיקה חלופית תוביל לגיוס כלל בני הישיבות לצה"ל וכי "תוצאה כזאת אינה ישימה במציאות הקיימת".

לפיד: "אין סיבה לאפשר לנתניהו לבזבז זמן נוסף"

במפלגת "יש עתיד" אמרו בתגובה: "בג"ץ אמר היום לממשלה את מה שאנחנו אומרים מהרגע הראשון. אין שום צורך לחכות יותר. החוק מוכן. אסור לשנות בו אפילו אות אחת כפי שהתחייב שר הבטחון לציבור ולצה״ל. אנחנו תומכים בו, משרד הבטחון תומך בו, צה"ל והרמטכ"ל חתומים עליו ויש לו רוב בכנסת".

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, אמר: "בג"ץ צודק, אין שום סיבה לאפשר לנתניהו לבזבז זמן נוסף. נתניהו לא זקוק להארכת זמן, הוא זקוק לאומץ. יש לחוקק עכשיו את חוק הגיוס כדי שיותר חרדים יתגייסו, ישרתו וישתלבו בשוק העבודה".

"שופטי בג״ץ העבירו מסר חד וברור לנתניהו: תפסיק למשוך זמן. אני קורא לראש הממשלה לבלום את הכניעה למפלגות החרדיות ולקדם את ישראל צעד נוסף לשיוויון בנטל. שוב הוכח שדרכה של יש עתיד נכונה וצודקת, בעוד דרכו של נתניהו עמוסת שיקולים פוליטיים ויוצרת פילוג", הוסיף לפיד. "יש עתיד מוכנה להתייצב ממחר בכנסת כדי להעביר את החוק בזמן".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20