בג"ץ הוציא צו ארעי לעצירת ההריסה של הבית בכפר שוויכה בו התגורר המחבל אשרף וליד סלימאן נעאלווה (23) שרצח לפני חודש את קים יחזקאל-לבנגרונד וזיו חג'בי הי"ד בפיגוע באזור התעשייה ברקן.

כוחותינו פושטים על בית המחבל המחבל נעאלווה בכפר שוויכה, הבית עומד על תילו. צילום: FajetTV

 

הצו, שהוציא שלשום (ג') מפקד פיקוד המרכז, אלוף נדב פדן, מתייחס לקומת המרתף וקומת הקרקע של המבנה בלבד, בהן התגורר המחבל. הצו נחתם רק לאחר שנדחתה השגה שהגישה משפחתו של המחבל נגד ההריסה.

למשפחת המחבל ניתן היתר לשהות ולהתארגן בבית עד יום ראשון הקרוב, בו אמור היה הצו להתממש. אולם כיום, עתרה המשפחה לבג"ץ בדרישה למנוע את ההריסה, זאת באמצעות עו”ד נאסר עודה מארגון השמאל הקיצוני 'המוקד להגנת הפרט'. השופטים נעתרו לבקשתה ודחו את ההריסה עד לקיום דיון בתיק, בעוד שבועיים. בינתיים, הורו השופטים למדינה להשיב לעתירה בתוך עשרה ימים.

נרצחי הפיגוע בברקן זיו חג'בי וקים יחזקאל הי"ד

 

מאז הפיגוע, נמצא צה"ל במצוד אחר המחבל, אולם ללא הצלחה גדולה. ההערכות במערכת הביטחון הן כי המחבל מקבל סיוע ומסתתר באחד ממחנות הפליטים. גם בצה"ל וגם בשב"כ מבהירים כי המצוד יימשך עד שהמחבל יתפס.

האם השכולה: "שערורייה. איך המדינה הזאת מתנהלת?"

איריס חג'בי, אימו של זיו הי"ד, מיהרה להגיב להחלטת בג"ץ ואמרה כי "מדובר בשערורייה".  לדבריה, "אני בשוק מזה שבכלל נותנים את הזכות לערער על הריסת בית אחרי שהבן שלהם רצח את הבן שלי". האם השכולה הוסיפה כי "זאת ממש שערורייה, מה יהיה הערעור שלהם? שהבן שלהם רצח ושהם לא שייכים לזה? אני לא מבינה איך המדינה הזאת מתנהלת הזאת בצורה הזאת".

"שערוריה". איריס חג'בי. צילום: ערוץ 20

 

האב השכול: "אני חושב לוותר על האזרחות שלי"

רפי יחזקאל, אביהּ של קים הי"ד, החבר בפורום 'בוחרים בחיים' של המשפחות השכולות, הגיב גם הוא להחלטת בג"ץ ואמר כי "מחבל בזוי נהיה גיבור המחבלים, אז אם הוא כזה גיבור – שיבוא לפגוש אותי. עכשיו נודע לי שגם בג"ץ חוגג על דמהּ של קים הבת שלי ומבזה אותנו המשפחה ואת עם ישראל.

"לא רוצה להיות חלק מהגועל שנקרא 'צדק' במדינה". רפי יחזקאל, אביהּ של זיו הי"ד. צילום: ערוץ 20

 

"אני מתבייש להודות שאני יהודי גאה שחי במדינה שאין צדק ואין טיפה של חמלה", המשיך האב השכול ואף אמר: "אני חושב לוותר על האזרחות שלי". יחזקאל הסביר כי הוא "לא רוצה להיות חלק מהגועל שנקרא 'צדק' במדינה של מנהיגים שאין להם טיפת בושה".

ראש האגף המשפטי של תנועת 'אם תרצו', עו"ד יעקב כהן, מסר כי "מדובר בטירוף מערכות בו בג"ץ משתלט על כל חלקה טובה וקובע מדיניות בטחונית". כהן המשיך ואמר כי "חבילת ההרתעה נגד הטרור חייבת להתבצע ואין זה ראוי שארגוני דה-לגיטמיציה קשים הממומנים על ידי ממשלות זרות יעתרו עתירות סרק לבג"ץ. הגיע הזמן לעצור את טירוף המערכות הזה בו ארגונים רדיקליים פוגעים שוב ושוב במדיניות המלחמה בטרור של מדינת ישראל ותוקעים רגליים בגלגלי הממשלה".

יוגב: "בית המשפט העליון משתף פעולה עם הרצח הבא"

חבר הכנסת מוטי יוגב (הבית היהודי), מבר בתגובה כי "בהחלטתו, בית המשפט העליון משתף פעולה עם הרצח הבא. בכל פעם שמערכת המשפט מעכבת את הריסת בתי המחבלים ומונעת גירוש משפחות מחבלים, היא פוגעת בהרתעה הישראלית".

"מדינת ישראל מורתעת מפני בג"ץ". ח"כ מוטי יוגב. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

לדבריו, "לצערי, המצב כיום הוא שבמקום שמדינת ישראל תרתיע את המחבלים, מדינת ישראל מורתעת מפני בג"ץ. אני מתכוון להמשיך לפעול להגברת ההרתעה, יחד עם השר בנט, באמצעות שני החוקים שהעליתי – גירוש משפחות מחבלים לאזור אחר בתוך יהודה ושומרון והריסת בתי מחבלים בתוך 72 שעות".

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון