במסגרת עתירה שהגישה "האגודה לזכויות האזרח" לבג"ץ, ביקשו השופטים ממשרד התרבות לשקול מחדש את הקנסות על הימנעות מהופעות ביהודה ושומרון, בנגב ובגליל, בטרם יתנו את פסיקתם. למשרד אפשרות להשיב עד ל-15 באוגוסט. כך על פי 'הארץ'. כחלק ממבחני תמיכה למוסדות תרבות עליהם חתמה שרת התרבות מירי רגב בשנה שעברה, ובניסיון לעודד אמנים ותיאטראות לצאת ממרכז הארץ ולהופיע בבפריפריה וביהודה ושומרון, יזם משרד התרבות מנגנון ובו תמריצים ותמיכה משרדית למי שיסכים להופיע בשלושת האזורים הללו, וכן קנסות למי שיסרב. אולם ב"אגודה לזכויות האזרח" טענו כי הקנסות של מבחני התמיכה, פוגעים בחופש הביטוי ובזכות לשוויון.

רגב על במת האולם בקרית ארבע. צילום: שרה זלטה
תשקול מחדש? רגב על במת היכל התרבות בקרית ארבע. צילום: שרה זלטה

 

על פי סעיף "מיקום ההרצות" במבחני התמיכה שנחתתמו, מוסדות שיופיעו ביו"ש, יקבלו תוספת של 10% לתקציבן מהמשרד, ומוסדות שיסרבו – יופחתו 33% מתקציבן. בדיון בית המשפט העידה פרקליטות המדינה כי כמחצית מתוך 61 מוסדות תיאטרון, מוזיקה ומחול שהגישו בקשות לתמיכת המשרד ב-2017 זכאים לבונוס על הופעות ביו"ש.

בג"ץ למשרד התרבות: "זו חובה להעניק תמיכה"

לדברי השופטים, "זו לא פריבילגיה אלא חובה להעניק את התמיכה הזאת". עוד הוסיפו, כי "הנגשת תרבות ואמנות לכל אזרחי ישראל היא קריטריון לגיטימי אבל השאלה באילו אמצעים מיישמים אותו". עורך הדין המייצג את "האגודה לזכויות האזרח" טען כי "יש עירוב של שיקולים פוליטיים בשיקולי התמיכה. מלבד זאת, במישור המינהלי לא נעשתה בדיקה של הצורך במנגנונים האלה ואין למשרד התרבות שום נתונים, למעט הנתונים המספריים". אך עו"ד רן רוזנברג מפרקליטות המדינה השיב כי "שיקול פוליטי הוא לא מבחן תמיכה לגיטימי, אני חושב שאנחנו לא שם". הוא הוסיף כי "השאלה שהטרידה את השרה והביאה את המשרד למבחני התמיכה היא האם יש אפשרות לשנות את תמונת המצב העגומה של נגישות תושבי יהודה ושומרון לתרבות. לדעתנו זה לא שיקול פוליטי להנגיש תרבות ל400 אלף תושבי מדינת ישראל".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20