שר האוצר משה כחלון פנה ליו"ר ועדת כספים, ח"כ משה גפני, בבקשה לזמן דיון דחוף להמשך הליך חקיקת החוק לקראת קריאה שניה ושלישית. כזכור, מוקדם יותר בג"ץ קיבל חלקית את העתירה נגד חוק מיסוי דירה שלישית וביטל את החוק.

"אני מביע צער ואכזבה עמוקה מהחלטת בג"צ לבטל את מס דירה שלישית. אני בטוח שיש איתי עשרות אלפי זוגות צעירים שהיום התאכזבו יחד איתי מההחלטה", אמר הערב כחלון. "זה לא הקושי הראשון בדרך. עברנו מאבקים עם בעלי ממון, עם בנקים, ועם אינטרסנטים שלא רוצים שמחירי הדירות ירדו ושהזוגות הצעירים יתרחקו מדירה".

שר האוצר משה כחלון. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
שר האוצר משה כחלון. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"אני מתחייב להמשיך להיאבק במשקיעים. לא יעלה על הדעת שאדם אחד יחזיק 6 דירות ולאחר לא תהיה דירה ואפילו לא חלום לדירה. נמשיך להיאבק למען הזוגות הצעירים בכל הדרכים העומדות לרשותנו", הוסיף שר האוצר. כחלון צפוי להתקשות בגיוס רוב נוסף שיתמוך בחוק. צירוף מקרים הוביל לכך שאחד העותרים בתיק זה, יו"ר האופוזיציה יצחק בוז'י הרצוג, נועד עם כחלון בשעה שהתקבל פסק הדין, כך פרסם עמית סגל מחדשות 2.

בג"ץ: "נפל פגם היורד לשורש הליך החקיקה"

העתירה הוגשה ע"י חברי האופוזיציה ובעלי דירות בטענה כי נפל פגם בהליך החקיקה ועל כן יש לבטלו לחלוטין. העותרים טענו כי מדובר בהליך חקיקה מזורז אשר לא ניתנה להם האפשרות להשתתף בו. המדינה ביקשה להסתפק בהתרעה בלבד. בית המשפט העליון ביטל חלקית את הליך החקיקה והחזיר את הדיון לוועדת כספים לפני קריאה שניה ושלישית.

"מדובר בהצעת חוק שנויה במחלוקת, שרבים מחברי הכנסת מהקואליציה והאופוזיציה התנגדו לה. ביטולם של הדיונים שהיו אמורים להתקיים בפרק מס ריבוי דירות, ודחיית הדיון בפרק חשוב זה לרגע האחרון ובפרט בשעת לילה מאוחרת, נבעו מתוך רצון להעביר את החוק כפי שהוא מבלי לאפשר למתנגדים הרבים של החוק את הזכות לבטא את עמדתם ואולי להביא לדחייתו", טענו העותרים.

"הצטברות הנסיבות האופפות את הליך חקיקתו של הסדר המס בשלב הכנתה של הצעת החוק בוועדת הכספים לקריאה שנייה ושלישית, מחייבת את המסקנה שאכן נפל בו פגם היורד לשורש הליך החקיקה", קבע השופט נועם סולברג. "הסדר מס ריבוי דירות – יבוטל; בטלות זו תהא בטלות יחסית. אין צורך לבצע את שלבי הליך החקיקה עד לדיון בוועדה לקראת קריאה שנייה וקריאה שלישית. המחוקק רשאי אפוא 'לחזור' להליך החקיקה משלב הדיון בוועדת הכספים, השלב שבו נפל הפגם".

הדיון נערך כשבועיים לאחר קבלת עמדת המדינה לאחר שזו נתבקשה בחודש מאי להגיב לצו שעניינו ביטול חקיקת החוק כולו. נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור והשופטים אסתר חיות וניל הנדל הצטרפו לדעתו של סולברג. השופט מני מזוז נותר בדעת מיעוט.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20