בג"ץ דחה היום (ג') עתירה של האזרח דב סובול שטען כי הוא "פועל מטעמו של בורא העולם". סובול דרש מביהמ"ש לקיים דיון במטרה לחלוק עמו "את האחריות הכבדה על גורל העולם המונחת על כתפיו". העותר חתם על העתירה "נביא כמשה, שליח לעולם".

שופטי ביהמ"ש העליון נועם סולברג, אורי שוהם ודוד מינץ דחו את עתירתו של סובול נגד נשיאת ביהמ"ש העליון מרים נאור וציינו כי "העתירה אינה מגלה עילה להתערבות שיפוטית, ומשכך היא נדחית".

בג" דחה את העתירה. ביהמ"ש העליון, ארכיון. צילום: פלאש 90
בג" דחה את העתירה. ביהמ"ש העליון, ארכיון. צילום: פלאש 90

אין זו הפעם הראשונה בה מגיש סובול עתירות מסוג זה לביהמ"ש העליון. בשנת 2015 דרש סובול לחייב את רה"מ בנימין נתניהו לעיין בספר שצורף לעתירתו במטרה "להציל את העולם מהקשיים העתיידים ולהביא שלום עולמי". השופטים סלים ג'ובראן, יורם דנציגר וענת ברון דחו את עתירתו לאחר שלא סיפק תשתית עובדתית או טענות ספציפיות כלפי נתניהו. "עיינו בעתירה והגענו לכלל מסקנה כי העתירה אינה מעלה כל עילה להתערבות בית משפט זה. מצאנו כי אין מנוס מדחיית העתירה", נימקו.

בשנת 2008 הגיש סובול עתירה בשם "אלוהי אברהם יצחק ויעקב" ודרש בין שלא להציגו כ"אל קנא פוקד עוון אבות על בנים" בטענה שהדבר מוביל למלחמות בין בני האדם. בין הנתבעים: מדינת ישראל ו"עם ישראל על דורותיו". לדברי העותר, מסרים מהתורה "עוותו והובנו שלא כרצוני".

עוד דרש סובול לאסור שימוש בניקוד בטענה כי "זו שפת תורתי ואין זכות לאדם להוסיף או לגרוע ממנה", לתקן את ההגדה של פסח, לחדול משימוש במונח "העם הנבחר" ולבטל את הברכות "של עשני גוי" ו-שלא עשני אישה" מברכות השחר.

סובול שהציג עצמו כ"נביא דביהו בן אברהם" הזהיר כי "התוצאות לאי מימוש דרישותיי הללו יהיו חמורות ביותר לכל העמים ולעולם כולו באשמת ישראל מאז המבול הראשון". בנוסף דרש סובול המתקיים מקצבת זקנה לפטור אותו מתשלום אגרה לבית המשפט. בקשתו נדחתה.

שופטי ההרכב אשר גרוניס, מרים נאור ואסתר חיות כתבו בהחלטה שניתנה בינואר 2009 כי "העתירה מעוררת תמיהה, שלא לומר כי היא מוזרה. בתיאור העותר מצויין: 'אלוהי אברהם יצחק ויעקב'. בתיאור המשיבים מופיע, בין היתר: 'עם ישראל על דורותיו'. בין הסעדים, מבוקש לאסור שימוש בניקוד בשפה העברית. דומה שאין צורך להוסיף. העתירה נדחית על הסף".

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20