בג"ץ דן היום (ד') בעתירת ארגוני השמאל ומתח ביקורת על חוק הפיקדון שנכנס לתוקף בחודש מאי ומחייב את מסתנני העבודה להפריש 20% משכרם לפיקדון שיוחזר להם עם עזיבתם את ישראל.

השופט אורי שהם אמר כי החוק "עשוי להוביל, ואני לא יודע אם מישהו חשב על זה או התכוון לזה, פשוט להוציא אותם משוק העבודה ואולי דרך זה גם לדחוק אותם החוצה".

שופט ביהמ"ש העליון אורי שהם. צילום: פלאש 90
שופט ביהמ"ש העליון אורי שהם. צילום: פלאש 90

עפ"י החוק, המעסיקים אף הם מחויבים להפריש 16% נוספים לפיקדון מגובה המשכורת. אם מסתנן לא יעזוב את המדינה במועד הקבוע, המדינה רשאית לגבות סכום ניכר מתוך קרן הפיקדון. לטענת העותרים, החוק נועד לדרדר אותם לעוני ולהאיץ בהם לעזוב.  בחודש שעבר חתמו שר האוצר משה כחלון ושר הרווחה חיים כץ על צו המפחית את דמי הפיקדון, אך שר הפנים אריה דרעי לא אישר את המהלך.

את העתירה הגישו עמותת קו לעובד והתוכנית לזכויות פליטים באוניברסיטת תל אביב בשם 6 ארגוני שמאל ו-7 מסתננים מאריתריאה וסודאן. 11 ארגוני נשים הצטרפו לעותרים בטענה שהחוק יפגע במסתננות. לעותרים הצטרף גם איגוד המסעדות בישראל. עו"ד רני שורץ, נציג הארגון, טען כי "מעסיקים רוצים לשלם את הזכויות הסוציאליות, זה בכלל לא מוטל בספק, הבעיה היא שבהסדר שעומד על הפרק כולם משלמים יותר וכולם מקבלים פחות".

תמריץ כלכלי לעזוב את ישראל

הפגנת המסתננים נגד חוק הפיקדון בחודש שעבר. צילום: פלאש 90
הפגנת המסתננים נגד חוק הפיקדון בחודש שעבר. צילום: פלאש 90

"השאלה האם בפועל אין כאן איזו מטרה מוצהרת או לא מוצהרת לדחוק אותם משוק העבודה?", שאל שהם. עוד ציין את כי המעסיקים נדרשים לשלם היטל נוסף בגובה 20% מהשכר בשל העסקת מסתתנים. "השאלה אם אין כאן חשש שהתוצאה של החוק תהיה לדחוק אותם משוק העבודה או לעבוד עבודה לא מוסדרת בשחור?".

"אי אפשר לנתק את זה מעניין ההיטל של ה-20% שמייקר במידה מאוד גבוהה את עלות העבודה של העובדים הללו מצד אחד, ומצד שני הוא גורע משכרם. התוצאה שזה עשוי להוביל ואני לא יודע אם מישהו חשב על זה או התכוון לזה – פשוט להוציא אותם משוק העבודה ואולי דרך זה גם לדחוק אותם החוצה", הוסיף שהם.

נציג פרקליטות המדינה, עו"ד רן רוזנברג, הבהיר כי מדובר בתמריך כלכלי לעזוב את ישראל. "מדינת ישראל רוצה שבעוד שנתיים או שלוש ,כשאותו אדם יוכל לצאת, תהיה לו סיבה לצאת". עוד לדבריו, הדבר לא ידרדר את העותרים לחיי עוני ולא יוביל אותם להגר למדינות בהם נשקפת להם סכנה. הוא הוכיח כי רבים מהמסתננים דווקא עוזבים את ישראל לטובת קנדה.

"יש דיסוננס בין שיעורי ההכרה במדינות עם מערכות מקלט אחרות לבין שיעורי ההכרה בישראל. הדוגמה הקנדית היא עוד המחשה לזה", העיר בתגובה השופט עוזי פוגלמן.

הפגנת המסתננים נגד חוק הפיקדון בחודש שעבר. צילום: פלאש 90
הפגנת המסתננים נגד חוק הפיקדון בחודש שעבר. צילום: פלאש 90

המרכז למדיניות הגירה ישראלית שיזם את החוק הצטרף כמשיב לעתירה. "באנו לזעוק את הזעקה של תושבי דרום תל אביב. כאן באולם ניתן לראות את כל השורה הראשונה ותושבי דרום תל אביב בשוליים שלה, כך הדבר נראה גם בדרום תל אביב", אמר עו"ד דורון טאובמן מהארגון. לדבריו, התצהירים שהוגשו בעתירה הם מקרי קיצון שאינם משקפים את מצב כלל המסתננים.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20