בשני דיונים שונים אישר היום בית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ את הריסת בתי המחבלים שביצעו את הפיגוע בשער שכם ורצחו את לוחמת מג"ב הדס מלכא הי"ד, ואת בית המחבל שביצע את פיגוע הדריסה בעופרה בחודש אפריל ורצח את לוחם גולני אלחי טהרלב הי"ד. לבסוף נקבע כי בתיהם שניים מהמחבלים בשער שכם יהרסו חלקית בלבד.

הדס מלכא ואלחי טהרלב הי"ד
הדס מלכא ואלחי טהרלב הי"ד

בחודש יולי הודיע צה"ל כי יהרוס את בתיהם של המחבלים עדאל ענכוש, אוסמה עטא ובראא סאלח תושבי דיר אבו משעל  ואת בית המחבל מאלק חמאד. בתגובה עתרו משפחות המחבלים לבג"ץ באמצעות ארגון השמאל הקיצוני 'המוקד להגנת הפרט'.

"צריך לפחות פעם אחת לבחון ביסודיות את המדיניות של הריסת בתי מחבלים", נכתב בטענה בה נטען כי מדובר ב"פעולה אסורה הפוגעת בזכויותיהם של חפים מפשע; כי הפעולה עומדת בניגוד לכללי המשפט הבינלאומי ההומניטרי; כי מדובר בפעולת ענישה ונקמה ולא הרתעה; וכי הריסת בתים לא הוכחה כאפקטיבית מבחינה הרתעתית".

"הריסת בתים אינה נושא חביב כל עיקר על איש מאתנו, לשון המעטה, אך ההלכות הרלוונטיות עודן עומדות בתוקפן. כל עוד מדיניות זו תופעל במשורה ומשיקולי ביטחון טהורים, תתאפשר הריסת בתיהם של מחבלים שביצעו פיגועים חמורים, בכפוף לתנאים שנקבעו בפסיקה", כתבו בהחךט שופטי העליון עוזי פוגלמן, יצחק עמית ונועם סולברג.

זירת הפיגוע בעופרה. צילום: הלל מאיר, TPS

משפחת המחבל ענכוש טענה כי ההריסה "תפגע בחפים מפשע, בהם קטינים שישארו ללא קורת גג". עוד טענה המשפחה כי לא ידעה על הכוונה לבצע פיגוע ואם היו יודעים היו מונעים זאת. השופטים דחו את הטענה בעקבות ציוץ שפירסמה אם המחבל לאחר הפיגוע ובו כתבה "רציתי שהוא יצליח להרוג עשרים, חמישים, מאה איש מהם… הלוואי שניפגש בגן עדן, ותודה לאל, אני גאה". בתגובה כתבו השופטים כי "קשה לחשוב כי מי שכתבה ופרסמה את הדברים הייתה מונעת את הפיגוע ומוסרת אותו לידי הרשויות".

"אין מחלוקת כי השלושה השתתפו באירוע, ויש לדחות בשתי ידיים את הטענה לפיה יש חשיבות לשאלה מיהו המחבל שדקר למוות את הדס מלכא ז"ל ומי הם המחבלים 'שהסתפקו' בניסיון ירי ודקירה במסגרת אותו אירוע", השיבו השופטים לטענה כי רק אחד המחבלים רצח בפועל את מלכא.

"בימים קשים ומאתגרים אלה של סערה ביטחונית, עומדים כוחות הביטחון על המשמר ומגנים במסירות נפש על חייהם של אזרחי המדינה ועל הסדר הציבורי, ואף מצד הדרג המדיני נדרשת מדיניות שקולה ונחושה. למרבה הצער ישנם פיגועים שמצליחים לצאת לפועל, ותוצאותיהם מרות וכואבות, כמו האירוע שבו נרצחה הדס מלכא ז"ל. נחזור ונדגיש: השימוש שנעשה מכוח תקנה 119 לצרכי אטימה והריסה של בתי מחבלים הוא שימוש הרתעתי, לא עונשי", כתבו השופטים.

כוחות מג"ב בזירת הפיגוע בשער שכם. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
כוחות מג"ב בזירת הפיגוע בשער שכם. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20