ברוב קולות אישרו שופטי בג"ץ הערב (א') את הריסת בית המחבל שרצח את לוחם דובדבן סמ"ר רונן לוברסקי הי"ד. ההרכב דחה את עתירת אמו של המחבל שערערה על החלטת המפקד הצבאי להרוס את הבית כולו.

המבנה כולל ארבע קומות, בקומה הראשונה התגורר המחבל עם אמו ואחיו שנתון במעצר מנהלי, בקומה השנייה גרה משפחת אח המחבל המרצה מאסר עולם, הקומה השלישית מושכרת והקומה הרביעית שבבנייה נועדה לשמש את המחבל עצמו. על ארבעה מתוך ששת אחי המחבל נגזרו עונשי מאסר עולם בשל פעולות טרור שגבו קורבנות בנפש וכבר בשנת 1990 הוצא צו החרמה והריסה למבנה אשר נבנה מחדש בשנת 1996. מבנה אחר של המשפחה נהרס בשנת 2003 בשל מעורבותם בטרור.

"אני ערה לפגיעה שתסב הריסת הסבנה לדייריו, אשר לא נטען כי היו מעורבים בתכנון הפיגועים. ברם, בשים לב למכלול השיקולים הרלוונטיים ולאור חשיבותה של הרתעה יעילה ומשמעותית בענייננו ובכלל – למען השמירה על שלומם וגופם של אזרחי המדינה, אני סבורה כי אין בפגיעות נלוות אלו, קשות ככל שיהיו, כדי לפגוע במידתיותו של צו ההריסה", הסבירה השופטת יעל וילנר בפסק הדין.

לדברי וילנר, "אין להתערב בשיקול דעתו של המפקד הצבאי ובהחלטתו להוציא צו הריסה למבנה – החלטה מידתית המצויה בתוככי מתחם הסבירות". לדעתה הצטרפה השופטת דפנה ברק-ארז מול דעתו החולקת של השופט ג'ורג' קרא שסבר כי די בהריסת הקומה הראשונה והרביעית בלבד.

ולדימיר לוברסקי, אביו של רונן הי"ד, אמר בתגובה: "ארגוני הדה לגיטמציה מבקשים שוב ושוב לחזק את המחבלים. החלטת בג"ץ היא ניצחון השפיות. אנו מקווים כי כעת ימשיכו המחוקקים בצעדים המתבקשים הבאים והם קידום חבילת הרתעה נגד הטרור. אנו מצפים רק לדבר אחד נוסף והוא הטלת עונש מוות למחבל שרצח את רונן ז"ל".

ולדימיר ואריק לוברסקי. צילום: פורום "בוחרים בחיים"

כזכור, רונן הי"ד נפטר לאחר שנפצע אנושות במהלך פעילות מבצעית בחודש מאי השנה בה השליך עליו מחבל פלטת שיש כבדה. לאחר מצוד בן למעלה משבועיים נתפס המחבל אסלאם יוסף אבו חמיד והוגש נגדו כתב אישום.

האח אריק קרא להשית על המחבל עונש מוות. אולם לאחר שגילתה המשפחה כי הרכב בית הדין לא מאפשר לגזור גזר דין מוות, החליטה להחרים את דיוני משפט המחבל. שלושה חודשים לאחר הרצח, בית המחבל טרם עבר מיפוי לפני הריסה ומשפחת לוברסקי קראה להרוס אותו בהקדם. חודש לאחר מכן הודיע צה"ל כי יהרוס את הבית.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון