אחרי ששר הביטחון לא השיב לפנייתה של ח"כ פנינה תמנו-שטה, ובהיעדר חמישה מחברי הכנסת שיזמו אותו, קיימה הבוקר (ב') ועדת חוץ וביטחון של הכנסת דיון מהיר על המצב הבלתי-נתפס בו נאלצים חיילים בודדים להיכנס לדירות ריקות, ללא ריהוט בסיסי ואפילו ללא מיטה. כל זאת בגלל ביורוקרטיה וסחבת בצבא העם.

צילום: מתן איילה

מעקב ערוץ 20:

התופעה עצמה נחשפה ברשתות החברתיות. שיטוט קל בקבוצות חפצים או ריהוט למסירה ברחבי פייסבוק למשל, מעלה פוסטים רבים של חיילים בודדים המבקשים את עזרת הציבור בתרומת רהיטים ובהובלתם לדירתם, אותה הם שוכרים בסיוע צה"ל. פעמים רבות בצירוף תמונות של חדר ריק לגמרי.

התופעה נחשפה ברשתות החברתיות. צילום מסך

 

"רק הבוקר קיבלתי פניה מחייל שנאלץ לישון ברחובות, הוא סיפר לי בקושי על מצבו הכלכלי שהלך והתדרדר כתוצאה מביורוקרטיה", פתחה ח"כ תמנו-שטה את דבריה בדיון, שאוחד יחד עם דיון על הטיפול בחיילים עניים.

"זה לא אומר שהצבא לא מגיש סיוע כזה או אחר לחיילים בודדים, אבל יש מי שנופלים בין הכיסאות. יותר ויותר אנחנו רואים חיילים שפונים ברשתות החברתיות לעזרת בציבור. כשחייל מקבל מפתח לדירה, אבל בסופו של דבר הוא מעלה סטטוס שהוא נאלץ לחזור לבית ריק ולישון על רצפה – זו חלמאות והפרה של המחוייבות שלנו כלפיהם".

ח"כ תמנו שטה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

7,000 חיילים בודדים עם שלוש אפשרויות למגורים

נציגת אגף כוח אדם בצה"ל שנכחה בדיון, הסבירה כי בצבא ישנם כ-7,000 חיילים בודדים בזמן נתון, אשר לרשותם עומדות שלוש אופציות לדיור: מגורים בחינם באחד מבתי החייל בארץ, אימוץ באחד הקיבוצים או מגורים בחינם בדירות "בית חם" של האגודה למען החייל, אולם כיום קיימות 100 דירות כאלה בלבד. את האופציה הרביעית של שכירת דירה באופן עצמאי, מסבירים בצה"ל כי הם לא מעודדים.

אולם נועם אביטל, חייל בודד לשעבר וכיום מנהל קבוצת רשת בשם "אנשים טובים למען חיילים בודדים", העיד בדיון כי המגורים המוצעים לא פשוטים. "אני כל השירות שרדתי בשיניים בדירה של האגודה למען החייל. זו תחנת רכבת, אין אוכל במקרר. הפיקוח לא קיים כמו שצריך, כל יום אתה מוצא חיילים אחרים אצלך בדירה", סיפר אביטל, שהשתחרר מצה"ל ב-2014.

דוגמית מפניות חיילים לסיוע בפייסבוק

 

כמובן שאופי כזה של מגורים מקשה מאוד על חיילים בודדים, שזקוקים למקום לו יוכלו לקרוא בית. זו כנראה הסיבה שמחצית מכלל 7,000 החיילים הבודדים בוחרים באופציה של שכירת דירה עצמאית.

גם בדוח מבקר המדינה שפורסם בחודש מרץ האחרון, נקבע כי פתרונות הדיור הצה"ליים לחיילים הבודדים לא מספקים. לפי המבקר, קיים פער גדול בין העדפות החיילים לבין הפתרונות שמועצים להם ולכן החיילים בוחרים בדירה משלהם. "לא נערכה באכ"א עד מועד סיום הביקורת עבודת מטה סדורה הבוחנת את הפערים, את הצרכים התקציביים ואת איכותם של פתרונות הדיור שמספק צה"ל לחיילים הבודדים", כתב המבקר.

ח"כ איציק שמולי ביקש להדגיש כי "לא בטוח שאפילו המספרים שעומדים לפנינו הם סופיים", שכן, "צה"ל לא אוסף מידע שיטתי על החיילים העניים והבודדים, ויש הרבה שנותרים מאחור". ח"כ שמולי אף הוסיף כי רק 2,870 חיילים קיבלו תשמ"ש מתחילת 2018. אבל 20% מהמועמדים לשירות (מלש"בים) מגיעים לצה"ל כעניים. לדבריו, עד שצה"ל לא ישתף פעולה עם משרד הרווחה כדי לאסוף מידע כזה, הבעיה לא תיפתר.

ח"כ איציק שמולי. צילום: פלאש 90

 

בשלב זה, הציגה נציגת משרד הרווחה בדיון תוכנית בשם "יתד" שעדיין בחיתוליה, אך נועדה למצוא דרך להעביר מידע אודות מועמדים לשירות במצב סוציו-אקונומי חלש לצה"ל. עם זאת, היא הזהירה כי מועמדים רבים חוששים מהעברת המידע, שמא שירותם ייפגע בעתיד.

מלבד ריהוט הדירה של החייל הבודד, העירה ח"כ ענת ברקו כי גם "ההכרה בחיילים בודדים ככאלה היא לפעמים עינוי של טופסולוגיה, בזמן שלמערכת לוקח יותר מידיי זמן להכיר בהם". רבים מהם, היא מזכירה, ללא יכולת ליצור קשר עם הוריהם על מנת להחתימם על אותם טפסים שנדרשים לתהליך ההכרה בהם. וכך הם נותרים מאחור.

לדבריה של ח"כ ברקו, "צריך יותר בקרה ויותר אמפתיה. לא מספיק שהעניין יטופל רק ע"י קצינות הת"ש. גם המפקדים צריכים הוראות פתיחה באש לעניין הזה. הם צריכים לעשות ביקורי בית".

רובם מתנדבים כדי לשרת. חייל צה"ל באזור מעבר כיסופים. צילום ארכיון: פלאש 90

 

הדד-ליין: המושב הבא של הכנסת

ביקורי בית בדירות של האגודה למען החייל או בית החייל אכן נעשים אחת לחודש ע"י מפקדיהם של החיילים, הסבירה נציגת צה"ל, אך הוסיפה כי כשמדובר בדירה פרטית שהחייל שוכר עצמאית – אי אפשר לעשות זאת.

היא אף הוסיפה שבצה"ל קיים מחסן ריהוט לטובת הזקוקים לכך, אך נציג האגודה למען החייל התקשה לאשר זאת.

לבסוף, הוחלט כי על צה"ל להציג תקנות חדשות ומתוקנות לקבלת תשמ"ש. הדד-ליין נקבע לחודש נובמבר, במושב הבא של הכנסת.

עד אז, הפצירה ח"כ תמנו-שטה בנציגי צה"ל שנכחו בדיון, כי על הצבא לרדת ולערוך דיון פתוח עם חיילים עצמם, בו יסבירו את מצוקותיהם ויחד ינסו להגיע לפתרון המתאים להם. כמו כן, היא הציעה שאגף כוח האדם יערוך בדיקות ע"י שאלונים כדי לברר כיצד ניתן לשפר את המצב.

תגובת צה"ל המלאה:

"צה"ל הוא צבא העם וככזה מגייס לשורותיו חיילים מכל שכבות האוכלוסייה. החיילים הבודדים מהווים אוכלוסיית ייחודית בצה"ל, משתבצים בכלל היחידות ומטופלים באחריות מלאה של המפקדים. החייל הבודד זכאי למעטפת מלאה הכוללת סיוע כלכלי, פתרון דיור, חופשות והטבות נלוות נוספות, על מנת לאפשר שירות מלא מועיל ובתנאים מכבדים.

צה"ל פועל על מנת לזהות את החיילים הזקוקים לסיוע עוד טרם גיוסם זאת על מנת לוודא כי הסיוע מתקבל מיומם הראשון בשירות ובכך מבטיח הליך גיוס טוב יותר הן בהיבט תנאי השירות והן בהיבט הטבות הפרט.

בצה"ל קיימות אוכלוסיות ייחודיות עליהן נמנים החיילים הבודדים המתחלקים לשתי קבוצות- חייל בודד מובהק שהוריו חיים בחו"ל וחיילים חסרי עורף משפחתי שנאלצו לצאת מביתם מסיבות כאלה ואחרות, להם אנו נותנים מעטפת מלאה של הטבות כלכליות וכן פתרונות דיור והלנה, כדוגמת פתרונות דיור בהם מקבלים מעטפת מלאה אשר מעבר למקום לינה ולתנאי מחיה נאותים כוללת מענה במזון וליווי אישי וחברתי. לחיילים מוצעת לינה בדירות האגודה למען החייל, בתי החייל ואימוץ בקיבוץ. צה"ל מעודד את החיילים לבחור בפתרונות אלו, ובנוסף מאפשר סיוע בשכר דירה לחייל שבוחר לשכור דירה עצמאית. במהלך השירות מלווים החיילים על-ידי מפקדיהם וסגלי הת"ש, וניתן להם סיוע באמצעות סל כלים רחב הקיים בצה"ל.

בצה"ל פועלים כל העת על מנת להעמיק את התמיכה בחיילים הנזקקים לכך ולטובת הנושא מושקעים למעלה מ-400 מליון ₪ מדי שנה. בשנה האחרונה בוצעו מהלכים משמעותיים על מנת להקל על החיילים, ביניהם מתן סמכות לקיצור שעות הפעילות מטעמי פרט ושיתוף פעולה עם משרד הרווחה על מנת לחזק את המענה בתחום הרווחה לחייל ולמשפחתו.

בסיום השירות, צה"ל רואה מחויבות להכין את החיילים לקראת שחרורם. ההכנות כוללות סדנאות ומענה ייחודי לאוכלוסיות ייחודיות, ליווי והטבות שכר דירה לחיילים בודדים עד שנה לאחר שחרורם. בנוסף, קיימת תוכנית 'ממדים ללימודים' המעניקה תואר לחיילים הלוחמים והאוכלוסיות הייחודיות ובכך מאפשרת רכישת השכלה ללא תשלום".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20