הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) מסרה היום (שלישי) כי בניגוד לטענות כלפיה מצד ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאומו באו"ם, פקחים מטעמה ערכו בדיקות בכל האתרים באיראן שדרשו בדיקה כזאת. מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה כי "סבא"א מתייחסת לבדיקות שביצעה במקומות שונים באיראן אך היא לא מתייחסת לאתר הספציפי אותו רה"מ נתניהו הציג באו"ם בטורקוזאבאד". לדבריהם, "אין סיבה להמתין, על סבא"א לבדוק את האתר ולשלוח מיידית פקחים עם מד קרינה רדיואקטיבית, ודבריו של ראש הממשלה יתבררו כאמת לאמיתה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאומו בעצרת האום בניו יורק. צילום: אבי אוחיון, לע"מ

 

"תחת מסגרת הפיקוח הקיימת הסוכנות שולחת פקחים לאתרים ומקומות רק במידת הצורך", נמסר בהודעה מטעם סבא"א. "הסוכנות משתמשת בכל המידע הרלוונטי העומד לרשותה, אך לא רואה באף פרט שהגיע אליה כאמת באופן מיידי. כל המידע שמגיע לסוכנות, כולל מיד מצד שלישי, נבדק באופן יסודי ונבחן לצד מידע אחרי שמגיע על ידי המומחים של הסוכנות. אנו לא דנים בפומבי במידע שכזה".

שר החוץ האיראני ג'וואד זריף. צילום: רויטרס

 

זאת ועוד, "יכולת האימות של הסוכנות מתבצעת באמצעות ההסכם אליו הגיעה עם איראן, אותו היא מיישמת. כמו כן, הסוכנות מפקחת על התחייבויותיה של איראן בנושא הגרעין תחת המסגרת של הסכם הגרעין. בחינה של חומרי גרעין הנעדרים או לא מוצהרים באיראן נמשכת. הסוכנות ממשיכה לבחון את הצהרותיה של איראן וערכה בדיקות באתרים בהם הייתה צריכה לבקר", נכתב בהודעת הסוכנות.

כזכור, באיראן הכחישו את החשיפה המודיעינית של ראש הממשלה נתניהו וקראו לעולם לפקח על תכנית הגרעין של ישראל.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20