פרשת מצלמות המהירות: נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות בבתי המשפט, השופט בדימוס דוד רוזן, פרסם היום (שני) החלטה בה הוא ממליץ ליועץ המשפטי לממשלה לנקוט צעדים פליליים נגד תובעים במשטרה, בטענה כי אלה הסתירו במכוון חומרים הקשורים לאמינות מצלמות מהירות מבית המשפט.

כתב חוות דעת קשה במיוחד. נציב התלונות על מייצגי המדינה בערכאות, השופט בדימוס דוד רוזן. צילום: פלאש 90

 

כמו כן, רוזן המליץ להעביר מתפקידה את נצ"מ שרית פיליפסון, ראש לשכת התביעות במשטרה. "רשת הסתרה ושקרים של התביעה המשטרתית בבית המשפט", הגדיר הנציב רוזן את פעילות תובעי המשטרה בפרשה.

ההחלטה ניתנתה אחרי בדיקה של הנציב החלה בעקבות תלונה שהגיש סנגור נגד התנהלותה של התביעה המשטרתית בתיק פלילי שנוהל בבית המשפט סביב מהימנות מצלמות המהירות שמפעילה המשטרה בכבישי ישראל בו זיכה בית המשפט אזרחים שקיבלו דוחות וקבע כי הליך בדיקת האמינות היה "פגום".

"רשת הסתרה ושקרים". מתוך חוות הדעת של השופט בדימוס רוזן

 

בחוות דעתו מטיח נציב התלונות שורה ארוכה של ביקורות חריפות כלפי התביעה המשטרתית. "מדובר בהסתרה מכוונת של חומר חקירה מהותי, הנושא עמו מידע שיש בו, לכאורה, כדי למוטט את כתב האישום, כפי שאכן קרה", כתב רוזן והוסיף: "תיאור העובדות עד כאן, חושף התנהלות קשה ופגומה של התביעה המשטרתית בעניין זה; עניין לנו בהסתרה מדעת של חומר חקירה מהותי מההגנה".

"מכלל התמונה העובדתית שנצטיירה בבירור התלונה עלה, כי בית המשפט הוטעה במכוון על ידי מייצגי המדינה בערכאות" כתב השופט רוזן בסיכום המלצתו והמשיך: "תובע משטרתי בדרגת רפ"ק, בצוותא עם קצינה בכירה במשטרה, הנושאת עמה בתפקידה הרם אחריות מקצועית לעשרות רבות של תובעים, הסתירו, לכאורה, בכוונת מכוון מבית המשפט עובדות מהותיות שהיה בכוחן לקעקע מארג ראיות התביעה".

הטעו במכוון את בית המשפט. מתוך חוות הדעת של השופט בדימוס רוזן

 

לסיכום המכתב נאמר כי "נוכח כל האמור העביר הנציב החלטתו לטיפול היועץ המשפטי לממשלה, נוכח החשש הממשי לביצוע עבירה פלילית על ידי מייצגי המדינה בערכאות. כמו כן, המליץ הנציב בפני מ"מ מפכ"ל משטרת ישראל, להעביר את הקצינה הבכירה מתפקידה".

ממשטרת ישראל נמסר: "החלטת הנציב התקבלה היום במשטרה. בכוונתו ללמוד אותה לעומקה, וככל שידרש יופקו הלקחים הנדרשים וינקטו צעדים מתאימים. נדגיש כי תובעי המשטרה, בתחום התעבורה ובכלל, פועלים וימשיכו לפעול ברוח הצדק ובהתאם לחוק, ביושרה, בהגינות וללא משוא פנים, כשכל חריגה מהאמור תיבדק ותטופל בהתאם".

 

 

 

אלון מליק

אלון מליק