3,648,001 מיליון אזרחים הגיעו להצביע בבחירות המקומיות שהתקיימו היום, מתוך 6,593,672 בעלי זכות הצבעה. שיעור ההצבעה הארצי עומד על 55%, עלייה של 10.8% מהבחירות האחרונות שהתקיימו ב-2013. בתל אביב שיעור ההצבעה עמד על  43%, בחיפה 45%, ובירושלים שיעור ההצבעה עמד על 35%.

בחירות לרשויות המקומיות. צילום: פלאש 90

כ-11 אלף קלפיות נפרשו בכ-4,000 מוקדים ברחבי הארץ, בבחירות לרשויות המקומיות הגדולות שנערכו אי פעם בישראל. לראשונה, אסירים יוכלו להצביע בבתי הסוהר.

שר הפנים אריה דרעי. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

שר הפנים אריה דרעי פתח את הבוקר (ג') באומרו כי "הפתיחה טובה, כמעט כל הקלפיות נפתחו ואחוזי ההצבעה יחסית גבוהים". יחד עם זאת, דרעי הוסיף כי אם אחוזי ההצבעה בתום יום הבוחר לא יהיו גבוהים "נשקול האם להמשיך בפעם הבאה עם יום השבתון, בשל העלות הגבוהה שהעניין מצריך".

במכון ז'בוטינסקי בתל-אביב ניצלו את יום השבתון להציג תערוכה של כרזות היסטוריות. במקום אף הוצבה קלפי והמבקרים התבקשו להכריע בין תנועת 'חרות' ל'מפא"י'.

אירועים חריגים במהלך יום הבחירות

במשטרת ישראל התקבלו לאורך היום דיווחים על אירועים חריגים בקלפיות ברחבי הארץ. הערב נעצרו לחקירה 4 חשודים באזור שמואל הנביא בירושלים שהיו רכובים על 2 אופנועים ועפ"י החשד ריססו גז מדמיע לעבר ציבור הבוחרים. בחיפוש על גופו של אחד מהם, איתרו השוטרים את תרסיס הגז מדמיע.

בבוקר התקבל דיווח על קטטות ב-2 קלפיות בכפר ירכא וכן דיווח על חשד להשלכת רימון הלם באחת מהן. כתוצאה מהקטטות, פונו 10 פצועים והקלפיות נסגרו. כוחות משטרה נמצאים במקום.

ממשטרת ישראל נמסר גם על אדם שנכנס לקלפי בכפר יאסיף והחל לרסס בגז מדמיע. כתוצאה מכך התפתחה קטטה במקום, אשר הופסקה לאחר התערבות המשטרה. אין פצועים. הקלפי במקום נסגרה.

בירושלים, משרד הפנים בודק חשד לזיוף בקלפי. המפקחת הארצית על הבחירות המקומיות פנתה למנהל הבחירות בירושלים על מנת לבחון תלונות של תושבים לפיהן כשהגיעו לקלפי גילו כי מישהו כבר הצביע במקומם. הפרטים דווחו לגורמים הרלוונטים. בג'בל מוכאבר נעצרו שלושה חשודים, לאחר שמנעו מבוחרים להגיע לקלפיות.

בנוסף, במטה של ד"ר עליזה בלוך, שמתמודדת על ראשות העיר בית שמש, טענו כי זוהו ניסיונות להשחית את פתקי ההצבעה שלה. אנשיה פנו למשקיפים בקלפיות והעניין נמצא בבדיקה.

צילום: דוברות המשטרה

 

במג'דל שמס שברמת הגולן, כ-200 בני אדם הפגינו במחאה על קיום הבחירות למועצות המקומיות הדרוזיות. המפגינים נשאו דגלי סוריה וטענו כי השתתפות בבחירות היא למעשה הכרה בכך שהגולן יישאר בידי ישראל. כוח משטרה שפעל באזור, בעקבות הפרת סדר שהתפתחה במקום, פיזר את המתקהלים והמתפרעים תוך שימוש באמצעים לפיזור ההמון.

בתוך כך, מחמוד א-זהאר, בכיר חמאס בעזה, התראיין לרשת הטלוויזיה הלבנונית 'אל-מיאדין' וקרא לתושבים הדרוזים ברמת הגולן לקחת נשק ולהתקומם נגד הממשל הציוני. "זו הדרך היחידה לסיים את הכיבוש", אמר.

צילום : מטה גרינברג

 

בפתח תקווה נגרם נזק למטה המועמד רמי גרינברג, כאשר עבריינים חתכו את כבלי התקשורת, ובישוב ערערה שבנגב – במהלך קטטה שפרצה באזור הקלפי – יודו אבנים לעבר שוטרים. כתוצאה מכך נפצעו קל שני שוטרים וטופלו במקום. בגבעתיים עוכב לחקירה חשוד בגין הפרת סדר באחת הקלפיות.

לינור בר-אל

לינור בר-אל