נשות הכותל מרחיבות את פעילותן המחאתית ויוצאת אל מחוץ לחומות העיר העתיקה: לראשונה בירושלים, העירייה אישרה הצבת דוכן תפילין של הארגון, בו הן תצענה גם לנשים להניח תפילין בדומה לדוכן התפילין שמפעילה חב"ד.

על אף שהדבר אסור בתכלית האיסור על פי ההלכה היהודית, ניתן אישור לכך מצד העירייה במסגרת יום הנחת תפילין עולמי שמאורגן על ידי התנועה הקונסרבטיבית, שיחול ביום ראשון בשבוע הבא. בתחילה, עיריית ירושלים סירבה לבקשת נשות הכותל. כל דוכן המוצב ברחובות העיר דורש אישור ועמידה בקריטריונים, ולדברי נשות הכותל, עיריית ירושלים סירבה לבקשתן ללא מתן נימוק.

לאחר תכתובת משפטית שארכה כחצי שנה, נעתרה העירייה לבקשת הארגון והדוכן יוצב ברחבת המשביר הישן ברחוב קינג ג'ורג' בירושלים בבוקר יום ראשון הקרוב. לא מן הנמנע כי הקמת הדוכן תעבור בלא מחאה. לדבריהן, "הנחת תפילין והתעטפות בטלית אינן מנוגדת להלכה", אומרות נשות הכותל, וחושפות את מטרתה האמיתית של הקמת הדוכן: "מטרתנו היא מאבק נגד הדרת נשים – והעצמת נשים באמונתן ובנוכחותן במרחב הציבורי".

"הדוכן נועד להתריס"

"הצבת דוכן להנחת תפילין לנשים לא נובע מהרצון של נשות הכותל לקיים עוד מצוות", אומר יהונתן יוסף, חבר מועצת העיר ירושלים מטעם סיעת 'מאוחדים'. "לא ראיתי אותן פועלות בתחום העזרה לזולת או בחיזוק חומות השבת והכשרות. הדוכן נועד להתריס נגד ציבור שומרי התורה והמצוות מצידן של נשים המעוניינות לקעקע את שמירת התורה והמצוות".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "עיריית ירושלים מאשרת הצבת דוכנים במרחב הציבורי, באופן מקצועי וענייני, ללא קשר לתוכן המופץ בדוכן, ובלבד שאלו אינם גובלים בהסתה על פי חוק. האישור לדוכן של ארגון נשות הכותל הינו עבור הצבה חד-פעמית ואין באישור זה משום הבעת דעה ביחס לתכנים עצמם".

ההיתר שהעניקה העירייה לנשות הכותל.
אילת כהנא

אילת כהנא