על פי פרסומים של שני ארגוני תנועת החרם על ישראל, בנק ההשקעות הבינלאומי HSBC אישר להם כי נטש לחלוטין את השקעתו בחברת 'אלביט מערכות' הישראלית, לפיתוח וייצור מערכות אלקטרוניות ואמצעי לחימה, המוכרת מערכות נשק לצה"ל "המשמשות להתקפות על פלסטינים", זאת לאחר לחץ שהפעילו במשך כשנה. שני הארגונים, War on Want’s ו-Palestine Solidarity Campaign, טוענים כי מעל 24 אלף איש פנו ל-HSBC הבריטי בדאגה באשר להשקעותיה ב'אלביט' ובחברות אחרות שמוכרות נשק לצבא הישראלי.

בנין HSBC בלונדון. צילום: Ruptly

 

"'אלביט מערכות' היא אחת מיצרניות הנשק הגדולות בישראל, הידועות לשמצה במזל"טים הקטלניים המשמשים בהתקפות על אזרחים פלסטינים, ומשווקות בחו"ל כ'מוכחות'" ביעילותן, הסבירו הארגונים. "HSBC עשה צעד ראשון חיובי בכך שחיסל השקעותיו ב'אלביט מערכות', המייצרת מל"טים, פצצות זרחן לבן, מערכות ארטילריה שמאפשרות ירי פצצות מצרר, וטכנולוגיות אחרות המשמשות למתקפות נגד אזרחים פלסטינים", טענה, רבקה ברנרד, מארגון War on Want’s ובירכה על המהלך שלטענתם עבר.

"ידועה לשמצה". אלביט מערכות

 

ארגוני החרם אף הבטיחו להמשיך את הקמפיין, שכן לדבריהם, HSBC מקיים קשרים עסקיים עם יותר מ-12 חברות אחרות המוכרות נשק וטכנולוגיה לצבא הישראלי "ומשמשים להפרת זכויות אדם". בהן חברת הטרקטורים קטרפילר (CAT) אשר מולה מתנהל מאבק מזה תקופה סביב הריסת הכפר הבדואי-פלסטיני חאן אל-אחמר. גם חברת 'BAE מערכות' הבריטית, ש"נשק מתוצרתה משמש לביצוע פשעי מלחמה על ידי ישראל, ערב הסעודית ומשטרים דכאנים אחרים", מסומנת כמטרה.

עימותים בחאן אל אחמר. צילום: הלל מאיר, TPS

 

עם זאת, מ'אלביט' נמסר בתגובה: "אנחנו לא קיבלנו שום הודעה מ-HSBC בעניין".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20